Teatral Konser: Cafe Antarsia Ensemble / Ruth Margraff ve Nikos Brisco

Slobodan Dan Paich'in katılımıyla

9 Kasım 2012, Cuma, 20:00,Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 27/1 Kadıköy

“Biraz opera, biraz etnik, biraz performans sanatı! Bu şov bizi izlemeye ve inanmaya sürüklüyor.” – The Observatory (Londra, İngiltere)

 

Ağırlıklı olarak görsel sanatlar alanında çalışan sanatçı ve teorisyenlerle projeler geliştiren Halka Sanat Projesi "İkametgah Kadıköy" etkinlikler zincirinin bir parçası olarak bu kez Ruth Margraff ve Nikos Brisco’yu İstanbullu izleyicilerle buluşturuyor.

Etkinlik boyunca Halka Sanat Projesi'nin bir diğer sanatçısı Slobodan Dan Paich de çizimleriyle "biraz çeşni katmak için" sahnede olacak

Cafe Antarsia gitar, akordeon ve buzuki kullanarak ortaya çıkardığı Çingene müziği ezgileri, Yunan Blues’u ve Amerikan kabaresi tarzıyla tanınıyor.

Chicago Sanat Enstitüsünde Doçent olan Ruth Margraff Amerika’da yeni bir opera hareketinde lider isim oldu. Nikos Brisco ile Cafe Antarsia Ensemble adı altında Amerika, İngiltere, Kanada, Rusya, Romanya, Sırbistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Fransa, Yunanistan, Türkiye, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Japonya, Hindistan, Azerbaycan ve Mısır’da turneye çıktı ve ikilinin gezdiği kentler yapıtlarının yaratım sürecine esin kaynağı oldu.

Ruth Margraff,  NEA, TCG, NYSCIA, Arts International, TMUNY, Rockfeller, Jerome, McKnight, Fulbright gibi kuruluşların da içinde bulunduğu birçok yerden ödül almış bir sanatçı. “Judges 19: Black Lung Exhaling”, “Three Graces” ve “Wellspring” Operaları’ndan oluşan işçi sınıfı üçlemesini de Nikos Brisco ile beraber yazarı.  Ve besteci Fred Ho ile birlikte yazdığı “Voice Of The Dragon 1, 2 ve 3’ün de yer aldığı 6 adet savaş sanatı operası bulunuyor.

Nikos Brisco Dallas’da doğup büyümüş, orada “Fever In The Funkhouse” grubuyla tanınmış bir sanatçı. İlk solo çalışması “Pluto”’yu ünlü çingene cazı yapan Café Noir ile gerçekleştirmiş. Valjevo, Sırbistan’da Amala School’da “Rroma/Gypsy” müziği alanında eğitim almıştır. “Meet the Composer”, TCG/ITI ve Arts International’da görev almış ve opera sanatçısı Ruth Margraff ile “Judges 19” eserini ortaya çıkarmışlardır. Nikos Brisco, 2006 yılında Matei Visniec’nin “Progress”i ve Sabina Berman’ın “Heassay” eserini bestelemiş ve 2008 yılında “Marko The Prince” için Marcy Arlin’in müzik direktörlüğünü yapmıştır.

 

Website: http://www.innova.mu/albums/café-antarsia-ensemble/songs-table

Audio: http://www.reverbnation.com/cafeantarsiaensemble