Steve Read ile Permakültür Tasarım Sertifikası Kursu

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Steve Read ile Permakültür Tasarım Sertifikası Kursu 18-28 Kasım 2014, 10:00-18:00 saatleri arasında halka sanat/ galeri'de!
 
Yaşananlar üzerinize üzerinize mi geliyor? Ne yapabilirim diye düşünüp, nereden başlayabileceğinizi mi bilmiyorsunuz?
 
O zaman size Steve Read'in cümleleri ile cevap verelim: "Permakültürün, yok ettiğimiz ve yeniden yapılandırmak istediğimiz toplulukların onarımı için iyi uyarlanmış ve fonksiyonel bir araç olduğuna inanıyorum."
 
 
Permakültür Tasarım Sertifikası kursu Bill Mollison'un yazdığı ''A Designer's Manual – Tasarımcının Elkitabı'' nın özeti niteliğinde olan uluslararası bir kurstur. Eksiksiz katılımınız ve bitirme projeinizi tamamlamanızın ardından Permakültür Tasarım Sertifikası sahibi olursunuz.
 
Bugüne kadar bu kursa katılan ve Permakültür Tasarımcısı ünvanını alan pek çok kişi, yaşadığımız dünyaya bakış açımızı değiştiren, sorumluluklarımızın farkında olmamızı sağlayan, dayanışma ile biraraya gelen gruplar oluşturmuş, eğitimler vermiş ve birlikte çalışabilen ağlar oluşturmuşlardır.
 
Permakültür Tasarım Sertifikası kursu, dünyanın birçok farklı ülkesinde, farklı bölgelerde ve iklim koşullarında sürdürülebilir, yaşayan sistemleri kapsar. Permakültür ilkelerinin gıda üretimine, ev tasarımına, inşaat faaliyetlerine, enerji tasarrufu ve üretimine uygulanışını, permakültür çözümlerini destekleyen alternatif ekonomik yapılanmaları ve hukuki stratejileri incelemektedir.
 
Eğitimde üzerinde duracağımız konulardan bazıları:
 
Permakültür Etiği ve Prensipleri
Örüntü kavramı
Toprak geri kazanımı
Yağmur suyu hasadı ve gri su sistemleri
Su kültürü
Etkin Enerji Planlaması
İklimler ve iklimlere göre tasarımlar
Şehir Bahçeleri
Topluluk Oluşturma
 
Kursun içerisinde belli bir süre eğitimden sonra katılımcılar kendilerine örnek olarak gösterilen bir alan üzerinde tasarım yapmaya başlarlar. Son gün bu çalışmalarını katılımcılara ve eğitmenlere sunarlar.
 
Sorularınız ve kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 
Kurs Tarihleri:
18 Kasım – 22 Kasım kurs 
23 Kasım mola günü, isteğe bağlı olarak paylaşımlar yapılabilir
24 Kasım – 28 Kasım kurs
 
Kurs Programı:
 
1 - 2 - 3. günler - Tasarım bilimi ve sanat olarak permakültüre giriş
4 - 5. günler - Toprak, Bahçe, Çiftlik, Hayvan sistemleri, Gıda
6 - 7. günler - Su sistemleri
8. gün - Binalar, Enerji Sistemleri
9. gün - Köyler, Ekoköyler
10. gün - Şehirde Permakültür Stratejileri ve sosyal olarak yeniden yapılanma (kursun tamamında bu konu üzerinde durulacak, ancak bu gün özellikle bu konuya odaklanılacak)
 
 
Kurs Saatleri:
 
09:00 - 12:30 arası ders (çay/kahve molası verilecektir)
12:30 - 14:00 arası yemek molası
14:00 - 18:00 arası ders (çay/kahve molası verilecektir)
 
Eğitim dili İngilizce olup, Emre Rona tarafından çeviri yapılacaktır.
 
