Rézé

Grenoble’dan yaşayan ve son dönemde "Le Voyage de Rézé" projesi üzerinde çalışan Rézé, Lyon Ulusal Müzik Okulu’nde sürdürdüğü jazz eğitimini Afrika, Küba, Brazilya, La Réunion, El Salvador’un da aralarında bulunduğu ülkelere yaptığı müzikli seyahat deneyimleriyle bir arada gerçekleştiriyor . Sanatçı dünyanın farklı yerlerindeki jazz müzisyen, şarkıcı ve bestecilerinin geleneksel müziklere karşı duyduğu ortak ilgiyi paylaşıyor. Rézé, hem sofistike hem de popüler bestelerinin Afrika ve Güney Amerika’ya yaptığı seyahatlerin derin izlerini taşıdığını belirtiyor.
 
Erkan Oğur’un perdesiz gitarını keşfetmesinin ardından Rézé oryantal makamları çalışmak için Türkiye’ye gelmeye karar verdi. Geleneksel Türk halk müziği repertuvarının Orta Doğu ve Anadolu’yu birleştiren yapısı sanatçının odak noktası oldu.
İstanbul’a ikinci gelişinde, halka sanat projesi’ne konuk olan Rézé, 12 – 27 Ocak 2019 tarifleri arasında makam melodilerinin kendi kültürü ve müziğindeki yankılarını keşfetmek için çalıştı. Bu sürede perdesiz gitar çalan müzisyenler Cenk Erdoğan, Sinan Cem Eroğlu, Merih Aşkın ile vokalist Gülseven Medar’la bir araya gelip etkileşimde bulundu.
Web sitesi üzerinden Rézé’nin çalışmalarına göz atılabilir: