Portakal Kabuğu – Yumurta Kabukları & Dostlar: Gıda kalıntılarından minyatür işler / Olcay Karahan

2019 yılından bu yana halka sanat projesi ve Artship İnisiyatifleri'nin projelerinde yer alan performans sanatçısı ve hikaye anlatıcısı Olcay Karahan bu kez görsel üretimlerini topluluğumuzla paylaşıyor. Sergi; Artship Resonans İstanbul Girişimi'nin Moda'daki mekanında. Serginin çevrimiçi açılışı, 30 Ocak 2022 Pazar günü saat 21.00'de Zoom üzerinden gerçekleşiyor. Zoom; erişim alanımızı genişlettiğinden, etkinliği Türkçe ve İngilizce yapmaya karar verdik. Serginin detayları şöyle:

 
Ana Sergi Alanı: 
Kurutulmuş narenciye kabukları ve yumurtanın boş koruyucu katmanının ana öge olduğu çalışmalara paralel, tamamlayıcı işlerde zemini oluşturan malzemeler:
Sarımsak ögeleri
Çam kozalağı parçası
Suların sürüklediği minyatür ağaç dalları
Kuru yufka lokması
Birkaç taş
Toplantı odası Duvarı:
Birkaç özenle çerçevelenmiş, kabuklu işlerle eş zamanlı üretilmiş, çoğunlukla kağıt üzerine desenler
Toplantı masasının köşesi:
Ana sergi ile aynı zamanda yapılan, insan varlığını imleyen minyatür figürlerin ince tel eskizleri ile narin, küçücük ve el boyutunda spiral tel konstrüksiyonlar
 
Küratörün Notları
Sergi; küçük ölçekli kültürel duyarlılıklara katkıyı, derinden doğan, incelikle işlenmiş çalışmaları onurlandırmaktadır. Çağdaş kültürde ve medyanın uçup giden, zorlama imgelerden oluşan görsel gürültüsünde Olcay Karahan’ın işleri bir rahat nefes ve bağ kurabilme olanağı sunuyor. Yönetmesi güç olsa da malzeme üzerinde düşünülmüş estetik araştırmaya ve oyuna alan açıyor. Güncel trendlerden etkilenmeyen küratoryal niyetler ve sanatı arama ve dahil etmeye duyulan bağlılıkla beraber Olcay Karahan'ın üretiminde de bulunan kendi içsel kaynağından varlaşan, çağrıştırıcı ve paylaşılabilir bağlılık bu sergiyi ortaya çıkardı.
Slobodan Dan Paich
 
Sanatçının Notları
Yirmili yaşlarımdan bu yana dans kariyerim boyunca, elle tutulamayan içerikleri ifade edebilmek için hep bedenimi dinledim. Bu sergideki üretimler beni yiyecek artıklarının beklenmedik dünyasına götürdü. Yanlarındayken, soyulmuş, parçalanmış bile olsalar yaşam doluydular ve doğal bir canlılıkları vardı. İçlerini açınca çoğunlukla kanıksanmış, düzensiz şekiller beliriyordu ve bu halleriyle bile kendi başlarına küçücük heykellerdi. Kururken doğal geçişleri, beklenmedik dönüşümleri ve yeni dokuları daha da iyi ifade ediyorlardı. Onlarla oynama, “konuşma” dürtüsüne karşı koyamadım. Daha önce görsel sanatlarda üretmediğim halde, içimden gelen bu üretimler ortaya çıkınca insanların tepkilerinden yaptıklarımın konuştuğu kavradım.
Olcay Karahan
 
Katılım linki kişiye özel olarak paylaşılacaktır. Katılmak için bize email yollayabilirsiniz: halka.artproject@gmail.com