Mahalle Direkleri Projesi - Galeri Olarak Sokak

halka sanat projesi, Artship Initiatives San Franciso işbirliği ile 18 Ekim - 3 Kasım 2019 tarihleri arasında “Mahalle Bayrak Direkleri Projesi / Galeri Olarak Sokak” sergisine ev sahipliği yapıyor. Proje, San Francisco merkezli Artship Initiatives'’in Kuzey Oakland’daki  Golden Gate mahallesi halkı için mahallelilerle birlikte 1986-1991 tarihleri arasında oluşturulan yarı-kalıcı heykellere ait dökümantasyonu içeren serginin eş-küratörlüğünü Slobodan Dan Paich ve ipek Çankaya yapıyor.
 
Sanat aracılığıyla topluluk oluşturma inşasının örneği olarak tasarlanan bu proje; belirli bir formül olmadan kendi matrisi ve çizgisiyle sanatsal konsept, şekillendirme ve küratörlük becerileri aranmaksızın başladığı şey olmaktan çıkıp kendi sınırlarını aştığı sanatçı ve mahalle halkıyla oluşturulmuş 5 yıllık bir çalışmanın eseridir. Proje; sanatçının rolü nedir ve sanatçı böyle bir mahalle ortamında ne yapar?  Yaratıcı süreçlerde sanatçı mahalle halkıyla paylaşılırken sanatsal duyarlılıklar, vizyon ve tutarlı görsel dil nasıl sürdürebilir? sorularını kendi dinamiğinde yanıtlar.
 
Açılışı 18 Ekim Cuma, saat 19.00’da gerçekleşen sergi, Mahalle Bayrak Direkleri Projesi’ne ait yazı görsel ve video içeren çeşitli dökümantasyonlardan oluşuyor.
 
Sergi açılış: 18 Ekim.2019, Cuma, 19:00 
Sergi ziyaret: 19.10 – 03.11.2019, 
Pazartesi hariç her gün 12.00 – 19.00
Mekan: halka sanat projesi
Dr. Esat Işık Cd. Ruşenağa Sk. No :8 Moda Kadıköy İstanbul