Rachel Leah Cohn

halka sanat projesi Doha, Katar’dan Amerikalı sanatçı Rachel Leah Cohn’u 14 Aralık-3 Ocak 2014 tarihleri arasında ağırlıyor.
 
Cohn projeleri hakkında şunları söylüyor: “İşlerim toplum, çevre, öykü anlatımı ve tarihle ilgili. Kendimi zaman ve mekanda üretme yoluyla konumlandırmak, aynı zamanda etrafımda olanlara cevap veriyor olmak benim için çok önemli. Aynı zamanda kişisel olanı da içeren kültüre bir mercek tutmak için antropoloji alanından metod ödünç almayı seviyorum.
 
 
Küçük boyutlu kağıt heykellerden, tablolara ve performansa varıncaya dek kullandığım araçlara yaklaşımım maddeselliği ve elyapımı olanı vurguluyor. Açıklamak ve iletişim kurmak için gereken önemli bilgiyi bulmayla, ekonomiyle ilgileniyorum. Ayrıca teknoloji ve zanaatın karşılıklı etkileşiminden dolayı sinemanın başlangıç döneminde gelişmiş tekniklere de ilgi duyuyorum. Gerçekliğin ilüzyonu “lo-fi” efektlerle ve kusurların ifşasıyla yarıda kesilebilir, ancak bu dakikalar aynı zamanda insanlık ve hayal gücünü ön plana çıkarıyor.  
 
Son zamanlarda, müzikal bestelerin eşlik ettiği, performanslardaki çizimlerin canlı animasyonu ile çalışıyorum. Hem çağdaş bilgisayar animasyonunun analog dönüştürümü hem de 1800’lerin “Büyülü Fener” ( Projeksiyon Makinesi) şovlarını anımsatan, saydam suluboyaları ve siluetleri katmanlı hale getiriyorum ve hareketli kolajların üstüne yansıtıyorum. Görseller, farklı kısa hikayeleri birbirine, üstünkörü, soyut öyküsel yapılara karıştırıyor, doğal tarihi, yerel tarihi, mitleri ve çağdaş kültürü keşfediyor. Mekan, zamandan ziyade düzenlemenin temeli haline geliyor, olaylar biribirinin yerine geçebilir hale geliyor, tıpkı bir grubun konser listesindeki şarkılar gibi. Olayların sırası önemsizdir, tıpkı hep aynı coğrafik nokta etrafında dönüyormuş gibi. Bu performanslarla çalışarak, maddesel ve geçici olanın arasındaki oyuna ilgi duyuyorum. Araçları ve süreçleri ifşa etmek istiyorum, ama bunu gerçekleştirirken görsellerin ve hikayelerin sihirli tabiatını da korumak istiyorum.
 
halka sanat/ reizdans’ta 2015 yazında A.B.D. (Richmond, VA)’de sergilemeyi planladığım yeni bir çalışmaya başlamak istiyorum.  Birleşik Devletler’den Orta Doğu’ya kısa bir süre önce taşındım ve burada yeni bir çevre ve bağlamı keşfediyorum. Yeni ilhamlar toplamak ve uluslar arası sanatçılardan oluşan bir topluluk içinde sergi geliştirmeye konsantre olmak için biraz zaman geçirmek istiyorum. Daha önce İstanbul’u hiç ziyaret etmemiştim, fakat şehrin tarihinin yanı sıra güncel çeşitliliğini de ilgi çekici buluyorum. Şehri keşfetmek istiyorum: mimariye, kuklacılığa, halılara, meşhur hamamlara bakmak ve bu gözlemlerimi yeni işime bir başlangıç olarak kullanmak istiyorum.