Özgün Baskı Atölyesi

Tarihsel akışta yazı ile yarışabilecek kadar eski bir görsel iletişim aracı olan baskı resim metotları, bugün hayatımıza tüm gücüyle giren elektro-mekanik ve dijital süreçlerin baskısıyla karşı karşıya olsa da, insani izler taşıyan anlatımı ile birinci elden somut bir üretime ulaşmanın yollarını gösteren benzersiz sonuçlar yaratmayı sürdürüyor.

Ağaç, çinko, linol ve taş gibi materyallerin yüzeyine çizim, oyma işlemleri uygulayıp, baskılama aşaması sonrasında iki boyutlu estetik bir form elde edilen görsel bir disiplin olan özgün baskı, sanat yapıtının "tekilliği" tabusunu yıkarken, özgün bir sonucun sınırlı sayıda tekrar edilebileceği düşüncesini de beraberinde getiriyor. Bu yönüyle bilginin peşindeki insanın tarihsel yolculuğunda ilk iletişim aracı olarak, "anlatmaya" ve "haberdar etmeye" dönük misyonunu her zaman koruyor.

Emrah Danacı bu atölyede, bizleri hazır tüketim ve seri üretim fırtınasından bir kaç saatliğine kurtulup, özgün baskı aşamaları ile hafıza ve aklın doğurganlığına tanıklık etmeye ve eve dönerken yanımızda kendimize ait, en eski, fakat hep güncel bir dünyadan bir parça götürmeye çağırıyor.

Atölye akışı baskı resmin kısa tarihine ilişkin 30 dk.’lık bir sunum ve sohbet, sonrasında 2 saatlik bir uygulamadan oluşmaktadır.

Atölyeye katılım için herhangi bir ön gereklilik bulunmamaktadır. Malzemeler temin edilmektedir.

 

Kontenjan: 12 kişi

Katılım ücreti:100 TL

Eğitmen: Emrah Danacı

*Kontenjan kısıtından dolayı kayıt zorunludur.

directors@halkaartproject.net ve 0541 733 42 83’den bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz.