Marija Masa Jovanovic

halka sanat projesi 27 Ağustos - 9 Eylül 2018 tarihleri arasında Marija Maša Jovanović’i konuk ediyor. Sanatçı halka sanat/ rezidans'ta geliştireceği projesi hakkında şunları söylüyor:
 
Son zamanlarda, çalışmalarım gezegenin ekolojisine ve küresel ısınma ve radikal iklim değişiklikleri çağında nesli tükenmekte olan türlerin hayatta kalması sorununa adanmıştır. Çizimlerimde ve resimlerimde doğadaki ekolojik dengenin önemini hatırlatmaya çalışıyorum. Eski çizimlerim nadir hayvan türlerinin belirsiz kaderinden ilham alırken, son zamanlarda teraryum cam kutularda doğanın bir hava bitkileri ve bonsai şeklinde temsil edildiği bir çalışma döngüsü tamamladım. Ancak asıl fikir, doğa ile insanlık arasındaki sıkı, karşılıklı bağlantıyı göstermek ve nesli tükenmekte olan Dünya gezegenimizdeki yaşamın geleceği için derin endişemi ifade etmekti.

 
halka sanat rezidans programında kaldığım süre boyunca birkaç hedefim var. Hedeflerimden bir tanesi için en önemli ilhamı, ünlü yazar Orhan Pamuk’un İstanbul: Hatıralar ve Şehir kitabından aldım.
Amacım, şehri oryantal ve egzotik bir şekilde sunmanın eski klişelerini tekrarlamak değil. Aksine, çağdaş sakinlerini gözlemleyerek İstanbul'u portre yapmak istiyorum: Bu portrelerin toplamı şehrin çok yönlü bir mozaiğini oluşturacak.
Paralel olarak, ikinci amacım çağdaşlık ile şehrin zengin kültürel tarihi arasında bağlantı kurmak olacaktır. Roma, Bizans ve Osmanlı mozaikleri ile flora ve fauna motiflerinin mirasını çok yakın buluyorum. Bu nedenle, planım antik mozaiklerden esinlenerek motiflerin günlük yaşamdan bir araya getirileceği bir dizi mürekkep çizimleri yapmak.