Andree Martis

halka sanat projesi 1-17 Nisan 2018 tarihleri arasında Londra’da yaşayan Andree Martis’i konuk ediyor. Sanatçı halka sanat/ rezidans'ta geliştireceği projesi hakkında şunları söylüyor:
"Bir kadın fotoğrafçı olarak farklı kültürlere ait kadınlar hamamı olgusundan esinlendim. Türk Hamamları da kıyafetlerle ilgili kuralların ve engellerin askıya alındığı, geçici özgürlük sağlanan, kutsal alanlardan biridir. Suyun, din ve mitolojide kutsal bir yeri vardır. Banyo ritüelleri de, kadın hijyeni ve cinselliği ile bir bağlantı kurar. Bu, geçici özgürlük, gücün tekrar geri alınacağı, özgürlük, güç ve cinsellik keşfedileceği bir alan oluşturuyor. Toplumsal ve politik senaryolar, bir kadın bedeninin toplumdaki konumunu, değişimi teşvik etme ve eşitliği getirme gücünü sorgulamaktadır.
 
Tabuları yıkarak, kadınlar kendi kaderlerini tayin ederler ve bedenlerine sahip olma bilincini arttırırlar. Aktif bir rol alarak, bu mahremiyet içinde bir hakikati açığa çıkarırken, kendi doğasını özel olarak ifade eder, güçlendirir ve kendi cinselliklerine sahip çıkarlar.
İstanbul’daki Rezidans sürem boyunca düşüncem, bu projeyi yıllardır kendi kültürleri içinde hamama giden İstanbullu kadınlar ile gerçekleştirip, bu kadınlarla bağlantı kurmak ve onların bu alanın içerisindeyken hislerini derinlemesine anlamak istiyorum. Bu anlardan bazılarını analog kameralar ile kaydederek bir fotoğraf sergisi veya deneysel film ortaya koymak istiyorum.”