Gelecek Sergi: Fragmanlar

Tarih : 16.01.2018

4 Şubat - 4 Mart 2018 tarihleri arasında Doğu Çankaya'nın Fragmanlar adlı sergisi, kurucularından olduğu bağımsız sanat inisiyatifi halka sanat projesi'nin galeri mekanında izleyiciyle buluşmayı bekliyor. 
Sergi, Çankaya'nın 2 Şubat 2018'de vizyona giren Cebimdeki Yabancı filminde yer alan yapıtlarını içeren bir seçkiden oluşuyor. Seçkide yer alan figüratif ve soyut resimler, desenler ve üç boyutlu nesneler sanatçının farklı dönem üretimlerinden kesitler sunuyor.
Devamı ›


 

Arkaik Yankılar ve Günümüz

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi Artship İnisiyatifleri San Francisco'nun 6 yıldır süren 2017 İşbirliği 22-23-24-25 Aralık 2017, 20:00'da hikaye anlatımlı performanslarla halka sanat rezidans'ta sürüyor.
 
Binlerce yıl boyunca, sıcak yaz günlerinde bir zeytinin altında, kışın soğuğunda bir ateşin etrafında toplanıldı. Bugünün koşuşturmacasında ve yoğun kentsel baskıları altında insana özgü bu bağa hala ve hep gerek var diye düşünüyoruz. 4 gün üst üste gerçekleşecek hikaye anlatımlı performanslarda siz de bize katılmaya ve bu yaklaşımı paylaşmaya davetlisiniz.
 
Gecenin anlatıcıları ve müzisyenler
Jelena Jovanovic
Solist, Müzikolog
 
Timuçin Çakaloz
Heykeltıraş, Geleneksel Taş Oymacısı, Müzisyen, Hikaye Anlatıcısı
 
Mete Özel
Kurgu Yazarı, Şair, Çevirmen, Hikaye Anlatıcısı
 
Ekin Can Göksoy
Yazar, Kültür Tarihçisi, Hikaye Anlatıcısı
 
Bora Eke
Görsel Sanatçı, Hikaye Anlatıcısı
 
Emrah Danacı
Görsel Sanatçı 
 
Fikir babası ve yönetmen: Slobodan Dan Paich
Performans dili Türkçedir.
 
*Oturma kapasitesi sınırlı olduğundan yer ayırtmak için lütfen arayınız.: 0541 733 4283
 
Mekan: halka sanat / rezidans 
Caferağa Mah, Dr.Esat Işık Cad, Ruşenağa Sokak, No:8 Moda, Kadıköy, İstanbul
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permekültür Kollektifi'nin düzenlediği Bokashi Kompostu atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi:  ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Toprak Ana Günü

Tarih : 30.11.-0001

Bu etkinlik Slow Food Balkon Bahçeleri Birliği, İstanbul Permakültür Kolektifi, halka sanat projesi ile bizlerle birlikte olacak tüm iyi, adil, temiz üretime gönül veren üreticilerimizin ve sanatçı dostlarımızın sizlere armağanıdır.

Terra Madre – Toprak Ana Günü, Slow Food’un doğumgünü olan 10 Aralık’ta Slow Food Birliklerinin, geleneksel yerel gıda üretimini ve gıdanın çeşitliliğini kutlamak için düzenlediği bir gündür.

Bu bağlamda, dünyadaki Gıda Toplulukları ve Slow Food Birlikleri, yerel gıdayı, biyoçeşitliliği ve sürdürülebilir gıda üretimini kutlamak için çeşitli etkinliklerle biraraya gelir. Bu sene, tema ‘Geleneksel gıdayı ve biyoçesitliliği korumak’ ve ‘sürdürülebilir gıdaya gelecek nesiller adına sahip çıkmak’ olarak belirlendi.

Ortak duyarlılıklar etrafında bir araya gelen üç oluşum Slow Food Balkon Bahçeleri Birliği, İstanbul Permakültür Kolektifi ve halka sanat projesi olarak sizi 10 Aralık 2017 Pazar günü Terra Madre - Toprak Ana Günü’nü birlikte kutlamaya davet ediyoruz.

Günün Programı şöyle:

halka sanat/ rezidans

13:00 –15:00 - Asma Yaprakları Üzerine Resim Atölyesi

*Atölyeye katılım için ön bilgi gerekli değildir ancak fiziksel kapasitemiz nedeniyle kayıt olmak gerekmektedir. Kayıt ve bilgi için: atolyehalka@gmail.com / 0541 733 4283
 

halka sanat/ galeri

13:00 –15:30 - Yerel Üreticilerle Sohbet ve Ürün Tadımı

15.30 –Terra Madre- Doğaçlama Dans Performansı - Yıldız Güventurk

Yerel üreticilerle Sohbet bölümünde toprağına, biyoçeşitliliğe, sürdürülebilir gıdaya kendilerini adamış halde üretim yapmaya devam eden ve ürünlerini bizlerle paylaşan çok değerli üreticilerimizden yaşadıklarını, yaptıklarını, yapmak istediklerini dinleyeceğiz.

  • Gündönümü Çiftliği – Aysun Sökmen
  • Gekoo - Özlem Atabaş
  • Nar Çiftliği –Nardane Kuşçu
  • Zeytinliboğaz Çiftliği – Selçuk Şahin

Onların yanı sıra yanımızda olamayıp, ürünleri ile katılacak üreticilerimiz ve Slow Food birliklerimiz var.

  • Jade Çiftliği – Berin Ertürk – Adapazarı Slow Food Konviviyumu Lideri
  • Şile Bi Ovacık – Fatma Çam Denizci – Şile Palamut Birliği Lideri

 

Gelin bize katılın, birlikte güzellikleri çoğaltalım...

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permekültür Kollektifinin düzenlediği Koku atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Bunu Ben Çektim

Tarih : 11.01.2018

halka sanat projesi, misyonu doğrultusunda sosyal sorumluluk projelere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda, İzmir’in kültürel çeşitliliğini çocukların gözünden yansıtan “Bunu Ben Çektim” fotoğraf sergisi, halka sanat/galeri’de izleyiciyle buluşuyor.
 
Serra Akcan (Nar Photos) ve Sinan Kılıç (Mahzen Photos) serginin ortak yürütücülüğünü yapıyor. Konak Belediyesi’nin davetiyle İzmir’de giden fotoğrafçılar, Konak Kent Tarih Birimi ekibiyle birlikte Agora’da yaşayan çocuklarla bir atölye düzenlemişlerdi. Sergi, bu atölye sonucunda, çocukların Basmane'den Kadifekale'ye, Agora'dan İkiçeşmelik'e kadar Konak'ın tarihi semtlerinde çektikleri fotoğraflardan oluşuyor. Sergide ayrıca, Serra Akcan’ın İzmir’de kaldığı süre boyunca çektiği fotoğraflar da alıyor.
İlk gösterimi Aralık 2016’da Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sergi 18 Ocak - 31 Ocak 2018 tarihleri arasında Kadıköy’de, bağımsız sanat inisiyatifi halka sanat projesi’nin galeri mekanında izlenebilir.
 
