Gonzoconsult ve Halka Sanat Projesi İşbirliği İle

Heykel Performansı
Yeni girişimin açılış tarihi:
19.05.2012 Cumartesi saat 19.00  (Açılış/Kokteyl)
Kadıköy "Karaköy ve Eminönü İskelesi"  1. Kat.  Teras

"Benice Logistics, Goethe Institut, Marmara Üniversitesi GSF, halka sanat projesi, Studio İstanbul ve İstanbul Şehir Hatları'nın değerli katkılarıyla."

 


2012 yaz başında yedi adet yüzen cam nesne İstanbul’da Boğazı geçecek. Yolculukları içleri Uzak Doğu’dan gelen yepyeni ürünlerle dolu olarak Anadolu yakasından Avrupa’ya doğru olacak ve Avrupa kıyısına ulaşmak amacıyla suya atılarak küçük bir balıkçı motoru tarafından çekilecekler. İçlerindeki ürünler, Doğu Asya’nın Çin, Tayvan, Endonezya ve Hong Kong gibi bölgelerinde seri olarak üretilen, günlük yaşamda değeri düşük, ucuz tüketim nesneleri olacak.

Yüksek hacimli ithalat normal olarak dev gemilerin mühürlü konteynırlarında gerçekleştirilirken, “Boğazı Cam Teknelerle Geçmek” Avrupa’nın tüketim alışkanlıkları hakkında soru soran, sosyal ve ekolojik meselelerin görünürlüğüne yönelik bir çaba.

“İstanbul Cam Tekneleri” yaklaşık 80 x 80 x 35 cm boyutlarında, plastik alışveriş torbalarına benzer görünümde, içleri çoğunlukla plastik oyuncaklar, dekoratif ve kitsch nesneler ve dayanıksız aletlerle dolu minyatür kargo gemileri.

Üç aşamalı projenin ilk ayağı 19 Mayıs 2012'de başlayacak olan bir heykel sergisi.