Elinin Altında Hep Beyaz Bir Kağıt… İlhan Berk’e Desenler….

Doğu Çankaya, Evren Erol ve İpek Çankaya’nın kolektif çalışması olan Elinin Altında Hep Beyaz Bir Kağıt… İlhan Berk’e Desenler…. başlıklı sergi, İlhan Berk’in şiirlerinden yola çıkarak şiirle resmin, metinle çizimin buluşma noktalarını araştırıyor. Sergi, Berk’in 1970’lerin başından, öldüğü 28 Ağustos 2008’e kadar yaşadığı ve ürettiği Bodrum’da, yakın temasta olduğu Gümüşlük Akademisi’nde, 18 - 28 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Halka Sanat Projesi işbirliği ile gerçekleşen sergide Doğu Çankaya ve Evren Erol, İlhan Berk şiirlerinden seçtikleri dizelere desenlerle yanıt verirken, İpek Çankaya da onlara sergi manifestosu ve metin temelli işlerle katılıyor.

 

Sergi, bitmiş eserlerin izleyiciye sunulması yerine, sanatçıların kendi atölyelerinde başladıkları üretimlere, İlhan Berk’in uzun zaman geçirdiği Gümüşlük Akademisi’nde sergi süresince devam etmeleri ile son şeklini alacak. Hep Elinin Altında Beyaz Bir Kağıt bu anlamda bir süreç sergisi olma özelliğini taşıyor. 18 Ağustos Cuma saat 19.00’da başlayan sergi boyunca sanatçılar, sergi alanında oluşturacakları mini atölye ortamlarında çalışmaya, Gümüşlük Akademisi’nin farklı köşelerinde İlhan Berk'in dünyasının izini sürmeye ve sergiye son halini vermeye devam edecekler. 19-27 Ağustos arası her gün 16.00 - 20.00 saatleri arasında Gümüşlük Akademisi’ne gelen ziyaretçiler sanatçıların çalışmalarına tanıklık edebilecekler.

Sergi, İlhan Berk’in ölüm yıldönümü olan 28 Ağustos Pazartesi saat 18.00’de gerçekleşecek sanatçı konuşması ile sona erecek. Konuşmada, Doğu Çankaya, Evren Erol ve İpek Çankaya üretim pratiklerine, kolektiviteye, sergi sürecine ve İlhan Berk’le ve şiir ile olan sanatsal ve reel yakınlıklarına dair paylaşımlarda bulunacaklar.

 

Önemli Tarihler:

Sergi Açılış: 18 Ağustos Cuma saat 19:00

Sergi Ziyaret ve Mekanda Üretim: 19 - 27 Ağustos saat 16.00 - 20.00 arası

Sanatçı Konuşması ve Kapanış Etkinliği: 28 Ağustos Pazartesi saat 18:00  

 

Serginin manifestosu şöyle:

Elinin Altında Hep Beyaz Bir Kağıt… İlhan Berk’e Desenler….

Bu sergi şiirle resmin, metinle çizimin buluştuğu yerde beyaz bir kağıtta başlıyor. Sanatsal jestlerin en sadesi olan çizim ve desen temelinde, zihinle elin şiirle buluşma noktalarını araştırıyor. 

Koca, yaşlı, eski dünyada bugün hala yazarak ve çizerek düşünmeyi sürdürebilen birçoklarının kafasında hep bir kağıt ve kalemle başlıyor anlatılar. 

İlhan Berk kendisi hakkında yazdığı şiirde böyle tarif etmiş kendini: Elinin Altında Hep Beyaz Bir Kağıt 

Çünkü her an bir mısraya uyanmak ya da sonrasında şiirden taşacak, belki şiirin dışında kalacak “şiir uçları”nı not etmek, yazma serüveninde sadece el değil göz yordamıyla da ilerlemek için o beyaz kağıt hep elinin altında hem şiirinde hem güncelerinde.

Hatta mısraları zihinde kurduktan sonra kağıda dökünce şiirin ancak o zaman ortaya çıktığından, el yazılarını daktiloya geçirme sıkıntısından da söz ediyor yer yer. 

Bu anlamda bu sergi zihinle yaratı arasındaki en sade araca ve bu aracı çeşitli biçimlerde kullananlara işaret ediyor.

Bir de; 

Şairlere, yazarlara, bilimin, sanatın bilumum büyük ustalarına ithaf edilen birçok sergiden ayrı bir yere çekiyor, düşürüyor kendini. O yüzden İlhan Berk için ya da İlhan Berk hakkında demiyor. İlhan Berk’e diyor alt başlığında…  

İçten bir soru-cevap, bir alış-veriş, bir karşılıklılık hali, şiirin ressama-heykel sanatçısına-yazara seslenişi ve o sesin onlarda beden bulan yankısı gizli içinde. 

Türkçenin güzelliğine sığınarak içten sözcüğünü çift anlamlı kullanıyoruz.

Doğu, Evren ve İpek, İlhan Berk şiirinde gezinip hem iç dünyalarında büyüttükleri görsel ve metinsel yanıtlar üretiyorlar hem de benliklerinde bir yere dokunan dizelere karşılık, beyaz bir kağıt üzerine aktardıkları üretimlerinde abartısız bir samimiyete sahip çıkmanın ifadesel yollarını araştırıyorlar.

Beyaz bir kağıtta başlayan beyaz bir kağıtta bitiyor.