Sergide fotoğrafları sergilenen çocuklar:
Abdurrahman Mennan, Ahmet Yeşilçimen, Aslı Fullar, Berat Cem Şafak, Efe Kızılaslan, İlknur Arsoy, Mahsun Özkul, Muhammed Cerrah, Murat Çınar Kurt, Narin Gök, Nazar Sepetli, Rasim Ağas (Ömer), Ruvin Kuraycı (Robin), Sıdıka Muhammed, Soner Çopnur, Tuana Ertan, Yasin Türkan
 
Sergi Dönemi:18 Ocak –31 Ocak 2018
Sergi Resepsiyonu: 24 Ocak 2018 Çarşamba, 19.00
Mekan: halka sanat/ galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda İstanbul
Sergi Ziyaret: Çarşamba’dan Pazar’a 12:00 – 19:00, diğer günler randevu ile.
 
Devamı ›


 

ALMA: Galiçya'da Bir Müzik ve Doğa Deneyimi

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi, Wapapura’nın hazırladığı, ALMA: Arte, Legado, y Medio Ambiente adlı kısa belgeselinin uluslararası ilk gösterimine ev sahipliği yapıyor.
Belgesel, İspanya’nın Galiçya bölgesinde yer alan ve 12. yüzyılda yapılmış olan bir manastırda hayata geçirilen bir müzik ve doğa rezidansını anlatıyor. Yani, doğa ve müzik eşliğinde kadim bir akustik mekanda bir araya gelmeyi konu alıyor.
Gösterimde Wapapura’nın direktörü Rafael Kotcherha Campora bir de sunum yapacak ve izleyicilerle bir sohbet gerçekleştirecek.
 
Belgesel gösteriminin dili İngilizce'dir, konuşmaların çevirisi yapılacaktır.
Etkinlik halka sanat/ galeri’de 29 Kasım 2017 Çarşamba saat 20:00’da gerçekleşecek
Devamı ›


 

Sanatçı Konuşması ve Sergi: Botanik İlhamlar

Tarih : 27.12.2017

Botanik İlhamlar Sergisi
Marija Jovanovic ‘in sanatının temel konusunu, insanın onu korumak veya yıkmak şeklinde olan doğa ile ilişkisi oluşturuyor. Onun resimlerindeki figürler, günümüz dünyasında giderek yalnızlaşan ve kendini dış dünyaya ancak doğa aracılığıyla ifade edebilen insanı simgeliyor. Jovanovic , resimlerinde karşımıza sıkça çıkan terrariyumların hava geçirmez (hermetic) dünyalar ve her biri farklı şekillerde büyüyen köksüz hava bitkilerinin (aeroplant) ise farklı insanların temsili olduklarını söylüyor. Bitkileri, yaşamak için daha iyi, daha güvenli ve daha konforlu bir yer arayan mültecilere benzetiyor
 
Sanatçıyla sohbet
halka sanat projesi ve San Francisco’dan Artship İnisiyatifleri işbirliklerinin 6. yılında Marija Jovanovic'in "Botanik İlhamlar" sergisini Istanbullu izleyiciyle buluşturuyor.
 
Marija Jovanovic son birkaç yıldır hava-bitkilerine duyduğu ilgiden hareketle bu botanik türleri keşfederek kutlamak için bir dizi çizim yarattı. 
Bu çizimleri içeren sergi 6 Ocak 2018 Cumartesi saat 20.00'de sanatçıyla sohbetle başlıyor. 
İzleyen 4 gün boyunca 7-8-9-10 Ocak'ta 15.00-20.30 saatleri arasında açık olacak sergi süresince Jovanovic mekanda bulunacak. Sergide ayrıca sanatçının diğer ilgilerini yansıtan çizimler de yer alıyor. 
 
*Etkinlikte simültane Türkçe çeviri yapılacaktır.
 
 
Sergi Dönemi: 07 - 10 Ocak 2018 
Sanatçıyla Sohbet: 6 Ocak Cumartesi, 20:00 
Sergi Ziyaret: Pazar - Çarşamba , 15:00 - 20:30
 
Mekan: halka sanat / rezidans - Caferağa Mahallesi, Doktor Esat Işık Cad. Ruşenağa Sokak No:8 Moda, Kadıköy, İstanbul
 
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Kadim Bilgilerle Tekstil Ürünleri Üretimi atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Bilgi ve kayıt: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

ci 2017 Contemporary İstanbul

Tarih : 30.11.-0001

14-17 Eylül 2017

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

B1- 002 no'lu standtayız.

ci 2017 Contemporary İstanbul'da buluşalım!

 

Devamı ›


 

Üst Kat Galeri: Kur - Koru - Hayal Et

Tarih : 11.11.2017

halka sanat projesi  ve San Francisco’lu sanat İnisiyatifi Artship İnisiyatiflerinin işbirliği 6. yılında, 2016 yılında başladıkları çok yıllı sergi projesi “Kur - Koru – Hayal Et“ ile devam ediyor. Aralık 2017'de gerçekleşen ikinci yılında sergi, yapıcı bir bakış açısı ile dünyamıza, geçmişine ve ileride olabileceği biçimine bir şükran niteliği taşıyor. Farklı önceliklerden gelen katılımcıların sunduğu fikirer, bu sergide  mümkün olan en geniş ortak zeminde bir araya gelirken en geniş ifadesini buluyor. Bu seneki serginin küratörlüğü halka sanat projesi kurucu direktörü İpek Çankaya ve halka sanat/rezidans sanatçısı ve Artship İnisiyatifleri sanat yönetmeni Slobodan Dan Paich tarafından gerçekteştirilmiştir.

Katılan sanatçılar: Timuçin Çakaloz, Emrah Danacı, Patricia E. Kelly, Terriann Wailing, George Gerard, Omar Hameed 

Sergi Dönemi: 07  Aralık  2017 -  15 Ocak 2018

Sergi Resepsiyonu: 14 Aralık 2017, 19:00 

Sergi Ziyaret: Çarşamba - Pazar 12:00 - 19:00, diğer günler randevu ile

Mekan: halka sanat/galeri - Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Doğal Baskı atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Toplantı: Ortak Zemin: Gıda

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi'nin ev sahipliğinde 14 Eylül - 14 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşen ve küratörlüğünü Işıl Eğrikavuk'un yaptığı ''Komşuda Pişer, Bize de Düşer'' sergisi kapsamında birbuçuk ekibi, gıda müştereği üzerine akıl yürüten ya da üretimlerini kolektif bir biçimde yapan kişi ve oluşumların bir araya geleceği "Ortak Zemin: GIDA" başlıklı bir toplantı düzenliyor. 

