halka sanat seminerleri 2: Sinemada Distopik Kent

17 Nisan-15 Mayıs 2013, halka sanat projesi'nde!

Ütopya, olası en iyiyi arama bilinciyle doğmuştur. Bunu H.G. Wells şu cümlesiyle ortaya koymaktadır: "Keşke, işte budur ütopyanın sol anahtarı."

 

Ütopyaların yaratım aşaması öncelikle keşke sorusuyla başlamaktadır. Çünkü "keşke"nin olduğu yerde başka bir alternatif daha var demektir. Ancak, karşıt kavramların birlikte ele alınması temelinde
düşünüldüğünde, yaratılan alternatiflerin de bakılan perspektife göre farklı algılar yaratması mümkündür. Bu noktada herkes için "iyi" tartışması ortaya çıkar. Bu tartışma baz alındığında ütopya'nın nasıl distopyayı doğurabileceği de görülecektir.

halka sanat projesi tarafından düzenlenen, Kutay Ucun yürütücülüğünde gerçekleşecek “Sinemada Distopik Kent” semineri 17 Nisan 2013 tarihinde başlayacak. 5 Haftalık bu program katılımcıları, ütopya ve distopya kavramlarının tartışıldığı filmlerin sunduğu kent tasavvurları üzerinden, farklı konu başlıklarına eğilerek, distopik filmler ile birlikte kent ve kente dair olanın tartışılacağı bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

Program yürütücüsü; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Planlama Bölümü’nden “Kent ve Sinema Bağlamında Distopik Filmler Üzerinden Kent Okumaları” başlıklı tezini tamamlayarak mezun oln Kutay Ucun, birçok film festivalinin içerisinde bulundu. Şu anda Fil'm Hafızası ekibinde gönüllü olarak proje direktörü olarak çalışmanın yanında, profesyonel iş hayatında ise YAPI Dergisi'nin editörlüğünü ve Özel Açı Koleji'nde sinema eğitmenliği yapıyor. 

halka sanat projesi’nin gerçekleştirdiği seminerlerden ikincisi olan “Sinemada Distopik Kent” tin içeriği ise şu şekilde;

1.Hafta
Ütopya/ Distopya kavramları, Sinema Neden Distopya Sever?

Ütopya Denen Arzu- Fredric Jameson ve Başka Dünyalar Mümkün- Derleyen: Murat Güney

2.Hafta
Dışavurumcu Alman Sineması'nda Sınıf Odaklı bir Kent Distopyası

Film: Metropolis (1927)

Modernizm Söylemi //  Caligari'den Hitler'e- Siegfried Kraucer

3.Hafta

Teknoloji Güzel(mi)dir!

Film: Things to Come (1936)

John Zerzan// Gelecekteki Ilkel

4.Hafta
Gerçekten Daha Gerçek Olanlar : Replicants!

Film: Blade Runner (1982)

Simülakra Kuramı (Baudrillard) ve David Harvey- Postmodernliğin Durumu

5.Hafta
Bir Distopik Kontrol Mekanizması Olarak; Bürokrasi!

Film: Brazil (1985)

George Orwell'ın 1984'üne 1984,5 olarak bakmak!

 

Detaylar ve kayıt koşulları için info@halkaartproject.net’ ten veya + 90 535 781 25 91 numaralı telefondan bilgi alınabilir.