15. Contemporary Istanbul (2021)

halka sanat projesi, farklı fiziki mekanlarda etkinliklerini sürdürüyor... Pandemi koşulları dolayısıyla geçtiğimiz Kasım ayında çevrimiçi olarak gerçekleşen 15. Contemporary Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı yedi aylık gecikmeyle de olsa 1-6 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Biz de, sadece yerli ticari galerilerilerin, Plugin bölümünün ve sponsorların yer aldığı organizasyonda bağımsız kurumları ve inisiyatiflerin tek temsilci olarak varlık göstermekten mutluyuz. Fuara grubumuzdan Doğu Çankaya'nın Tenten serisinden bir seçkiyle katılıyoruz.

Doğu, Belçikalı çizer Hergé'nin çizgi roman karakteri Tenten'le olan ilişkisini en temelde şöyle açıklıyor: “Tenten; benim yapmayacağım, yapamayacağım maceraları, gitmeyeceğim, gidemeyeceğim yerleri... baş edemeyeceğim çetrefilli durumları bana (ben çocukken) gösterdi ve sanırım öğretti.. Yeniden ona takılmam herhalde bu durumları özlediğimden olsa gerek.”

Serideki işlerde Doğu Tenten’i ele alırken kendi katmanlarını yaratıyor. Seri, Doğu’nun karakteristik soyut çizgilerini, sıklıkla resimlerinde yer verdiği orijinal figürleri de içeriyor. Ayrıca, 2012’de yaptığı “dogū” sergisinin ana figürü olan Japon Jōmon dönemi (MÖ 14.000 - MÖ 300) insansı dogū heykelciğine ait çizim ve kolajları barındırıyor. Sonuç; tanınmış bir çizgi romandan kareler, kimi arka planlarda sanat tarihinin büyük ustalardan birinin resimlerinin fotokopileri, çıkartmalar, toplu iğneler gibi malzeme asamblajları, kendi çizimlerinden kolajlar ve Doğu’nun imzası haline gelen dogū figürü Tenten serisinin görsel unsurlarını oluşturuyor.