Toplantıda, gıda süreçleri üzerine düşünüp eyleme geçen oluşumlar ve çalışmalarında kolektif üretimi ele alan sanatçılar bir araya gelerek gıda etrafında şekillenen alternatif üretim ve tüketim pratikleri ile bu alandaki ihtiyaçlara odaklanıyor. Katılımcılar, deneyimlerini paylaşacakları kısa sunumların ardından ortak hareket imkânlarını konuşacaklar. 

birbuçuk, çalışmalarına iklim değişikliği ve enerji ekonomisti-dansçı Ayşe Ceren Sarı, çevre/sistem bilimci-sanatçı Serkan Kaptan ve küratör Yasemin Ülgen’in koordinasyonunda devam ediyor.

www.facebook.com/birbucukproje/

14 Ekim 2017 - saat 14:00 - 18:00 
halka sanat projesi: Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak, No:24, Moda, Kadıköy

Birleşik Krallık Sanat ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi’nin (Arts
and Humanities Research Council, UK) verdiği bursla fonlanan etkinlik, katılım ücreti olmaksızın gerçekleştirilecektir.

Yer sınırı olduğundan kayıt olmak gerekmektedir. Detaylı bilgi ve katılım formu için atolyehalka@gmail.com adresine başvurularınızı bekliyoruz. 
İlk kayıt yaptıran 20 kişi katılımcı olacaktır. 5 kişi ise yedek listede yer alacak ve asil listeden katılamayacaklar olursa, toplantı öncesi kendileriyle iletişim kurulacaktır.

Devamı ›


 

Alt Galeri: Su Nesneleri

Tarih : 08.11.2017

halka sanat projesi ve Artship İnisiyatifleri San Francisco'nun, 6 yıldır süren işbirliği, çeşitli görsel sanatlar pratiklerine tasarım, kültür mirası, hortikültür fikirleri ve el sanatları geleneklerinden gelen çalışmaları dahil etmeye özen göstermektedir.
Bu sergi, Artship / halka İstanbul koleksiyonunda yer alan tarihi araçlar aracılığıyla gündelik yaşam nesnelerinin sunumunda anlatımcı yaklaşımı keşfetmeyi hedeflemektedir.

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kollektifi'nin düzenlediği Ekşi Maya Ekmek atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkollektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Gösterim ve Konuşma: İstanbul'un Artığı

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi'nin ev sahipliğinde 14 Eylül - 14 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşen ve küratörlüğünü Isil Egrikavuk'un yaptığı Komşuda Pişer Bize de Düşer' sergisi kapsamında, Artıkişler Kolektifi "İstanbul'un Artığı" başlıklı film gösterimi ve söyleşi gerçekleştiriyor. 

İstanbul’da kişi başına günde 1 kilodan fazla atık düşüyor. Bu şehirde insanlar her gün yaklaşık 20 bin ton atık üretiyor. Bitmeyen bir döngünün içinde işlenmiş maddeler hammaddeye, hammaddeler yeniden işlenmiş maddelere dönüşürken şehirli, kendi artığı ile bu şehirde istemese de iz bırakıyor.

İstanbul’un Artığı, sokağa atılan/bırakılan atığı fotoğraf ve video kamerasıyla takip ederek, atık toplayıcıların gündelik yaşamları ve kullandıkları kent mekanlarına odaklanıyor. Videogramlar, İstanbul’un iki farklı merkezi olan Beyoğlu ve Ümraniye’deki atık toplayıcıların hızla dönüşen İstanbul’a ne şekilde eklemlendiğinin izini sürüyor. Diğer yandan geçmiş yıllardan (2014 öncesi) videolarla bir hafıza birlikteliği kuruyor.

Kentsel dönüşüm, iş güvenliği, çocuk işçi emeği, etnik kimlik, göç ve memleket, futbol ve yerel seçimler gibi farklı ama aynı zamanda birbirine geçen olgu ve pratiklerin atık toplayıcıların yaşamlarına etkisini bedenleşen kamerasıyla görüyor, görünür kılıyor, kentin farklı mekanlarına atıkçıların gözünden bakıyor. Kentte çevresel atık, emek koşulları ve göçmen kimliklerin kesiştiği ortak meselelerin odağında bir görsel hafıza oluşturuyor.

artıkişler kolektifi güncel görsel kültür ve sanat alanında anaakım olmayan, kolektif üretim ve alanları yaratmaya çalışan bir video kolektifidir. Kentsel dönüşüm, soylulaştırma, zorunlu göç, mültecilik, kentiçi emek, arşivleme ve kolektif toplumsal hafıza gibi Türkiye’de toplumsal yaşamın farklı kırılma alanlarını sorgulayan güncel ve tematik çalışmaları benzer çizgideki gruplarla paylaşma, kolektif alanlarda sergileme ve gösterim prensiplerini izler.

7 Ekim 2017 - saat 16:00 - 19:00 
halka sanat projesi: Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak, No:24, Moda, Kadıköy

Birleşik Krallık Sanat ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi’nin (Arts
and Humanities Research Council, UK) verdiği bursla fonlanan etkinlik, katılım ücreti olmaksızın gerçekleştirilecektir.

Yer sınırı olduğundan kayıt olmak gerekmektedir. Detaylı bilgi ve katılım formu için atolyehalka@gmail.com adresine başvurularınızı bekliyoruz. 

İlk kayıt yaptıran 30 kişi izleyici olacak. 5 kişi ise yedek listede yer alacak ve asil listeden katılamayacaklar olursa, etkinlik öncesi kendileriyle iletişim kurulacak.

Devamı ›


 

Üst Galeri: Kvetch -Mızmızlar - Doğu Çankaya

Tarih : 30.10.2017

halka sanat projesi 4-26 Kasım 2017 tarihleri arasında kurucu sanatçılarından Doğu Çankaya'nın yeni işlerinden küçük bir bölüm gösteriyor. Sergide, Kvetch -Mızmızlar- adını taşıyan seriden, sekiz yağlı boya resim ve onlara eşlik eden on yedi suluboya çalışma yer alıyor. Çankaya'nın zaman zaman farklı bağlamlara yerleştirmeyi sevdiği sayılar, işaretler, gizemli ipuçları ve kodlar Kvetch -Mızmızlar- serisinde insan formuyla buluşuyor. Sanatçı bu buluşmalarda güleryüzlü bir anlatımla, izleyicileri, zihinlerinde oluşabilecek çağrışımlara ve yeni anlamlandırmalara kendilerini açmaya davet ediyor.

Kvetch -Mızmızlar- Çarşamba'dan Pazar'a her gün 12:00 - 19:00 arasında, diğer günler randevuyla halka sanat projesi galeri mekanında görülebilir.

Adres: Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul

Telefon: 0 (216) 550 29 90

 

 

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kollektifinin düzenlediği Probiyotik Beyaz Peynir atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sanatçıyla Sohbet: Tomas Hetmanek

Tarih : 30.11.-0001

Tomas Hetmanek halka sanat/ galeri'de devam eden "Portreler" sergisi kapsamında; sergilediği fotoğraflardan yola çıkarak 19.yüzyıla ait bir teknik olan wet plate collodion (ıslak plaka kolodyon) ve alternatif baskı teknikleri üzerine bir söyleşi gerçekleştiriyor. 

