Kotama Bouabane

halka sanat projesi 26 Haziran - 22 Temmuz,2013 tarihlerinde Kanada, Toronto’dan Kotama Bouabane’i ağırlıyor.
 
Bir sanatçı ve eğitimci olarak, araştırmanın önemine inanan Bouabane'nin önceki işleri fotoğraf, video, enstalasyon ve performansı kapsıyor.
İşinin kavramsal çerçevesi fotoğrafın tarihiyle ilgili deneysel etnografi ve kültürel inşaların incelenmesi etrafında dönmektedir.
“Follow Suit” çalışması  Orange County, California’nın replikası yapılan ve kuzey Beijing, Çin’de, bir banliyöde onun benzeri yapılan bir araştırmayla başladı.
 
Ortaya çıkan kültürün inşasında Doğu ve Batıya ait işaret, sembol, ideolojiler ve ontolojik sorguların bir melezleşmesidir.
 
Belgesel, fotoğraf ve sahnelenen fotoğraf arasındaki geçiş her bir fonksiyonun ve ikisini bulanıklaştırarak daha az açık olmakta. Bu Beijing’in dışında yer alan “The World” isimli, “Beijing’i terk etmeden tüm dünyayı gör.” Sloganlı 100’ün üzerinde dünyanın en meşhur abidelerine sahip bir eğlence parkı fotoğraflanarak analiz edilmiştir.
 
Görsellerin çeşitli ölçekleri, objeleri algılayışımızı bozan üçboyutluluk efekti birbirine düşürüyor. Çin, kaçınılmaz şekilde küreselleşmeden ilham alan bir ülke olarak gösterilir. Tek bir bisikletin etrafı eskimiş bina cepheleriyle düzgün kesilmiş çimler ve kırmızı kiremitli çatılarıyla bir fotoğraf, boş bir Amerikan banliyösünü taklit ediyor. Çin, son on yıl süresince hızlı büyümeyi ve eskiden yeniye hareketi, kırdan kente ve gelenekselden moderne geçişi göstermek için birçok fez fotoğraflandı. Başka bir üçboyutlu görüntüde ikiz kulelerin çürümesi geçmişe günümüzde diğer tüm görselleri büyüleyen çift kopyasını birbirine düşürerek bir hayaletleştirme efektiyle karşılık veriyor. Çin’deki kopya, imitasyon ve pastiche (bilerek başka bir sanatçının tarzında yaratmak) arasındaki bağlantılar fotoğrafik aracın kendisinin doğasını göstergesidir.
 
Sanatçı İstanbul’daki bir rezidans programına ilgi duymasının sebebini şehrin Asya ve Avrupa kıtlarında yatan coğrafik doğası olduğunu söylüyor, halka sanat projesi’nde kültür etrafındaki ideolojiler, melezlik ve yer arasındaki geçişleri incelemeyi amaçlıyor.  Şehre şekil ve biçim veren Orta Doğu, Asya ve Avrupa etkileri çarşıdaki çeşitli objelerin belgelenmesiyle ama onlara inşa ederek ve yıkarak yeniden enerji vermeyi ve onları tekrar fotoğraflamayı amaçlayan çeşitli projelerde analiz edecektir. Edward Said’in “Oryantalizm” i gibi özgün metinler post-kolonyal söylem ve yazarlık ve otantiklik etrafındaki düşünceler işinin temelini oluşturmada sanatçıya yardım edecektir. Yer ve yerinen edilme arasındaki çizgileri  seyahat ve turizm çerçevesinde idealleştirilmiş basmakalıpları farklı işaretler ve sembollerle  seyircinin kafasını karıştırarak altüst etmeyi deneyecek. Galeri bağlamında son işleri fotoğraf, ensatalasyon  ve videonun birleşiminde olacak.