Emilia İzquierdo

halka sanat projesi 14 Mayıs- 28 Mayıs tarihleri arasında İngiltere, Londra'dan Emilia İzquierdo 'yu ağırlıyor. Sanatçı halka sanat projesi rezidans programı süresince yapacağı çalışmalar için şunları söylüyor:

"Bugün, her zamankinden daha fazla, doğa ile ilişkimiz güncel olaylar yüzünden daha çok siyasi bir sorun haline geldi. Evren ve doğa her zaman gizemini korumuş ve onu anlamaya çalışmak her zaman zorlu bir süreç haline gelmiştir. Ayrıca biz insanlar çevremize belirgin hasarlar bırakarak bu zorlu süreçi daha da zorlaştırıyoruz. Ancak evren ile bir diyalog içine girmek biz insanoğlunun varlığını sürdürebilmesi için ihtiyaçtır. Örneğin İnka medeniyetleri astoronomi hareketlerine göre kendi kentlerini ve mimari yapılarına oluşturmuşlardır.

 

Ancak şu an günümüzde bizler doğa ile kopuk halde yaşıyoruz. Teknoloji ile ilişkimiz doğa ile iç içe yaşamak için değil daha çok kopmak için oluşturduğumuz bir ilişki haline gelmiştir. Bende kendi projemde eski medeniyetlerin doğa ile ilişkilerinden yola çıkarak İstanbul ve diğer bölgelerdeki insanların evren ile ilişkilerinin kendi toplumları üzerindeki etkilerini araştıracağım. Örneğin, yıldız hareketleri eski zamanlardan beri denizcilik yolu için kullanılmıştır ve  Bizans döneminde de önemli bir navigasyon (yön bulma) aracı haline gelmiştir. Bende kendi video enstalasyonumda yıldız hareketi, dünyevi olaylar, kozmik patlamalar ve animasyon görüntüleri kullanarak zengin bir görsel kolaj sunacağım. Bu video biz insanoğlunun teknoloji ile yaratığı doğa ilişkisinin yıkımını anlatacaktır. "

http://www.emiliaizquierdo.com/