Ele alınacak konular arasında: 
- Ambrotype/cam, tintype/metal plaka üzerine çekilen fotoğraflar
- Cyanotype (mavi baskı)
- Salt print (tuz baskı)
- Kontakt baskılar
- Gümüşsüz baskılar

23 Ağustos 2017, Çarşamba saat 19:00'da halka sanat / galeri'de!

Devamı ›


 

Buluntu Benlik - Lale Altunel

Tarih : 29.09.2017

halka sanat/ galeri 18 Ekim - 1 Kasım 2017 tarihleri arasında Lale Altunel’in üçüncü kişisel sergisini izleyicilerle buluşturuyor. “Buluntu Benlik” sergisinde işlerin ana teması Lale Altunel’in her gün

karşılaştığı bir imge yardımıyla bilinçdışında gerçekleştirdiği kazı etrafında
şekilleniyor.   

 

"Buluntu Benlik” duvara sıçrayıp kuruyan bir parça betonun edindiği rastlantısal formunu temel alıp içsel bir araştırmaya yöneliş sonucunda ortaya çıkar. Sergide yer alan çalışmalar; sanatçının her gün karşılaştığı bu formu, zamanla gerçekliğinden uzaklaştırarak ve içselleştirerek yeniden yorumlamasından oluşur.

 

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Krem ve Merhem atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Dirty Ear Forum

Tarih : 30.11.-0001

Ses, çeşitlilik ve radikal dinlenme

Dirty Ear Forum ses araştırmaları üzerine deneysel bir platformdur. Ses ve dinleme üzerine çalışan, seçilmiş bir grup uygulamacı ve düşünürü bir araya getirerek, bu konuda yaptıkları araştırmaları paylaşmalarını sağlamayı amaçlar. Her defasında farklı yerlerde ve farklı çerçevelerde gerçekleşir.

Forumun merkezinde, bireysel bakış açılarını ve pratiklerini ortak bir aktiviteye dönüştürme ve sesi beraber çalışma sürecini mümkün kılan somut ve kavramsal bir platform olarak öne çıkarma isteği yatar.

Bu proje, sesi, ortak alanın çeşitli formlarını yeniden düşünmemizi ve yeniden biçimlendirmemizi mümkün kılan bir araç olarak ortaya çıkarıyor. Sesin fiziksel olarak temas edilemezliğini, mekanın içinden akıp sınırları aştığını ve görünmezliği ile bir tanımı veya ifadeyi olanaklı kılamadığını ele alır. Sesin bu dinamik ve kimi zaman zorlu özellikleri Forum’un merkezinde konumlanıyor.

Dirty Ear Forum’un bu edisyonu halka sanat projesi ev sahipliğinde, İstanbul’da gerçekleşiyor.

halka sanat projesi’nin rezidans binasında yer alacak enstalasyon, üç gün boyunca her sesin sürekli olarak kaydedildiği bir ses güncesi özelliğine sahip olan işten oluşuyor. Hoparlörle dolu bir odada, günlük seslerin birleşiminin sürekli olarak tekrarlandığı bu ses yerleştirmesi, amplifikasyon yöntemi ile şekilleniyor. Yaptıkları her şeyi, tanıştıkları her kişiyi kaydeden katılımcılardan gelen veriler de düşünülünce, bu iş yaşadığımız hayatın işitsel bir bileşimi olarak karşımıza çıkıyor.

Dirty Ear Forum’un bu edisyonu halka sanat projesi ev sahipliğinde, İstanbul’da gerçekleşiyor. Proje kapsamında hazırlanan bir ses yerleştirmesi de ziyarete açık olacak. Detaylar şöyle:

Dirty Ear Forum kapalı grup toplantıları: 3-5 Mayıs 2017 - halka sanat/ galeri. Katılımcılar: Brandon LaBelle, Reuben de Lautour, Şirin Özgün, Jeremy Woodruff, Ebru Yetişkin

Ses Yerleştirmesi Ziyaret: 3-5 Mayıs 2017, 13:00 – 15: 00 - halka sanat/ rezidans

Dr. Esat Işık Cad. Ruşenağa Sokak No:8 Moda Kadıköy

 

Devamı ›


 

Komşuda Pişer Bize de Düşer

Tarih : 11.08.2017

14 Eylül Perşembe günü saat 18.00'de açılışı gerçekleşecek sergide, sanatçı kolektifleri dadans, HAH ve Pelesiyer, bu sergi için ürettikleri yeni işlerini sergileyecek. Aynı zamanda, video kolektifi artıkişler; sanat ve ekolojiyi bir araya getiren birbuçuk ve İstanbul Permakültür Kolektifi sergi kapsamında paralel etkinlikler düzenleyecek.

Birleşik Krallık Sanat ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi’nin (Arts
and Humanities Research Council, UK) verdiği bursla fonu sağlanan sergi, Brighton Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi arasında
düzenlenen, ortak bir akademik çalışma kapsamında
gerçekleştiriliyor. Protesto estetikleri konulu çalışma, sanatsal üretim ve politik protesto hareketlerinin kesişim noktalarını araştırıyor. Bu doğrultuda sergi, ortak üretim, dayanışma, pişirme, yeşertme ve dolayısıyla komşuluk fikirleri, sessiz görünseler de protesto biçimleri olarak görülebilir mi sorusunu soruyor.

Kolektif üretime odaklanan sergi, sanatsal anlamda bireyselliği bırakıp ortak bir isim altında üretmeye, ekolojik anlamda birlikte yeşertmeye ve gastronomik anlamda birlikte yemek yapma ve tüketmeye yer veriyor. Bu kapsamda sanat kolektiflerinin üreteceği işlere, atölye çalışmaları, video gösterimi ve söyleşilerin dahil olduğu etkinlik programı eşlik edecek. Ayrıca, dadans kolektifi, 14 Eylül Perşembe akşamı gerçekleşecek açılışa özel bir performans sunacak. 

Işıl Eğrikavuk kürtatörlüğünde ve Jozef E. Amado koordinatörlüğünde gerçekleşecek sergide yer alan paralel etkinlikler:
14 Eylül Perşembe @ 19.00: "Evcilik" Performans | dadans Kolektifi 
16 Eylül Cumartesi: Murat Demirtaş’la Ekşi Mayalı Ekmek Atölyesi | İstanbul Permakültür Kolektifi
23 Eylül Cumartesi: Dilek Yalçın Demiralp ile Evde Bahçe Atölyesi | İstanbul Permakültür Kolektifi
7 Ekim Cumartesi: “İstanbul’un Artığı” Video Gösterimi ve Konuşma | artıkişler Kolektifi
14 Ekim Cumartesi: "Ortak Zemin: GIDA" Başlıklı Toplantı | birbuçuk Kolektifi

*Sergi süresinde düzenlenecek tüm etkinlik ve atölye çalışmaları ücretsiz gerçekleşecek. Katılım içim rezervasyon gerekmektedir. Etkinlik detayları ve rezervasyon için halka sanat projesi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Devamı ›


 

Tadımlık Çini Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Yeni yıl için bardak altlığınızı kendiniz tasarlamak ister misiniz?
 
