Kişisel Harita Yapım Atölyesi

Sanatçı Çiğdem Menteşoğlu’nun tarih boyunca haritanın sanatsal bir dışavurum ve ifade aracı olarak kullanımı hakkında bilgi veren ve  haritanın kişiselleştirilmesi üzerine renkli, görsel örneklerle dolu sunumu halka sanat / galeri’de sizleri bekliyor. Seminer sonrası katılımcıları “kendi haritanızı kendiniz yapın” atölye uygulamasına davet ediyoruz.
 
Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan haritalara farklı bakmayı amaçlayan bu etkinlikte; sizleri seçeceğiniz bir yerin haritasını yapmaya ya da var olan haritasını dönüştürmeye, yeniden şekillendirmeye bekliyoruz. Harita görsellerinden yararlanarak, resim, çizim ve kolaj tekniğinde kendi kişisel (özgün) haritalarımızı biçimlendireceğiz.  
Seçeceğiniz yer; yaşadığınız semt, mahalle, bir şehir, yer olarak algıladığımız sizin için anlamı olan herhangi bir şey olabilir. 
Ayrıca kartografi ve sanat ilişkisi ve  haritanın sanatsal ifade aracı olarak kullanımı hakında teorik bilgi verilecektir.
 
Not: Katılımcılardan, atölye çalışmasına gelirken seçtikleri yerlerin A4 ya da A3 boyutunda (isteğe göre) birkaç harita görselini  beraberinde getirmeleri istenecektir. İstediğiniz bölge, şehir, ülke ya da size bir anlam fade eden herhangi bir yerin haritasını çıktı alabilirsiniz.
 
Çiğdem Menteşoğlu Chatzoudas 
Trabzon Güzel Sanatlar Lisesi’nin ardından, 2004 Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünü tamamladım. 2005-2006 yıllarında Çek Cumhuriyetinde güzel sanatlar okudum. Fotoğraf ve baskı çalıştım. Seyahat etmek, insan ve yol, aidiyet hissi teması beni hep ilgilendiren genel konular olmuştur. Bu süreçte, macera içeren seyahatlerim ve deneyimlerim oldu. O dönemde başlayan, yer, harita, sınırlar, seyahat özgürlüğü, yer ve duygu ilişkisine olan ilgim 2008 de Fransa’da bursla gittiğim sanatçı rezidansı programında kendini açığa vurdu. Böylece harita ve coğrafya ile ilişkili çalışmalarım başladı. Sonrasında da farklı bağlamlarda çalışmalarım devam etti. Araştırmalarım sürecinde sanatta yeterlik tezimi de yine bu konuda “Sanatta Kartografik Yaklaşımlar” adı ile tamamladım. Halen; geniş anlamda yerleşim, insan-yer ilişkisi teması altında daha çok kişisel deneyime ve imgeleme dayanan farklı tekniklerde ama özellikle resim ve çizim pratiğinde çalışmalarımı sürdürmekteyim.
 
Tarih: 24 Mart 2018 Cumartesi
Saat: 13.00 - 16.00 
 
 
Eğitmen: Çiğdem Menteşoğlu
www.cigdemmentesoglu.com
 
Katılımcı sayısı: 10
Katılım ücreti: 120 TL
Kayıt ve bilgi için: atolyehalka@gmail.com / 0541 733 4283
*Kontenjan sınırlı olduğundan kayıt yaptırmak zorunludur.
halka sanat / galeri: Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24 Kadıköy 34710 Istanbul