Dünyada Bir Köşe Festivali// Kamera Burada: Suriye'den Kısalar

14-28 Ekim 2015 tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de!

Açılış: 14 Ekim 2015 Çarşamba, 19:00

Dünyada Bir Köşe Festivali, Bidayyat, Hamisch Suriye Kültür Evi-İstanbul ve halka sanat projesi işbirliğiyle Suriye’de yaşanan farklı deneyimler üzerine düşünen bir kısa film seçkisi sunuyor. Aralarında
Gerard Agabashian, Orwa Costa, Amal Salloum, Lina Alabed, Saeed Albatal ve Ghiath-Had’ın da bulunduğu birçok yönetmenin filmleri halka sanat/ galeri, ArtHereIstanbul, Atölye Hangart ve Komşu Kafe’de festival süresince izlenebilir.Serginin açılışı 14 Ekim Çarşamba saat 19.00’da halka sanat/ galeri'de gerçekleşecek. 15-28 Ekim 2015 tarihleri arasında, Pazartesi- Perşembe hariç saat: 11:00-19:00 arasında halka sanat/ galeri'de izlenebilir.
 
Sanat Yönetmeni: Ali Atassi
Seçki: Omar Berakdar, Zolfaqar Shaarani, Fatih Gençkal
Proje Danışmanı: Şenay Özden
 
Festival hakkında:
 
Dünyada Bir Köşe, dans, tiyatro ve müzik gösterilerinden oluşan bir sahne sanatları festivali. Festival, bireysel olanla siyasi olanın çatışmasını araştıran yenilikçi ve özgün performans çalışmalarını bir araya getiriyor. Festival, yakın coğrafyalarda üretim yapan ancak birbirinin işlerini izleme, tecrübe etme ve aynı sahneyi paylaşarak diyalog geliştirme şansı bulamayan sanatçıları bir araya getirmeyi amaçlıyor. 14-28 Ekim 2015’te ilk kez gerçekleştirilecek olan festivalde Suriye, Ermenistan, Yunanistan, Lübnan, Türkiye ve İran'dan sanatçılar yer alıyor. Festivalin yapımcılığını performans sanatları alanındaki yenilikçi çalışmalara ev sahipliği yapan  Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki sanatçı kolektifi Köşe üstleniyor. Kadıköy’deki çeşitli mekanlara yayılan bu festival, ülkeler arasında dolaşım olanakları çok kısıtlı olan bir coğrafyanın sanatçılarına yepyeni bir buluşma alanı Hamiş, kültür alanında fikir, deneyim ve eylem paylaşımı, iletişim ve eleştirel tartışma ortamı sağlamak amacıyla sürgünde kurulmuş yeni, bağımsız bir alandır. 
 
Bidayyat, Suriyeli belgesel, kısa ve deneysel film yapımını desteklemek için 2013’te kuruldu. Prodüksiyon desteği ve eğitimler aracılığıyla belgesel sinemayı destekleyerek Suriye’nin karmaşık ve zengin sosyolojik gerçekliklerine ışık tutmayı amaçlar. Belgesel türünü gerçekliği kaydetmekten öte onu sorgulayan bir form olarak ele alır, propaganda karşısında sanatı, status quo karşısında devrimi savunur. 
 
Hamiş, kültür alanında fikir, deneyim ve eylem paylaşımı, iletişim ve eleştirel tartışma ortamı sağlamak amacıyla sürgünde kurulmuş yeni, bağımsız bir alandır. Hamiş Suriyeli, Türkiyeli ve dünyanın diğer yerlerinden sessizleştirilmişlerin ve halkın bir parçası olduğunu savunduğu sanatçıların, akademisyenlerin, entelektüellerin ve yazarların ortak mekânıdır.
 
Festival hakkında daha fazla bilgi için:
 
https://www.facebook.com/events/168164126857280/
http://www.acornerintheworld.com/
https://www.facebook.com/acornerintheworld