Tüm dünyayı kendine hayran bırakan Türk el sanatlarından çini sanatı nedir, nasıl yapılır, ve felsefesi nedir merak ediyorsanız, ve dahi kendi ellerinizle yaptığınız çini bir eserim olsun isterseniz, sizi halka sanat galeri’ de 23 Aralık 2017, Cumartesi saat 12.00'de gerçekleştireceğimiz atölyeye bekliyoruz.
 
Atölyede kuşlar teması üzerinden çini sanatına kuş uçuşu bakıp kendi bardak altlığımızı yapıyor olacağız. Tasarlanan ürünler yeni yıldan önce sırlanıp fırınlanacak ve size ulaştırılacak.
 
Esra R. Akçay Duff kimdir?
Türk el sanatlarına tezhip, hat ve ebruyla 15 yaşında başladı. Kore ve İngiltere’de seramikle ilgilendi. Kore’de ayrıca Kore ve Çin hattı çalıştı. 2010 yılından beri tutkuyla çini tasarlayıp, boyuyor. Çiniye olan tutkusu sadece renklerle dans etmenin ötesinde, tasarım incelikleri ve çininin ve motiflerin tarihsel yolculuğuyla da ilgili. Çevirmenlik, İngilizce doğa ve sanat öğretmenliğinin yanı sıra Kitap Okuyan Çocuklar adlı çocuklar okusun, keşfetsin, hayal kursun diye uğraşan bir sivil oluşumun kurucusu ve koordinatörü. Çocuklar için Oyun Kitaplıkları tasarlayıp, erken okur-yazarlığın etkileri üzerine akademik araştırmalar yapıyor. 
 
 
Tarih: 17 Aralık 2017 Pazar
Saat: 12:00 - 15:30 
Eğitmen: Esra R. Akçay Duff
 
Katılımcı sayısı: 10
Katılım ücreti: 130 TL
Kayıt ve bilgi için: atolyehalka@gmail.com
*Kontenjan sınırlı olduğundan kayıt yaptırmak zorunludur.
 
halka sanat / galeri: Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24 Kadıköy 34710 Istanbul
Devamı ›


 

Pek Yakında-2

Tarih : 30.11.-0001

2. GÖSTERİM // 29 Mart Çarşamba saat 20:00

Bir araya geliyoruz, güzel bir film izliyoruz. Birazcık da atıştırıyoruz. Siz de katılmak isterseniz haber verin!

0216 550 29 90

Mekan: halka sanat / rezidans

Ruşen Ağa Sokak No:8 Moda

Devamı ›


 

Ağustos'ta: Portreler - Tomas Hetmanek

Tarih : 12.07.2017

halka sanat / galeri 9 Ağustos- 29 Ağustos 2017 tarihleri arasında İstanbul’da yaşamını ve çalışmalarını sürdüren Çek sanatçı Tomas Hetmanek’ in ilk kişisel fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Tomas Hetmanek çalışmalarında 19. yüzyıla ait bir teknik olan wet plate (ıslak plaka) tekniğini kullanıyor. Fotoğraflar büyük format kamera ile cam plakalar üzerine çekiliyor. Gerekli kimyasalların hazırlanmasından fotoğrafın son cilasının atılmasına kadarki süreçte tüm işlemler, 150 yıl öncesinde yapıldığı şekliyle fotoğrafçı tarafından gerçekleştiriliyor. Tomas, hem ambrotypelar (cam plaka üzerine çekilen fotoğraflar) hem de ıslak plaka negatifler üretiyor. Bu negatiflerin baskısını da salt print, cyanotype ve gum bichromate gibi geleneksel yöntemlere sadık kalarak yine kendisi yapıyor. İlhamını ise piktoryalist akımdan alıyor.

Sanatçı, “Portreler” serisinde görüntüyü olduğu gibi aktarmayı hedefleyen klasik portre yaklaşımının aksine, fotoğraflanan kişiliğin izleyici/fotoğrafçı tarafından nasıl algılandığına, nasıl anlamlandırıldığına odaklanıyor.

Serginin ana teması, tanımadığımız bir insanla karşılaştığımız anda yarattığımız hayal ve olasılıklarla dolu o uçucu anı yakalamak; beklenen, özlenen hayali kişilerin birer temsiliyetleri, geçici tabiatlarının farkında olduğumuz sıradan insanların içinde keşfetmeyi umduğumuz arketipik kişilikler, bir insanla tanışma paradoksunun, aynı anda hem kazanıp hem kaybetme paradoksunun birer yansıması etrafında şekilleniyor.

Tomas Hetmanek’ in 9 Ağustos’ da açılışı gerçekleşecek olan “Portreler” sergisi,  Çarşamba’dan Pazar’a 11:00 - 19:00 saatleri arasında diğer günler randevu ile ziyaret edilebilir. 

Sergi Açılış: 9 Ağustos 2017 Çarşamba, 19:00

Sergi Kapanış: 29 Ağustos 2017 Salı, 19:00

Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 11:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla

Mekan: halka sanat/galeri

 

www.tomashetmanek.com

https://www.instagram.com/tomashetmanek/

tomashetmanek@gmail.com

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Evde Bahçe atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sanatçı Konuşması: Murat Germen'le Fas'ta Rezidans Tecrübesi

Tarih : 30.11.-0001

Sanat bir bağımlılık mıdır, bağımsız sanat(çı) var mıdır: Fas’ta rezidans tecrübesi
 
30 Mart 2017, Perşembe saat 19:00'da halka sanat / galeri'de!
 
Bu çalışma, Fas’taki bağımsız kültür ve sanat inisiyatiflerini ve mekanlarını konu edinmektedir. Etkinlikte, Murat Germen, Nisan 2013 ayında Rabat’taki “Le Cube” adlı bağımsız sanat mekanında gerçekleştirdiği sanatçı rezidansı sırasında edindiği tecrübeyi aktarak ve bu kurumlarda çalışan kültür-sanat yönetici ve sanatçıların portreleriyle, mekanların belgesel fotoğraflarını da kapsayan serisine ilişkin örnekler paylaşacaktır. Bu bağlamda "bağımsız sanat(çı)", "kar amacı gütmeyen sanat inisiyatifleri" gibi genel kavramlar tartışmaya açılacaktır
Devamı ›


 

Mavi Rüya - Ceyda Oskay

Tarih : 12.07.2017

halka sanat projesi, rezidans mekanında 20 - 30 Temmuz tarihleri arasında Ceyda Oskay ‘ın "Mavi Rüya" enstalasyonuna yer veriyor. Oskay bu sergi için halka sanat/ rezidans'ın bir odasını dönüştürüyor.
Bu çalışma; doğal çivit mavi boya ile boyanmış parçalar ve cyanotype mavi baskı parçalarından oluşan farklı, tuhaf resimler, bulut desenli ama gerçek gökyüzünü saklayan perdeler, kapalı bir kapının önünde duran açık kapı imgesi ve diğerlerinin bir arada sergilendiği bir oda enstalasyonu. Enstalasyonda kullanılan her iki teknik ile mavinin benzer tonları elde edilmesine rağmen, biri güvenli bir boya, diğeri de toksik. Çivit doğal olduğu için güvenli bir boya olarak görülüyor ve tedavi amaçlı da kullanılmıştır. Cyanotype tam tersi, içinde siyanit bulunduğu için toksik ve ölümcül olabilir. Oskay, bu iki tekniği birleştirerek, bir ev ortamına kurulan bu enstalasyonda; bir mekanın, kişinin, veya durumun verebileceği güven ve güvensizlik ile ilgili çelişkili hisleri yansıtıyor.

