Rachel Wolfson

halka sanat projesi 9 Temmuz- 13 Ağustus 2013 tarihlerinde Salem, ABD’den Rachel Wolfson’ı ağırlıyor. Wolfson İstanbul'da gerçekleştireceği projesini şöyle açıklıyor:
 
"İstanbul çok tarihi katmanlı bir şehir. Bir turist olarak oraya gelerek ister istemez orada yaşayan insanlar ve kendim arasında bir engelle yüzleşeceğim. Bunu bir “cam duvar” olarak farz edin. Var olan ancak görülemeyen bir engel.
 
Örneğin: Bir evin dışarıdan görünüşünü anında resmedilirim fakat o eve davet edilmeden adım atamam. Cam duvarı kurabilecek bir şey olarak belki birkaç hafta sonra birisi beni evinin içini resmetmem için davet edebilir. Birkaç haftalık yoğun resimleme araştırmasında insanların yansıttığı kültürel trendleri ve motifleri belgeleyeceğim ve vurgulayacağım.Gün içinde, şehrin yağlı boya çalışmalarını oluşturacağım. Akşamlarıysa oluşan kentsel çevrenin güncel durumunu yorumlayan resimler yapmak için araştırmalar ve fotografik kaynakların birleşiminden faydalanacağım.
 
Genellikle, işlerim insanları onların özel kılamadıklarını belgeleyerek tarif etmekle ilgileniyor. Tablolarım bir yabancının İstanbul’un yerlilerine normal olanı yorumlamasını içerecek. Rezidans süreci boyunca küçükten orta boya 25 doğrudan yaşamı yansıtan tablo ve 10 tane de geniş stüdyo çizimi yapacağım. ABD’yle güçlü bir şekilde bağlantıyla, sürecimi ve halka sanat projesi’ndeki deneyimlerimi yansıtan bir blog yürüteceğim. Tablolarım ve çizimlerim yerel halka, bir yabancının gözünden onların şehrini ve yaşamlarını nasıl gördüğümü gösterecek ve onların verdikleri bilgi ve tepkiler benim ve ABD’deki blog takipçilerimin neyin belgelenmek istediğini daha iyi anlamamızı sağlayacak."