Sanatçı Konuşması / Gauthier Oushoorn

halka sanat projesi 25 Mart - 25 Nisan 2015 tarihleri arasında ağırladığı Belçika'lı sanatçı Gauthier Oushoorn Rezidans Programı süresince ürettiği projelerini 09 Mayıs 2015 Cumartesi Saat 18:00'de halka sanat/ galeri'de bizlerle paylaşıyor!
 
 
 
Sanatçı, sürdürdüğü projesi hakkında şunları söylüyor: 
 
"Projem, İran Mimarisi'ndeki Sufi Geleneğini anlatan ve İslam dini ve mimarisini açıklayan "The Sense of Unity" adlı kitaba dayanmaktadır. Projem iki bölüme ayrılmıştır.
 
İlk bölümünde İstanbul ve Mardin şehirlerini ele alıyorum.
 
Kitapta bahsedilen Mardin'deki çevreyi anlamak ve Mardin mimarisinde kullanılan malzeme çeşitliliğini deneyimlemek için 3 günlük kısa Mardin ziyareti gerçekleştireceğim.
 
Projemi İstanbul'da bir ay sürdüreceğim ve tek bir bölüme odaklanacağım.
 
Projemin ikinci ayağını ise üzerinde çalıştığım kitaptaki bilgilere göre, İstanbul'da belirleyeceğim çeşitli mekanların ve yerlerin bir araya gelmesini filme almak oluşturuyor.
 
Le Grand Hornu müzesindeki heykeller, müdahaleler ve birinci bölümdeki müze ile bağlantılı kişisel yorumlar ikinci bölümün sonucunu oluşturacaktır.
 
Europalia tarafından düzenlenen,Türkiye temalı festival için İstanbul'a çalışmak için davet edildim ve bu projem önümüzdeki tarihlerde Belçika'da da sergilenecek. "
 
*Uluslararası Europalia Yönetim Kurulu 23 Mayıs 2013 tarihinde 2015-2016 festivalinin konuk ülkesi olarak Türkiye’yi önermiştir. Rusya, Çin, Brezilya ve Hindistan’dan sonra 2015 sonbaharından itibaren birkaç aylık bir süre için Türkiye, Belçika’nın birçok şehrinde ve belediyesinde onur ülke olacaktır.
 
2015 aynı zamanda Europalia için bir yıldönümü olacaktır. Europalia Avrupalılara 25.inci festivalini sunacaktır ve 45’inci kuruluş yıldönümünü kutlayacaktır. Kuruluşundan itibaren, Europalia kendisini Avrupa ülkelerinin ve son zamanlarda Asya ülkelerinin kültürünü tanıtmaya adamıştır.