Provolar: Hız

halka sanat projesi Filtre Platform'un gerçekleştirdiği Provalar atölyesinin 3. modülüne ev sahipliği yapıyor.
 
Provolar: Hız, Kendi üslubunu araştırmaya hevesli herkesin özgün yöntemleri üzerine çalışması için yaratılan felekten bir saat…
 
Filtre Platform’un deneysel atölyesi Provalar’da katılımcılar, 4 saat boyunca yaratımın aşamaları, tıkanma, taklit ve arketip, abartı ve aşırı tasarım, süreci durdurma ve seçki üzerine bilgilenecek; “hız ”konusuyla ilgili tasarım araştırmaları yapacak, deneysel üretimler üzerine çalışacak ve halka sanat projesinde Temmuz ayında düzenlenecek sergide sunulmak üzere eserlerini hazırlayacak. Tüm süreç ve eserler belgelenecek ve yayınlanacak. Atölye 26 Mayıs Pazar günü 14.00 ile 16.00 saatleri arasında halka sanat projesinde düzenlenecek. 
Plastik sanatlar, yazılı sanatlar, performans sanatları ve her türlü tasarım ile uğraşan herkes bu deneysel atölyeye başvurabilir.
 
Detaylı bilgi ve kayıt için filtreplatform@gmail.com adresine e-mail atınız. 
 
Rehber: Tolgay Keskin (Mimar/Müzisyen/Yaratıcı Girişimci)
Tarih: 26 Mayıs 2019, Pazar
Süre: 4 saat (14.00-18.00)
 
Program: 14.00-14.40: Yaratım süreçleri hakkında Tolgay Keskin’in bilgilendirmesi
14.45-15.15: Hız üzerine açık sohbet
15.15-16.15: Prova
16.15-16.30: Ara Sunum
16.30-17.30: Prova
17.30-18.00: Sunum
 
Kontenjan: 12 Kişi
Başvuru ve bilgi: filtreplatform@gmail.com 
 
Katılımcı neler deneyimleyecek?
Üst baskılardan bağımsız olarak bir konu ile ilgili kendini araştırmak
Yaratıcılık yöntemleri hakkında bilgilenmek ve özgün yöntemini geliştirmek
Kendi kendine kritik verebilmek; üretiminin içine sinen ve sinmeyen kısımlarını kendin keşfedebilmek
Üretimlerinden bir seçkiyi ifadeli bir şekilde sunabilmek
Başka tasarımcılar/sanatçılar ile tanışmak
 
Bilgilendirme konuları:
Yaratım sürecinin aşamaları, tıkanma, taklit, arketip, sansür, teşhir, abartı, sadelik, süreci durdurmak, feda ve seçki, sunum ve cila, yöntem ve metin
 
DETAYLI BİLGİ:
 
Tolgay, katılımcıları yaratım süreçleri ve süreçlerde karşılaştığımız kritik noktalar üzerine bilgilendirecek. Sonra katılımcılar ile “hız” konusu üzerine bir açık sohbet düzenlenecek. Bu sohbet, yazıya geçirilmek üzere ses kaydına alınacak. “Hız” üzerine fikir geliştiren katılımcılar, konu zemininde kendi üsluplarını araştıracaklar. Yazılı, görsel, işitsel veya performansa yönelik her türlü analog/dijital araştırma serbest olacak. Katılımcılar, sağlanacak malzemeler dışında, çalışacakları malzeme ve ekipmanı yanında getirebilecekler. Çalışmalar sırasında rehberlik için atölyenin rehberine danışılabilecek.