İstanbul Permakültür Kolektifi olarak 1,5 yıldır güzellikler, paylaşımlar içerisinde, mutlu ve içimiz rahat yaşamımıza devam ediyoruz. Kapımızdan içeriye gülen yüzler giriyor, ellerinde hediyelerle ve bunu size getirdik diye uzatıyorlar. En son toplantımızda hep birlikte yiyelim diye simitler geldi, sütler içildi. Kalan sütlerden yoğurtlar mayalandı, muhallebiler pişti; kaymağı, kaymak yemeyi çok seven, gerçek kaymak burnumda tütüyor diyen bir arkadaşımıza gönderildi. İstanbul Permakültür Kolektifi'nin kurucularından Dilek'in kızı sabun atölyemizde hediye gelen sabunlarla saçlarını yıkıyor, lavanta üreticisi bir katılımcımızdan gelen lavantalar mis gibi odasında kokuyor. Ailesi Karadenizli olan bir başka katılımcımızın getirdiği çayları hep birlikte içtik, bitirdik; eğitimlerin, atölyelerin, toplaşmaların molalarında. Bu paylaşım gücü bizi inanılmaz mutlu ediyor.
 
Steve Read, geçen sene Türkiye'ye geldiğinde bizlere Şehirde Permakültür atölyesini hediye etti ve paylaştığımız tüm bu güzellikleri çok sevdi. Bütün bunların onun hayat felsefesi ile uyuştuğunu ve bizlerle "armağan ekonomisi" ile bir Permakültür Tasarım Sertifikası kursu vermek istediğini söyledi. Heyecanla yaklaşık 1 senedir bu konu üzerinde çalışıyoruz. Bir proje hazırlayalım ve katılımcılardan hiç ücret almadan bu kursu düzenleyelim istedik ama fon bulabilmek için aylardır baktığımız kaynakların hiçbiri içimize sinmedi. Kendimiz ve yaptıklarımızla aykırı düşmek istemedik. Bu sebeple sizlerle açık yüreklilikle her şeyi paylaşmak istedik. Bu kursun düzenlenmesi için hesap, kitap işlerine gene hiç istemeyerek daldık ve 8500 - 9000 TL gibi bir masraf ortaya çıktı. Bu masraf dahilinde Steve Read dahil, hiçbirimizin kendimize, emeklerimize karşılık herhangi bir talebi yok. Tümüyle sizlere armağanımız olacak. Sadece zaruri masrafların(yol ücretlerimiz, mekanın masrafının belli bir kısmı, tercümanımızın emeğinin belli bir miktarı gibi) toplamını katılımcı sayısına göre aramızda bölüşeceğiz ve bizlere fazladan armağanlarınız olursa onları kabul edeceğiz. Yani eğer 30 katılımcımız olursa kişi başına yaklaşık 300 TL gibi bir rakam, 10 katılımcımız olursa 900 TL gibi bir rakam düşmüş olacak.
 
Bizim tüm şeffaflığı ile sizlerle paylaştıklarımızı, hissiyatımızı anlayışla karşılayacağınıza ve yanımızda olacağınıza inanıyoruz.
 
Hayallerini kurduğumuz dünyada bir arada olmak dileği ile...
 
