Dünyaya Orman Denir

Çok yıllı açık hava sanat etkinliği Seeds of Art (Sanat Tohumları)’nın ilk yıl sergisi “Dünyaya Orman Denir”, Bodrum'da yer alan Barbaros Farm arazisinde gerçekleşiyor. Sergi mütevazi ölçeğinde, küresel yaşam krizlerine ve sistematik sorunlara karşı oluşan bilinç ve dayanışmaya katılıyor. Çiftlik arazisi içinde bulunan çam ormanına kalıcı eserler bırakmayı hedefleyen sergi,öz kaynaklarını uyumla kullanarak kendisini gerçekleştiren bir canlı, kendine yeterli bir sistem ve tüm canlılar için besleyici, koruyucu ve kapsayıcı örnek bir model olan ormanı sanatsal ifadelerle ilişkilendirmenin yollarını araştırıyor. 
 
Sergi başlığı, doğayı bir metafor olarak kullanan Ursula K. Le Guin’in aynı adlı romanından ilham alıyor. Teknolojik açıdan gelişen insan ırkının dünyayı bir beton yığınına dönüştürdükten, hayvan ve bitki türlerini yok ettikten sonra kolonileştirdiği başka bir gezegende yaşanan bir direniş öyküsünü anlatan romanla günümüz arasında paralellik kuran “Dünyaya Orman Denir” sergisi günümüzde, dünyanın insan eliyle bozulmasının son derece hızlanmış olduğu gerçeğini yadsınamaz bir olgu olarak araştırmasının merkezine koyuyor. 
Kavramsal çerçevesini İpek Çankaya'nın yazdığı, Lale Altuner, Bağdagül Demirtürk, Tao Ulusoy ve Doğu Çankaya’nın eserlerinden oluşan sergi, çevre felaketleri, su, enerji, küresel iklim ve gıda krizleri, kentsel adalet meseleleri, nesli tükenen canlılar gibi derin sorunlarla kendisini belli eden bozulma karşısında doğaya yanıt veren eserleri bir araya getiriyor. Sergisi kapsamında doğaya yapılacak müdahalelerin, bu habitata dikkat çekmesini, çevreye dost ve iyileştirici müdahalelerden oluşması, eser formlarının doğadan esinlenmesi ve doğaya karışabilmesi önemseniyor. Sergi ayrıca, bir açık hava sanat pratiği olarak, geleneksel galeri mekanına ve müze pratiğine dayalı sergi yapma biçimlerini sorgulayan alternatif arayışı temsil ediyor. Arazi sanatını, performatif eylemlere, zamanın ve doğa şartlarının eser üzerinde oluşturacağı etkilere de açan “Dünyaya Orman Denir” bir yandan da açık hava heykel kalıplarını sorgulayan ve yeniden değerlendiren tartışmalara bir pencere açıyor.
“Dünyaya Orman Denir”, Barbaros Farm’ın, çiftlik arazisinde gerçekleştirilen uzun soluklu ilk sanat projesi olan Seeds of Art’ın birinci yıl sergisi ve Halka Sanat Projesi’nin Bodrum’da işbirliği yaptığı ilk sergi olma özelliği taşıyor.
 
Sergi açılış: 4 Haziran 2023 Pazar
Sergi Ziyaret: Yıl boyu randevu ile 
Randevu için: 0534 594 60 72
Yer: Barbaros Farm Çamarası mevkii Bodrum Muğla
 
“Dünyaya Orman Denir” Proje Grubu: İpek Çankaya (Kavramsal Çerçeve ve Eş-Küratör), Tao Ulusoy (Sanatçı ve Eş-Küratör), Lale Altunel (Sanatçı), Bağdagül Demirtürk (Sanatçı), Doğu Çankaya (Sanatçı), Pelin Naz Keskin (Fotoğraf ve Görsel İletişim – Barbaros Farm), Bahar Güneş Uslu (Medya İletişimi – Halka Sanat Projesi)
“Dünyaya Orman Denir” Ev Sahipleri: (Kezban Alacık (Permakültür Tasarımcısı – Barbaros Farm Operasyon Sorumlusu), Kerem Yılmaz – Barbaros Farm Kurucusu)