Tanya Pixie Johnson

halka sanat projesi 8-28 Mayıs tarihleri arasında Kenya doğumlu, Canada'da yaşayan Güney Afrikalı sanatçı Tanya Pixie Johnson'ı konuk ediyor. Johnson'ın sanat pratiği uçlarda gezinen fikirlere, ait oluşlara, doğaüstüna ve toprakla olan ilişkiye odaklanıyor. Sanatçı çalışmalarında post-kolonyalizm, öykü anlatımı ve kültür, dil, kosmoloji ve atalarımız üzerine düşünüyor ve bilgi ediniyor.

halka sanat projesi rezidans programı kapsamında sanatçı, daha önce Kanada'da Fas'lı botanik uzmanı Nejma Bellin'le yaptığı işbirliğinden yola çıkışla yeni bir iş üretecek. Işık ve gölge bu çalışmanın ana ögesi olacak. 

 

Johnson, halen Akdeniz'i geçerek Avrupa'da bir sığınak arayanların göç edişlerine bir yanıt niteliği taşıyan Beacons // İşaret Fişeği  adlı projesi üzerinde çalışacak. Yapacağı araştırma farklı Akdeniz kültürlerinde tılsım ve sembollerin kullanımı ve Avrupa ve Orta Doğu'da dinmeyen huzursuzluk üzerine olacak. Beacons/ İşaret Fişekleri suda kaybolan ya da yerinden edilenlere kıyıdan tutalan ışıkğa gönderme niteliğinde olacak. Sanatçı işinde zihninde yer alan kıyı fikrinin metaforik ve güncel  karşılıklarını ortaya koymaya çalışacak.