Enstalasyonun yanında mekanda sanatçının sulu boya çalışmaları, ekoprint ve kumaş kitapları da sergilenmektedir. Kumaş defterlerde, kumaşın, eski giysi gibi kendine has, coğunlukla içgüdüsel hikayesini, zihinsel, mantıksal, ancak şiirsel bir formata aktarılmaktadır.

Ceyda Oskay:
Ceyda Oskay Chicago Sanat Enstitusu Okulunda (SAIC), Chicago Universitesinde, İstanbul Moda Akademisi'nde ve Central Saint Martins'de sanat okumuştur. İşlerini Türkiye, Yunanistan, İzlanda, ABD ve Kuveyt'te sergilemiştir. Farklı teknikler ve malzemeler ile iş üretmesine rağmen daha cok tekstil enstalasyon sanatçısıdır. Son yillarda Kuveyt Sadu House'da (geleneksel tekstil dokuma enstitüsünde) sanatçı rezidansı yönetti, tiyatro icin kostüm tasarladı ve halıcılardan doğal boya teknikleri öğrendi.

Sergi Açılış: 20 Temmuz 2017 Perşembe, 18:00
Sergi Kapanış: 30 Temmuz 2017 Pazar, 18:00

Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 18:00, Diğer günler randevuyla
Mekan: halka sanat / rezidans
Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cad. Ruşen Ağa Sok. No:8 
Kadıköy
https://www.facebook.com/events/1447483775318907
directors@halkaartproject.net
0216 550 29 90

Devamı ›


 

Asma Yapraklarına Çizim Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Bir masanın etrafında oturuyoruz. Beraber üretip Toprak Ana Günü kutlamalarını şenliğe dönüştürüyoruz.
 
Slow Food Türkiye Balkon Bahçeleri, İstanbul Permakültür Kolektifi ve halka sanat projesi tarafından birlikte kutlanan Terra Madre - Toprak Ana Günü kapsamında gerçekleşen Asma Yapraklarına Çizim Atölyesi 10 Aralık 2017 Pazar, 13.00 -15.00 saatleri arasında gerçekleşecektir. 
Atölye, Toprak Ana gününu kutlama niteliğinde ücretsizdir; ancak fiziksel kapasitemiz nedeniyle kontenjan vardır..
 
Atölye yönetmeni: halka sanat projesi, rezidans programı sanatçısı Slobodan Dan Paich.
 
*Oturma kapasitesi sınırlı olduğundan kayıt yaptırmak gerekmektedir.
Kayıt ve bilgi için: 0541 733 4283 / atolyehalka@gmail.com
Devamı ›


 

Pek Yakında

Tarih : 30.11.-0001

"Pek Yakında" film günleri ile sevdiğimiz filmler eşliğinde yemekli ve sohbetli geceler düzenliyoruz. 
Sinema günlerinin ilk filmi olan Pedro Almodovar' ın yönettiği, 2006 yapımı İspanya filmi Volver'i, Sangria ve Tapas eşliğinde, minderlerimize ayaklarımızı uzatarak sıcak bir ortamda seyretmeye hepiniz davetlesiniz. 

*Etkinlikler armağan ekonomisi prensibiyle gerçekleşmektedir.

Tarih : 8 Mart 2017 Çarşamba, 20:00

Yer: halka sanat / rezidans 
Caferağa Mahallesi, Dr. Esat Işık Caddesi, Ruşen Ağa Sok. No: 8 Moda, Kadıköy
Bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83

Devamı ›


 

halka'da 2017 Kışının En İyileri

Tarih : 29.06.2017

2017’nin ilk altı ayında beraber çalışmaktan mutluluk duyduğumuz, işleriyle bizi güzel yolculuklara çıkaran 6 sanatçı, tek bir sergide halka sanat/ galeri’de buluşuyorlar.
  
halka sanat projesi, Ocak - Haziran 2017 tarihleri arasında halka sanat/ galeri’de bireysel sergiler açmış olan altı sanatçıyı bir grup sergisi kapsamında bir araya getiriyor. “halka’da 2017 Kışının En İyileri” başlığını taşıyan sergi, birbirinden farklı yaratıcı süreçlerden geçerek farklı tekniklerle üretilmiş işlerden oluşan bir seçkiyi Temmuz ayı boyunca yeniden izleyiciye açılıyor. 
 
Seçki kapsamında, Semra Gür Üstüner’in kadın kimliğinin yaşam veren öznel varlığı etrafında şekilelndirdiği, kumaşı ana malzeme olarak kullandığı çalışmaları, Koenraad Marinus van Lier’in yağlı boya katmanlarıyla biçimlendirdiği renkli soyutlamalar aracılığıyla yeniden inşa ettiği manzara ve doğal izlenimleri yer alıyor. Sergide yer alan işlerinde, Cumhur Okay Özgür günümüz insanının birbirinden kopuşu ya da bir anlamda, piksel piksel ayrışmasının merkez noktasını oluşturduğu, Camus'den Kafka'ya distopik romanlardan ve yabancılaşma teması üzerine kurulu eserlerden yola çıkarak, izleyiciyi metinler arası okumalara ve görsel bağlar kurmaya davet ediyor.  
Emrah Danacı, binlerce yıllık söylence ve arkeolojik bulguları ışığında, bugün hikaye, masal formlarında dinleyip anlattığımız kült aktarımların (mitosların), günümüzün gündelik gerçekliği ile kurulabilecek her türlü bağın dışavurumunu özgün baskı teknikleriyle sunuyor. Lale Altunel, dini temsil biçimleri ile günümüzün bebek hatıra eşyalarını bir araya getiren sergi ikona geleneğinin bir dil olarak kullanıldığı ahşap üstüne akrilik resimler ve balmumu mulajları aracılığıyla, hayvanların katlandıkları çileyi hatırlatmayı ve kutsiyetlerini ilan etmeyi amaçlıyor.
Doğu Çankaya, karışık teknikle gerçekleştirdiği resim ve heykel yerleştirmelerinde insanın dünyayla ve kendi doğasıyla olan ilişkisine, var olma ve yaşama biçimlerine, derin ve gerçek bir acıyla yaklaşıyor. Yapıtlardaki dramatik figürler, insan doğasının acı veren ve acı çeken yönlerinin yansımalarını sunuyor.
 
