Cyriaco Lopes

halka sanat projesi 10-30 Ekim 2013 tarihlerinde New York,ABD’den Brezilyalı sanatçı Cyriaco’yu ağırlıyor.

Bir entelektüel, gemisi battıktan sonra karada değil karayla birlikte yaşamayı öğrenen birine benzer; amacı küçük adasını sömürgeleştirmek olan Robinson Crusoe değil, olağanüstü şeyler yaşadığı duygusunu hiç kaybetmeyen ve bir bedavacı, fatih ya da yağmacı değil de her zaman bir gezgin, geçici bir misafir olan Marco Polo’dur. (Edward Said)

Cyriaco sanatını ve ilgi alanlarını şöyle açıklıyor:

 

"Hem gay hem de Brezilyalı biri olarak üniversite profesörü olduğum Birleşik Devletler’de yaşayan bir sanatçı olarak kimlikle ilgili konular üzerine çalışıyorum. Bizleri birbirine bağlayan şeylere ilgilendiğim gibi ötekileştirmeyle de ilgileniyorum. Sistemlerin darmaduman, tutarsız ve içeriksel olduğu Heraklitos’un akış öğretisi vasıtasıyla kültür ve kimlik hakkında düşünüyorum.  Dil ve ulus tesadüflerin akışkan gelişigüzel desenlerine dönüşür, tutuku gibi  öngörülemeyen ve kontrol edilemeyen güçlerle körüklenir. “Ben kavramı” ile bir varlık olarak değil de süreç olarak ilgileniyorum. Farklı insanlarla zamanımızı planlamak, etkin bir şekilde daha geniş kültürel söylemle iç içe geçen bir yaşamı göz önünde tutmak için işbirliği yapıyorum. Sanat şimdiye kavramsal bir eklemlenme, bir tarz ve markadan daha fazlası. Çalışmam saf değil, multidisipliner: Hayatı mitolojiye,hayal ürününü deneyime dönüştürüyor.

İstanbul kültürel oluşumunda(antik çağlar,Bizans, Osmanlı vb.) görünür katmanları göz önüne serdiği gibi kimlik meselelrini aratırmak için dünyadaki en muhteşem şehirlerden biri. İstanbul’da doğrudan politik bir şekilde, Türkiye’deki gay haklarını öğrenerek, aynı zamanda şiirsel bir şekilde çalışmak istiyorum. Örneğin homofobik cinayetler üzerine bir seri için The Metropolitan, The Cloisters, The Getty gibi müzlerde antik sanatı fotoğraflıyorum. O heykeller şiddet kurbanlarının yerine geçiyor ve onların ağırbaşlılığını göstermeyi sağlıyor.http://www.flickr.com/photos/9842756@N02/sets/72157630554610414/ Diğer zamanlar benzer imgeler şiirler birlikte kullanılıyor: http://www.flickr.com/photos/9842756@N02/sets/72157633024533162/ Girit Adası’ndayken örneğin gelecek yıllar için ilhamlandım. Ariadne hakkında bir kitap için şair Teri Witek ile işbirliği yaptım. Exit Island prestijli Florida Kitap Ödülünü kazandı.http://terriwitek.com/books/exit-island/ Her kitabın benim bir resmimi içerdiği ciltli sınırlı sayıda basım: http://www.flickr.com/photos/9842756@N02/sets/72157628342092959/ Ayrıca pek çok işin yanında bir duvar plakası için işbirliği yaptık: http://www.flickr.com/photos/9842756@N02/sets/72157623395991485/

Politik veya şiirsel-ya da ikisi de- bu imgeler klasik imgeleri güncel konularla karıştırıyor. Daha önce hiç İstanbul’da bulunmadım fakat müzelerinin ve koleksiyonlarının zenginliğini biliyorum ve bu başarılı sanat eserlerine ulaşmanın sanatımı fazlasıyla geliştireceğine eminim. Ayrıca farklı yerlerdeki su kaynaklarını hem bizleri ayıran mesafeler hem de bizleri birleştiren varlığın bir metaforu gibi kullanarak fotoğraflıyorum. Bir adada yaşıyorum(Manhattan) ve deniz kıyısındaki bir nehir olarak yanlış isimlendirilmiş bir şehirden geliyorum( Rio de Janerio/River of January).”

Cyriaco bu yaz denizi ,Brezilya’nın öteki sınırı olanı(kolonyal bir güç olarak) fotoğraflamak istediği Lisbon’a (http://disquietinternational.org/faculty/cyriaco-lopes), eğitim vermek için ve Avrupanın kıyı şehirlerini ve nehir şehirlerini seyahat etmek için gitti. Marmara Denizi, Karadeniz ve Boğaz’ı fotoğraflamayı istiyor ve bu imgeleri daha büyük projesi için kullanmak istiyor.

Cyriaco şöyle devam ediyor: "Bu benim için çok özel bir pencere çünkü bu sonbaharda uzun bir izne çıkıyorum, bu nadir fırsatı akademik yıl boyunca ABD dışında olmak için yaratıyorum.Sadeleştirilmiş CV’imde de gördüğünüz gibi sağlam bir eğitimin yanında geniş bir uluslar arası sergi geçmişim de var.  Yaptıkları hakkında ve yeni deneyimler yaşamaya tutkulu olan bir sanatçıyım. Özellikle işlerimin temeli olan entelektüel konulara ilgi duyuyorum. Yerel topluluklarla ve sanatçılarla iletişim kurabilmeyi ve ilginç değiş-tokuşlar yaşamayı umuyorum."

http://www.cyriacolopes.com/