#halkacevrimici'nde Proje Portfolyoları

 
#halkacevrimici’ne ait internet sitemiz www.halkacevrimici.org adresi ile 22.07.2020’de erişime açıldı.
#halkacevrimici, halka sanat projesi’nin yeni içeriklerinin vitrini oluyor. Bu adres, halka sanat projesi’nin yeni “mekanı”, birlikte düşünme, tasarlama ve paylaşım alanı olarak hem yeni üretimleri hem de üretim süreçlerini çağdaş sanat izleyicileri ve profesyonellerine açacak. #halkacevrimici, iki temel içerikten oluşuyor: Çevrimiçi Sanatçı Rezidans Programı ve Proje Portfolyoları. 
 
Çevrimiçi alanda devreye giren ilk içerik halka’nın sanatçılarla birlikte geliştireceği Proje Portfolyoları oluyor. 
 
En temel anlatımıyla bir proje portfolyosu, bir sanatçının (ya da kolektifin), belli bir dönem ya da tema etrafında, halka ile iş birliği yaparak geliştirdiği bir görsel sanat projesini belgeleme ve görünür kılmayı amaçlıyor. Bu portfolyolar halka sanat projesi’nin fiziksel alanda kurduğu sanatçı-küratör diyalogunun bir uzantısı olarak, her bir projenin başından sonuna kadar, projeyi yaratan sanatçı ile halka sanat projesi ekibi üyelerinin bire bir çalışarak, beyin fırtınası toplantıları ile, birbirlerinden ilham alarak, araştırarak, tartışarak ve farklı yaratıcı biçimlerde ilerliyor olacak. 
 
Portfolyoların amacı, sadece zor zamanlarda değil, güncel yaşam koşullarında, sanatsal üretimin çoğalmasına, görünür olmasına ve izleyiciyle paylaşılmasına katkı sağlamak ve aracılık etmek. halka, son on yıldır fiziksel bir mekan etrafında yaptığı bu işi şimdi günün ihtiyaçlarına ve gelişen iletişim araçlarına yabancı kalmayarak internetin ulaştığı her yere taşıyor. Böylece hem kendi üretim biçimini güncelliyor hem de sanatçılarla birlikte düşünmeye ve üretmeye devam ediyor. 
 
Portfolyoların, #halkacevrimiçi web sitesi (www.halkacevrimici.org) başta olmak üzere, halka sanat projesi’nin sosyal medya hesapları üzerinden, halka’yı takip eden izleyici database’ine yapılacak doğrudan bildirimlerle, sanat medyasının haber ve yayın desteğiyle ve halka’nın dahil olduğu uluslararası network’ler aracılığıyla görünür olması hedefleniyor.
Proje Portfolyoları'na buradan erişebilirsiniz: