Avustralya Zaytuna Çiftliği Stajı - Murat Onuk

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin organize ettiği "Avusturalya Zaytuna Çiftliği Stajı" atölyesi Murat Onuk ile 21 Aralık 2014, 14:00 - 17:00 saatleri arasında halka sanat/ galeri'de!
 
Avusturalya Permakültür Araştırma Enstitüsünün araştırma ve eğitim merkezi olan Zaytuna çiftliği 2001 yılında kurulmuştur.
 
Murat Onuk, bu çiftlikte yaptığı 10 haftalık stajı bizlere anlatacak.
 
 
Bu toplantı armağan ekonomisi prensipleri ile yürüyecek olup, gönlünüzden geçen bir rakamla katkıda bulunmanızı diliyoruz.
 
Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz
 
MURAT ONUK
Dr. Murat Onuk 1969 yılında Konya, Seydişehir’de doğdu. İzmir Fen Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Fizik çift ana dal programından 1991 yılında mezun olduktan sonra, Albany, New York, ABD’deki Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nden Elektrik Güç Mühendisliği dalında mühendislik mastırı derecesi aldı. 
 
1992 yılında Türkiye’ye dönerek Siemens Türkiye’de Satış Mühendisi olarak iş hayatına başladı bu firmada 15 yıl süren çalışma döneminden sonra Danimarka kökenli Vestas Rüzgar Sistemleri firmasının iştiraki olan Vestas Türkiye’nin kurucu Genel Müdürü olarak 2007-2008 yıllarında bir yılı aşkın bir süre görev yaptı. Şubat 2009-Aralık 2010 tarihleri arasında Ağaoğlu Enerji Grubu’nun Başkanı olarak çalışan Dr. Onuk, 2011-2013 yılları arasında İsveç kökenli uluslararası köklü bir teknik danışmanlık ve mühendislik firması olan ÅF Consult’ın İstanbul ofisinin kurucu yöneticisi olarak hizmet verdi.
 
1998 yılında Koç Üniversitesi EMBA programını tamamlayan Dr. Onuk 2006 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde başladığı Yönetim ve Organizasyon ana bilim dalındaki İşletme doktorasını üstün başarıyla 2010 yılında tamamladı. 
 
Dr. Onuk Permakültür Tasarım Sertifikası’nı (PRI PDC) Temmuz 2011’de, PDC Eğitmen Eğitimi’ni ise Kasım 2013’te Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nden, Mustafa Fatih Bakır’dan almıştır. Pratik bilgisini geliştirmek amacıyla Ocak-Mart 2014 tarihleri arasında Avusturalya Permakültür Enstitüsü, Zaytuna Çiftliği’nde staj gören Dr. Onuk, Enstitü Başkanı Geoff Lawton gözetiminde staj görerek PDC Eğitmen Eğitimi, Şehirde Permakültür, Uluslararası Permakültür Projeleri ve Afetlerde İlk Yardım, Toprak Yapısı ve Toprak İşleri eğitimlerini almıştır.
 
İstanbul’da yaşamakta olan Dr. Onuk halihazırda yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi konusunda serbest danışman olarak çalışmakta, Permakültür konusunda da danışman ve eğitmen olarak hizmet vermektedir.