Yeni Bir Mesajınız Var! – Sözsüz İletişim Olarak Motif Geliştirme

Halka Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği katkılarıyla
 
Motiflerin, geleneksel dokuma sanatında ayrı bir anlamı vardır. Bu motifler sayesinde dokuma ürünleri, zanaat üretimi olmanın yanı sıra bir ifade aracı olarak da kendilerini belli eder. Bazen dilekte bulunmak bazense doğrudan bir mesaj vermek için kolektif olarak geliştirilmiş olan bu motifler, yüzyıllar boyunca hayatta kaldı. Peki bugün kendimizi ifade edeceğimiz bir mesaj ileten motiflere hala ihtiyacımız var mı? Kendimizi tasarımlarla ifade edebiliyor muyuz? Yeni örgülerimizle ne gibi mesajlar verebiliriz? Eğer bu konuları tartışmak ve göndermek istediğiniz mesajları içeren yeni motifler geliştirmek isterseniz sizi bu atölyeye bekliyoruz!
Yeni Bir Mesajınız Var: Sözsüz İletişim Olarak Motif Geliştirme atölyesinde, Bilge Merve Aktaş eğitmenliğinde katılımcılarla öncelikle hangi konular hakkında iletişim kurmak istedikleri tartışacağız ve ardından konuşulan konular hakkında görseller tasarlayacağız. Geliştirdiğimiz tasarım motiflerimizi ise 20x20 cm ölçüsünde hep birlikte öreceğiz.
 
*Atölyeye katılım ücretsizdir ve herkese açıktır. Katılımcıların temel düzeyde örgü örmeyi bilmeleri beklenmektedir. 
 
*Katılımcılar örgü için yanlarında 10 numara şiş getirebilir.
 
*Kontenjan sınırlı olduğundan mutlaka kayıt yaptırmak gerekmektedir. 
 
Kayıt ve bilgi için: atolyehalka@gmail.com – 0531 897 64 05 
Aynı atölye iki ayrı gün gerçekleşecektir. Her iki günden birine kayıt yaptırabilirsiniz.
 
Atölye günleri:
 1. Grup: 23 Ağustos Cuma,  15.00 - 18.00
 2. Grup: 25 Ağustos Pazar, 15.00-18.00
 
Eğitmen: Bilge Merve Aktaş
Bilge Merve Aktaş İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans çalışmasını Koç Üniversitesi, Tasarım Teknoloji ve Toplum programında geleneksel kadın zanaatları ve tasarım düşüncesi ilişkisi konusunda yaptı. Tez çalışması için el örgüsü çorapları yapıcılar hareketiyle yorumladı. 2016 yılından beri Finlandiya’da bulunan Aalto Üniversitesi Tasarım bölümünde doktora çalışmasına devam etmekte. Doktora araştırmasında malzemenin düşünme biçimlerimizi, zanaat yapım sürecini ve dünyayı deneyimleyişimizi aktif bir şekilde nasıl etkilelediğini inceliyor. Şimdiye kadar pek çok tasarım dersi verdi ve yayınları çeşitli uluslararası platformlarda yayınlandı. 
 
Akademik çalışmalarına şu linkten (https://www.researchgate.net/profile/Bie_Aktas3lg) ulaşabilir, kendisine ilham veren kişisel fotoğraflarını ise şu hesaptan (https://www.instagram.com/bmaktas/?hl=en) görüntüleyebilirsiniz
 
halka sanat projesi: Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cad. Ruşenağa Sk. Moda, Kadıköy