Meichen Waxer // Micheal Irvine

halka sanat projesi 5 Mayıs - 7 Haziran 2015 tarihleri arasında Meichen Waxer ve Michael Irvine'yi ağırlıyor.

Mecihen waxer disiplinler arası çalışan bir sanatçıdır. Yeterli temsiliyet bulamayan anlatılarla ve kültür ürünleriyle ilişkili kolektif bilgiyle ilgilenir. Waxer Emily Carr Sanat ve Tasarım Üniversitesi‘nde yüksek öğrenim gören
 
sanatçı, şu ana kadar 3 uluslararası residans programı dahilinde işlerini sergiledi. Micheal Irvine, manzaraların sosyal hikayeleri nasıl etkilediğini anlatan fotoğraf çalışmaları yapıyor. Bu etkileşimin ayrıntılarını saplantı, çekicilik ve tuhaflık kavramları ile keşfediyor. Sanatçının son gerçekleşen kişisel sergisi Ocak 2015 Kanada Vancouver ‘da yer alıyor. 
 
Kuzey Amerikan Kültürü’nün etkilediği  Doğu ve Batı ayrımını ile de ilgilenen Kanadalı sanatçılar, Boğazın ve çevresindeki Doğu- Batı ayrımına ve etkileşimine halka sanat projesi residans programı süresince yürütecekleri projede yer vermeyi planlıyorlar. halka sanat projesi’nde daha önce yer alan Glassboating projesi ile de ilgilenen sanatçılar, planladıkları bu projenin genişletilmesi için residans programının ideal bir alan olduğunu düşünüyorlar.
 
Sanatçılar, halka sanat projesi residans programı süresince İstanbul Boğazı’nın mimarisini, coğrafyasını kullanarak  Doğu ve Batı kavramlarının gerçekte ne anlama geldiğini yer yer aşikar ve yer yer gizli olarak bu ayırımın temsilcilerini keşfedecekler. Çizimlerle ve fotoğraflarla çalışmalarını şekillendirecekler.
 
*** Meichen Waxer 2015 yılı Türk Kültür Vakfı'nın Değişim Bursuna hak kazanmıştır.