Değerlendirme: 2018'in Ardından

2018 halka sanat projesi için çok yoğun geçti.

8 yıldır kesintisiz sürdürdüğümüz Uluslararası Konuk Sanatçı (Rezidans) Programı'mızda birbirinden farklı görüş açıları, ilgi alanları ve çalışma biçimleri olan sanatçıları ağırlamaya devam ettik. İsrail'den Jenny Rafalson, İngiltere'den Richard Bartle ve İspanya'dan Clara Cortes Garcia bu kapsamda sanatsal çalışmalarını, İstanbul'u yaşayarak ve bu kültürel tarih içinde araştırma yaparak sürdürdüler.

 

İlgilendikleri konuları, Program'a katılımları sırasında üretime döktüler. Ortaya çıkan işleri gerçekleştirdiğimiz sergilerde izleyicilerimizle paylaştılar.

Uzun süreli işbirliğinde olduğumuz San Francisco'dan Artship Initiatives Sanat Direktörü Slobodan Dan Paich, 7. kez halka sanat projesi'nin konuğu oldu. Yıl içerisinde birlikte üç sergi, iki kültürel forum ve bir hikaye anlatımlı performans dizisi gerçekleştirdik.

Bunun yanında, Kanada ortaklı bir uluslararası küratoryal değişim projesinin ilk ayağını Ağustos'ta Vancouver'dan ARTS ASSEMBLY işbirliğiyle İstanbul'da tamamladık. Projenin ikinci ayağı 2019 yılında Kanada'da yapılacak.

Ayrıca, kişisel ya da grup sergisi yapmak üzere halka'ya gelen başvurulardan cevap verebileceklerimize, bizim kendilerine sergi yapmak istediğimiz sanatçılarının yeni işlerine ve birden çok sosyal sorumluluk projesine yıl içinde yer verdik.  

Kültürün farklı alanında çalışanlara ses vermeye 2018'de de devam ettik. Bu kapsamda atölye çalışmaları, dinleti ve buluşmalara altyapı oluşturduk, ağırladık.

Özetle 2018'i 12 sergi, 1 performans dizisi, 9 bağımsız kültür etkinliği ile tamamladık. Bu demektir ki neredeyse her 15 günde bir halka sanat projesi'nde yeni ve bir öncekinden farklı nitelikte bir etkinlik gerçekleşti. Bu çeşitliliğin ve dinamizmin yerel sanat ortamına katkı sağladığına ve izleyici kitlelerine anlamlı, samimi, özgün ve ilişki kurulabilir işler gösterdiğimize inanıyorum.

Bunu yaparken, 2018'de benimle birlikte bu gemide olan ekibime yani Bahar Güneş, Yavuztan İnam, Miray Eren ve Sevda Bad'a ve etkinliklerimize ilgi gösterip katılan tüm sanatçı ve izleyicilerimize teşekkürü borç bilirim.

2019'un aynı üretkenlikte ve paylaşımda geçmesini diliyorum.

Dr. İpek Çankaya

halka sanat projesi Direktörü