Thomas Riccio

halka sanat projesi 23 Şubat-19 Mart tarihleri arasında Richardson, ABD’den Thomas Riccio’yu ağırlıyor. 
 
Bir sanatçı ve akademisyen olarak ilgi alanları mekana özgü ve mekana bağlı performanslar, antropoloji-etnografı, drama-terapi, kültürel aktivizm, ritüel ve Şamanizm, videografi, enstalasyon olan Riccio çalışmalarını ve rezidans için gerçekleştireceği proje hakkında şunları söylüyor:
 
"Çalışmalarım modern öncesi ve modern ifadelerden faydalanarak kavramsal ve pratik eylemleri küreselliğe özgü performansın evrimine katılmak için deney yapar. İş dünyanın kültürel mirasının engin düzeninden faydalanan post-disipliner bir çalışma. Deneyler kendi önemleri dahilinde mekana özgüler ve  insan bedenini dile getirerek yaşadığı çoklu ortamlarda ( sosyal, kültürel, politik vs.) konuşturmakla başlayacak. Bedenin yaşadığı ortamla ilişki içerisinde dile gelişi geçici bir özerk bölge oluşturmaktadır. Bu bölge bir sistem ve performans alanı. görüneni görünmez kılan içimizdeki en derin insaniyetle ve gezegenimizle ilişkili genelceleri ortaya çıkarır gibi etrafımızı saran aşkınlığın yeri."
 
Türkiye’yi Doğu ve Batı’nın i ve küresel medeniyetin kesişimi olarak gören sanatçı ilk kez Türkiye’yede bulunacak. Rezidans süreci boyunca gözlem yapmayı ve anlamayı, aynı fikirde olduğu sanatçılarla ve akademisyenlerle kafasında olan bir gelecek performansı fikriyle tanışmayı amaçlamakta. Yazılı bir proje üstünde çalışmak istediğini söyleyen sanatçı, aynı zamanda Nisan 2014’te Dallas’ta gerçekleşecek olan bir görsel ve video sergisi üstüne çalışmakta. Rezidans sürecinde de video işlerini göstermekten, işleri hakkında konuşmaktan ve/veya performans enstalasyonu hakkında bir ustalık dersi vermekten mutluluk duyacağını belirtiyor.