 
STEVE READ
Çevre bilimleri üzerine eğitim almış bir şarap uzmanı, 1992 yılında Permakültür Tasarım Sertifikasını almış, uluslararası bir permakültürcü ve eğitmendir.
Guadeloupe, Benin, Zimbabwe, Türkiye, Fransa, İngiltere, İspanya'da 70'den fazla Permakültür Tasarım Sertifikası Kursu vermiştir.
Londra'da şehir permakültürü projeleri üzerine çalışmış, LET sistemi, toplum destekli tarım, evlerin yapılandırılması, yerel gıda üretim sistemlerinin kurulması üzerine çalışmıştır.
İngiltere Permakültür Birliği üyesidir ve aynı kurumda 2 yıl yöneticilik yapmıştır.
40'dan fazla projeye imza atmıştır.
Brickhurst çiftliğinde yöneticilik yapmıştır.
Çiftlikte toplum destekli tarım projesi geliştirmiştir.
Brittany'de taş bir ahırın ekolojik dönüşümünü ve ilk Crobet sisteminde kabaklama yöntemiyle meyve bahçesini oluşturdu.
L'Université Populaire de la Permaculture, kurdu ve 3 yıl başkanlığını yaptı.
Brin de Paille adındaki permakültür iletişim ağının kuruluşuna yardımcı oldu ve 2 yıldan fazla konsey üyeliğini yaptı.
Conciliabule sur la permaculture adındaki permakültür gösterimini tasarladı ve bu tasarım Fransa'da 2 defa tura çıktı. Bundan başka Lozan'dan, Belçika'dan, les entretiens de Sologne'den, La ZAD'dan, Brittany'den teklif aldı.
Daha fazla bilgi için web sitesine bakabilirsiniz
http://steveread.wix.com/steveread-eng#!about/c10fk
 
ASİSTANLAR
 
EMRE RONA
 
Yirmili yaşlarının sonunda aldığı permakültür eğitiminin de etkisiyle, şehir hayatının anlamsız koşturmacasından illallah ederek, evini kapatıp, eşiyle birlikte seyahat etmeye başladı. Yaklaşık üç yıldır, dünyaya zararı olmayan gıda üretimi, verimli enerji ve yerel kaynaklara dayalı yenileyici sistemler hakkında teorik ve pratik tecrübe ediniyor ve paylaşıyor.
 
Katıldığı kurslar ve yaptığı çalışmalar:
- Emet Değirmenci ve Augustin Sepulveda Sariego, Erdek - Ağustos, 2010. (öğrenci ve gönüllü)
Bill Mollison & Geoff Lawton, İstanbul - Aralık, 2010. (öğrenci ve gönüllü)
- Steve Reed, Fethiye, 2011. (öğrenci ve kurs asistanlığı)
- Christian Shearer, Tayland, 2012. (kurs asistanlığı)
- Richard Perkins, Tayland 2013. (kurs asistanlığı)
- Emet Değirmenci, Bodrum 2013. (kurs asistanlığı)
- Janell Kapoor ve Penny Livingston (doğal mimari ve permakültür),
- Bali'den Chakra Widia (atık su, gıda üretimi, alternatif enerji sistemleri),
- Avustralya'dan Gyan Daniel Wall (toprak fırın yapımı)
 
DİLEK YALÇIN DEMİRALP
 
İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği ve İşletme İktisadı Enstitüsü mezunu.
Uzun yıllar yönetici, sosyal denetçi, sistem denetçisi olarak çalıştıktan sonra İngiltere’ye gitti ve 6 yılın sonunda yurda döndü.
2009 yılında ”Çocuğumu nasıl doğru beslerim?” sorusundan yola çıkarak permakültür ile tanıştı ve beslenmenin çok ötesinde bir dünya olduğunun farkına vardı.
2011 yılında Permablitz İstanbul’un kuruluşunda yeraldı ve ilk gününden itibaren grubun içerisindeki çalıştı
2012 yılında Mustafa Bakır ve Rhamis Kent’ten Permakültür Tasarım Sertifikasını (PRI - PDC) aldı.
2013 yılında Mustafa Bakır’ın eğitmenliğinde ”PDC Eğitmen Eğitimi” kursuna, Senem Tüfekçioğlu’nun eğitmenliğinde ”Pratik Ev Permakültürü” kursuna ve ''Katılımcı Süreçleri Kolaylaştırıcılığı (Art of Hosting)Eğitimi'' ‘ne katıldı.
2013 Şubatında İstanbul Permakültür Kolektifi‘ni, Seda Ergazi ile birlikte kurdu. Bu tarihten beri permakültür ve topluluk oluşturma ile ilgili kursları, atölyeleri, eğitimleri hem düzenliyor, hem de katılıyor. Bunlardan bazıları:
 