 
6 Temmuz 19.00’da açılışı gerçekleşecek sergi, 6 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilecek.
 
Sergi Açılış: 6 Temmuz 2017 Perşembe , 19:00
Sergi Kapanış: 6 Ağustos 2017 Pazar, 19:00
 
Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
Mekan: halka sanat/galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy- İstanbul
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Hellim Peyniri atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Gölgeler - İskender Giray

Tarih : 05.07.2017

İskender Giray’ın “Gölgeler” adlı sergisi, evrenin farklı yüzlerinin, evrensel ve güncel portrelerini aynı anda sunan bir seçkiden oluşuyor. Yapıtlar, adalet, umut-umutsuzluk, karanlık-gölge, hırs-çatışma gibi evrensel temaları dünya, doğa ve insan doğası arasındaki çelişkilerden yola çıkarak işliyor. 

Kendine rağmen, kendi eliyle altını oyan insan temsili, bir diğerinin sonunu hazırlarken kendi geleceğini yok eden bilinçsiz bilinç ve köşeye sıkışmış çaresiz güce dair ögeler yapıtlarda yer buluyor. Giray’ın, çoğunlukla kötücül dayatmaları mercek altında aldığı işleri, her yere rağmen içlerinde umudu, güzeli ve kusursuzu da barındırıyor.

Tanığın adı: Adalet, HES (hayat=su), Ağaca Ağıt, Işığın Altında, Kararsız Denge ve Karakoncolos adlarını taşıyan altı heykel “Gölgeler” seçkisini oluşturuyor. 

İlk bakışta aralarında bir bütünlük yokmuş duygusu yaratsa da yapıtların ortak paydaları bulunuyor. Bu ortak paydalar, heykellerin tema ve malzemelerinde türlü karşıtlıkları yan yana getirmesi; çoğu zaman “parlayan zırhlarının altına gizlenmiş türlü zayıflıkları ve kötücülleri” ilk bakışta anlaşılma kolaycılığına kaçmadan izleyiciye sunması ve Giray’ın kişiliği ve formasyonu sebebiyle hepsinin bilimsel bir evren bilgisinden süzülerek sanatsal bir vicdanı ortaya sermeleri olarak sayılabilir.

Heykellerin bir diğer özelliği ise evrensel temaların yanında yerel kültür bilgisiyle, yer yer antik kaynaklarla besleniyor olmaları. Yunan mitolojisinde ilahi adaletin simgesi Themis’ten, Anadolu ve Yunan kaynaklarında adı geçen öcü Karakoncolos’a kadar yakın coğrafyamızın izlerini taşıyan mitolojik figürler, Akdeniz sinemasının ustası Fellini’ye selam yollayan ya da modern bilimin ve çağdaş teknolojinin içinden geçerek izleyici her seferinde şaşırtan farklı işlerin tam yanı başında duruyorlar. 
“Gölgeler” seçkisini oluşturan heykellerin bir aradalığı, bügün çevremizde olan bitenin yansıtılmasından öte, izleyiciyi “yeni” bir durum düşünmeye ve ufkunda tasarlamaya davet ediyor.


halka sanat projesi, 5 Temmuz – 6 Ağustos 2017 tarihleri arasında İskender Giray’ın “Gölgeler” adlı heykel seçkisine evsahipliği yapıyor. 
Sergi Çarşamba’dan Pazar’a hergün 12:00 – 19:00 saatleri arasında, diğer günler randevuyla izlenebilir.

Mekan: halka sanat/ galeri
Adres: Caferağa Mahallesi Bademaltı Sokak No:24 Moda-Kadıköy 
İletişim: 0216 550 29 90

 

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

 
Misafir Etkinlik
 
İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Soğuk Yöntem Sabun atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.
 
Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com
Devamı ›


 

Performans: Gerçek ve Hayali Koordinatlar

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi ve San Francisco'dan Artship İnisiyatifleri işbirliğiyle, içinden hikaye/imge/şarkı geçen performanslar dizisi bu sene halka sanat/rezidans'ta gerçekleşiyor.  

Oturma kapasitesi sınırlı olduğu için lütfen yeriniz ayırtın: 0541 733 42 83 

Gerçekleştirenler: Neşe Şahin - Mete Özel - Bora Eke - Erman Evcil – Kübra Akdoğan

Fikir babası ve yönetmen Slobodan Dan Paich
 
Etkinlik takvimi: 16,17,18,19 Kasım 2016, saat 19:00

Mekan: halka sanat/ rezidans Ruşen Ağa Sokak No:8 Moda

 

Devamı ›


 

Aslında Hep Aynı Kişi Ağlıyor - Doğu Çankaya

Tarih : 21.05.2017

halka sanat / galeri Doğu Çankaya'nın 2016 yılında başladığı "Aslında Hep Aynı Kişi Ağlıyor" serisinden yeni çalışmaları sergiliyor. Sanatçının karışık teknikle gerçekleştirdiği resim ve heykel yerleştirmeleri insanın dünyayla ve kendi doğasıyla olan ilişkisine, varolma ve yaşama biçimlerine, derin ve gerçek bir acıyla yaklaşıyor. İnsan doğasının acı veren ve acı çeken yönleri, sergideki dramatik figürlerde kendini dışa vuruyor. Yapıtların kahramanları (ya da anti kahramanları) insan ve hayvan figürleriyle temsil edilirken, seride bir araya getrilen yapıtlarda iki tür ve iki dünya arasındaki geçişe vurgu yapılıyor. Sergide, üç adet 100x100cm, beş adet 60x60cm resimle üç farklı heykel yerleştirme yer alıyor.

Sergi 13 Mayıs - 12 Haziran 2017 arasında Çarşamba'dan Pazar'a 12.00 - 19.00 saatleri arasında, diğer günler randevuyla ziyaret edilebilir.  

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Solucan Kompostu atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.
 
Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com
Devamı ›


 

ARTİST 2016'ya kendi sergimizle katılıyoruz!

Tarih : 30.11.-0001

LOTUS YİYENLERİN ÜLKESİNDE

halka sanat projesi, 12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen, Artist 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’na, Lotus Yiyenlerin Ülkesinde başlığını taşıyan bir grup sergisi ile katılıyor. 
Sergi, fuarın bu yılki teması olan Umulmadık Topraklar’a gerçekçi olduğu kadar umutvar bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Lotus Yiyenlerin Ülkesinde, ilhamını Homerus’un Odysseus Destanı’ndaki bir öyküden alıyor. 
Sergi, “ya geri dönebileceğimiz bir toprak parçası ya da kendimizi ait hissettiğimiz bir yer bir kalmadığı gün ne olacak?” sorusunun, dünyanın her yerinde, gittikçe artan bir şiddette hissedildiği çağımızda, yaşanılanların farkında olup, kendi perspektiflerinden hayata bakarak, olan bitene, olmasından korkulanlara ya da olması arzu edilenlere mütevizi bir ışık tutuyor. 
Lotus Yiyenlerin Ülkesinde resimden yerleştirmeye, heykelden fotoğraf ve videoya varan farklı mecralarda işleri bir araya getiriyor. 
Sergi sanatçıları: Sezgi Abalı, Burak Ata, Carmen Bouyer, Doğu Çankaya, İskender Giray, Selma Hekim, Yasemin Nur, Slobodan Dan Paich, Niyazi Selçuk, Sevil Tunaboylu 
Kavramsal çerçeve: İpek Çankaya
 
Devamı ›


 

Masumlar - Lale Altunel

Tarih : 30.05.2017

halka sanat / galeri 8- 21 Haziran 2017 tarihleri arasında Lale Altunel’in kişisel sergisini izleyicilerle buluşturuyor.
Masumlar sergisinin ana teması, hayvanların bugüne dek katlandıkları, bugünden sonra da katlanacakları çileyi hatırlatmayı, kutsiyetlerini ilan etmeyi amaçlıyor.

