İsrail'de Ekoköyler Geçmişi, Bugünü, Geleceği

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "İsrail'de Ekoköyler Geçmişi, Bugünü, Geleceği" eğitmen Shaul Shaham ile 27 Eylül Cumartesi, 13:00-17:00'da halka sanat/ galeri'de!

Köyler bazı toplumlarda çekirdek, yapı taşı olmuştur. Ülkenin varlığı onların üzerine kurulmuştur. İsrail de bunlardan biri. Oradaki toplulukların nasıl oluştuğunu, Kibbutzları, ekolojik hayatı merak edenler için bizzat orada doğmuş, büyümüş ve permakültür eğitimi almış Shaul Shaham bizlerle olacak.

 

Konu başlıklarını şu şekilde özetleyebiliriz:

- İsraildeki ekoköyler

- Ekoköylerin kuruluş hikayeleri

- Öncüler kimlerdir, nerede ve nasıl bu hareket başlamıştır

- 1948 - 2014 arasında Kibbutzlarda yaşam, bu sürede ne değişmiştir ve halk değişim problemlerine ve çözümlere nasıl adapte olmuştur?

- Kibbutz fikrinden neler öğrendik, bugün topluluklar nasıl yaşamlarını sürdürmekteler

- Topluluklar neden bizim geçmişimiz ve geleceğimizdir?

Konuşma Armağan Ekonomisi prensiplerine göre düzenlemiştir. İngilizce olup, Türkçe çeviri yapılacaktır.

Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

SHAUL SHAHAM

Tel Aviv'de yaşayan annesi ile Kibbutz'da yaşayan babasının arasında gidip gelerek geçti hayatı. 2003'den beri dünyada farklı yerleri, şehirleri, köyleri, toplulukları ve ekolojik merkezleri gezerek, oralarda çalışarak, planlama yaparak, permakültür eğitim vererek ve bina inşa ederek hayatına devam ediyor. 2014'ten itibaren İstanbul'da yaşamaya başladı. Kendi teras bahçesinde şehirde permakültür ve pratik yaşam üzerine atölyeler düzenliyor.

2009 yılında PDC alarak staj yaptı. 2011 yılında Richard Perkins'den 2.PDC yi aldı. 2012'den itibaren Narköy, Kerpe'de çeşitli atölyelerde eğitmenlik yaptı. Bunların arasında Narköy'ün permakültür tasarımı, minik bir gri su sisteminin kuruluşu, jeodesic kubbenin yapılışı, saman balya ve kepiç binaların yapılışı, kompost tuvalet, 15m3 Berkley kompostunun yapılışı gibi konular yeralmakta.

2012 yılında Sepp Holzer'in notları üzerinden Tamera'da Su Tutma ve Peyzaj eğitimine katıldı. 2012 - 2013 yılları arasında İsrail'de, Bustan Olami, Afula'da, orta ölçekli peyzaj, gençlik köyü okulunun 5 dönümlük düz arazi içinde 2 roket sobanın da bulunduğu açık alanda yeralan bir mutfakla birlikte yaşayan bostana dönüştürüldü. Burada permakültür tasarımı, su hasadı, 2 ayrı roket sobanın inşaası, jeodezik kubbe kurulumu, biyolojik gölet, yenebilir peyzaj ve ormanın tasarımı çalışmalarını yaptı. Halen Narköy'de çocuklarla ve büyüklerle çeşitli atölyeler düzenlemeye devam etmektedir.

https://www.facebook.com/events/294246264091790/