- Doğal Arıcılık, Eğitmen: Debra Roberts, Arıcılar için Doğal Arıcılık, Eğitmen: Debra Roberts
- Şehirde Permakültür (Steve Read 2014 Şubat ve Jillian Hovey 2013 Eylül)
- Kompost ve Solucan Kompostu, Eğitmen: İlknur Urkun Kelso
- Küresel İklim Değişikliği, Biyolojik Çeşitlilik, Ormanlar, Eğitmen:Necmi Aksoy
- Kompost ve Bokashi Kompostu, Eğitmen: Emre Rona
- Su: Kullanımı, Hasadı, Arıtımı, Tasarrufu, Eğitmen: Emre Rona
- Ekotopluluk - Kolaylaştırıcı: Emet Değirmenci
- Şehirlerde ve Kırsal Bölgeler için Sürdürülebilir Yağmur Suyu hasadı, Eğitmen: Owen Hablutzel
- Keyline Tasarımına Giriş, Eğitmen: Owen Hablutzel
 
2012 – 2014 yılları arasında özel bir anaokulunun iki ayrı şubesinde 4-5 yaş grubu çocuklara Doğa ve Çocuk dersi verdi. Şu anda aynı dersi özel bir ilkokulda vermeye devam ediyor.
En çok tüketenlerin şehirler olduğuna ve şehirde permakültürle fark yaratılabileceğine; çocuklarımıza, normal giden düzenin negatifliklerini daha azaltan bir gelecek bırakılabileceğine inanıyor.
 
SEDA ERGAZİ
 
2012′de Şehirde permakültür uygulamalarını deneyimlemek için Permablitz İstanbul oluşumunda kent bahçeleri tasarımı ve uygulamasına katıldı.
2012′de Permakültür Tasarım Sertifikasını (PRI-PDC) ve Kasım 2013 de Eğitmen Eğitimi Sertifikasını (PRI-PTT) aldı.
Şubat 2013′de arkadaşı Dilek Yalçın Demiralp ile İstanbul Permakültür Kolektifi'ni kurdu. Şehirde permakültür ve sürdürülebilirlik üzerine eğitimler, atölyeler ve konferanslar tasarlıyor, organize ediyor.
Katıldığı eğitimler;
- 2012 Mayıs / TPAE Permakültüre Giriş Kursu, Eğitmen: Mustafa F. Bakır
- 2012 Ağustos / TPAE Permakültüre Tasarım Sertifikası
Eğitmen: Mustafa F. Bakır
- 2013 Temmuz / Ekolojik Mimari Saman Balya Ev yapım Eğitimi (11 gün), Eğitmenler: Matthieu Pedergnana – Ece Aslan – Mukund İyer – Merve Tekin 
-2013 Ağustos / Anadolu Jam – Topluluk Oluşturma Deneyimi (8 gün), Eğitmen: Shilpa Jain 
-2013 Kasım / TPAE Permakültür Tasarım Sertifikası Eğitmen Eğitimi (6 gün), Eğitmen: Mustafa F. Bakır 
- 2014 Mart / TPAE Pratik Ev Permakültürü Eğitimi, Eğitmen: Senem Tüfekçioğlu 
-2014 Ekim / İTÜ Toprak Yapılar Eğitimi ( 6 gün ) 
katıldığı diğer eğitimler:
- Owen Hablutzel ile Şehirlerde ve Kırsal Bölgeler için Sürdürülebilir Yağmur Suyu hasadı, Keyline giriş eğitimi
- Debra Roberts ile Doğal Arıcılık ve Arıcılar için Doğal arıcılık atölyesi 
- Steve Read ile Şehirde Permakültür atölyesi 
- Jillian Hovey ile Şehirde Permakültür atolyesi 
- Kompost ve Solucan Kompostu
- Emet Değirmenci ile ekotopluluk