Connie Anthes

halka sanat projesi 24 Haziran-4 Temmuz 2014 tarihleri arasında Avustralya, Sidney’den Connie Anthes’i ağırlıyor.
 
Connie Anthes multidisipliner bir sanatçıdır. Nesne, deneyim ve yüzey arasındaki geleneksel sınırlara kafa tutarak, Connie’nin pratiğii içinde yaşadığımız her günkü sistemi sorgular, onlara uzamsal, kültürel ve anlamsal olanı mal eder. Maddesel süreçlere ve onların sonraki başarısızlıkları üzerine odaklanarak, onun işleri kavrayışlı limitleri test eder ve bilişsel ve dışavurumcu arasında bocalayan imgeleri ortaya koyar.
 
 
Connie, Sidney’de doğdu, Londra ve New York’ta çalıştı. Sidney’deki Ulusal Sanat Okulu’nda resim üstüne güzel sanatlar yüksek lisansı yaptı ve Sidney’deki Teknoloji Üniversitesi ve Londra’daki Central St. Martins’den görsel iletişim alanında tasarım lisansı mezunudur. Avustralya’nın en eski sanatçı inisiyatifi olan Firstdraft Galeri’de yöneticilik yapmaktadır ve Sidney’deki uygun fiyatlı bir stüdyo kompleksi olan Firstdraft Depot’nun kurulmasına yardım etmiştir. Halen Runway Experimental Art Journal’da kurul üyesidir. 
 
Sanatçının yakın tarihli işleri karmaşık ve bozulmuş simetrileri, bu esrarengiz imgelerin gözlerimizi ve zihnimizi uyarma yollarını araştırıyor. Sanatçı halka sanat/ rezidans’ta “matchbooking” denilen kibrit kutularından faydalanacağı, İstanbul’a özgü olan mimari ve zanaat süreçlerinin bir bilgi kaynağı olarak kullanılacağı yeni bir grup iş üretmek istiyor. “Matchbooking” çoğunlukla bir kompleks ya da simetrik imge kurmak için kullanılan (daha çok tahta veya mermer) tekil bir desenli malzeme parçasının çatlamasını ve çözülmesini  ima eder. Örneğin, İstanbul’daki 6. Yüzyıl Ayasofya’sı renkli damarlı mermerden açılmış panellerin en eski örnekleri kullanılarak inşa edilmiştir. Benzer şekilde, çağdaş ebru sanatçıları ana malzemeleri olan boyanın bir kıvrımının ileri geri kendi üzerinde hareket ettirilmesiyle kaotik tekrarlamalar yaratır.