Sergide yer alan çalışmalar; dini temsil biçimleri ile günümüzün bebek hatıra eşyalarını bir araya getiren sergi ikona geleneğinin bir dil olarak kullanıldığı ahşap üstüne akrilik resimler, balmumu mulajlar ve yün örgü heykellerden oluşmaktadır. 

Lale Altunel Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Güzel Sanatlar Enstitüsü Heykel Anasanat Dalı’nda Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programlarını tamamladı.
Altunel, 2016 yılında rezidans sanatçısı olarak Madrid’de Museo La Neomudejar C.A.V’da ilk kişisel sergisini açmış, yurt içi ve yurtdışında sergi ve festivallere katılmıştır.

Sergi Açılış: 8 Haziran 2017 Perşembe, 19:00
Sergi Kapanış: 21 Haziran 2017 Çarşamba, 19:00

Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
Mekan: halka sanat/galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul

www.halkaartproject.net
directors@halkaartproject.net
Tel: 0216 550 29 90

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Ekşi Maya Ekmek atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.
 
Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com
Devamı ›


 

ci 2016 Contemporary İstanbul'da buluşalım

Tarih : 30.11.-0001

03-06 Kasım 2016

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

B1- 103- 4 no'lu standayız.

http://www.contemporaryistanbul.com/en/program/art-initiatives.htm

 

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Tentür atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.
 
Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com
Devamı ›


 

Açık Duyuru

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi rezidans sanatçısı Ruth Burke'un projesine katılımcı olarak eşlik etmek ister misiniz? 
 
halka sanat projesi rezidans programı katılımcısı, Amerikan sanatçı Ruth Burke her yaş, ırk, etnik köken, uğraş, cinsel tercih, sosyo-ekonomik geçmiş ve biyolojik cinsiyetten kadını, sözlü bir kişisel tarih anlatımı projesine katılmaya davet ediyor. Sanatçı, kadınların, Türkiye’deki ataerkil kültür deneyimlerini irdeleyen bir dizi görüşme gerçekleştirmek istiyor. Bu görüşmeler, sözlü tarih anlatımıyla, kadın hikayeleri ve deneyimlerinin çağdaş bir resmini oluşturacak ve kadınlar tarafından yürütülen bir galeride gerçekleştirilip paylaşılacak. Bunu yaparken Burke’ün amacı, çoğu kez erkekler tarafından yazılan tarihe kadınların seslerini eklemek ve gücü bu kez kadınlara vermek olacak. 
 
Burke sizin hikayelerinizi dinlemek ve onları, deyim yerindeyse, heykel diline çevirmek istiyor. Her görüşme birebir olacak. Ardından, sanatçı görüşmelerin CD’ye yazılış bir kopyasını görüşme yapılan kişiye verecek. Bu hikayeler, görüşmecinin arzusu dışında sergide ya da halka açık bir ortamda kullanılmayacak. Her görüşme bir heykelle temsil edecek. 
 
Sanatçı, görüşmecileri fiberden yapacağı heykellerin oluşturulma sürecinde de davet ediyor. Burke heykelleri yaratma sürecini paylaşan katılımcılara emekleri ve zamanları karşılığında mütevazi bir maddi katkı ile teşekkür edecek. Kendisi Türkçe bilmiyor olsa da görüşme yaptığı katılımcıların kendilerini ana dillerinde ya da kendilerini en rahat hissettikleri dilde ifade etmelerini istiyor. Bu yüzden gerekli olursa çeviri için yardım alacak. 
 
Görüşmeleri gerçekleştirmek için Ruth 6 Haziran’dan itibaren Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 12:00’dan 14:00’a kadar halka sanat/ galeri’de olacak. Ayrıca önceden randevulaşarak bu sürenin dışına çıkmak da mümkün. Günü kararlaştırmak için directors@halkaartproject.net adresine epostalarınızı bekliyoruz. 
 
Burke 20 Haziran’a kadar görüşmelerine devam edecek. Sanatçı heykelleri 24 Haziran’a kadar bitirmeyi hedefliyor. Sergi ise 28 Haziran’da açılacak. 
 
Bu kolektif girişime katılmanızı içtenlikle diliyoruz. Eğer katılmak isteyeceğiniz düşündüğünüz kişi ya da oluşumlar varsa bu epostayı iletmenizi rica ederiz. 
Devamı ›


 

Sosyal Proje: Peace of Art

Tarih : 08.04.2017

/ Mayıs'a Kadar uzatıldı!

halka sanat projesi Nisan ayında Avrupa’nın en büyük öğrenci ağı olan ESN’in yerel şubeleri olan ESN Yeditepe ve ESN Okan şubelerin birlikte yazdıkları Peace of Art adlı projeye ev sahipliği yapıyor. Avrupa Komisyonu’nun desteklediği birçok öğrenci organizasyonu bünyesinde bulunduran ESAA tarafından desteklenen proje, İstanbul’da yaşayan mülteci çocukların akranları olan Türk çocukları ile birlikte çeşitli dallardaki sanat atölyelerine katılmaları temelinden hareket ediyor. Proje, yaşadıkları büyük trajediye rağmen mülteci çocukların yeni kentsel ortamlarında, yeniden hayal kurabilmelerine ve yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmalarına yardım etmek için bir fırsat yaratmayı amaçlıyor. 
Sanatın birleştirici gücü ile birlikte çocukların sosyal entegrasyonlarını hızlandırmak, iletişim kabiliyetlerini güçlendirmek, çeşitli sanat dallarında ilgilerini ve yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olmak amacıyla yukarıda adı geçen yerel ESN şubeleri arayıcılığıyla çeşitli Avrupa ülkelerinden gelmiş Erasmus öğrencileri de bu projeye katılım gösteriyorlar.
Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Avrupa’nın da kültürel yapısına yeni renkler eklenirken ESN nesli olarak çok kültürlülüğü hareketliliğin temeli kabul eden ESN’in genç organizatörleri Peace of Art projesinde sanatın birleştirici gücü altında çocuk katılımcılara bu çok kültürlülüğünün zenginliğini hissettirmeyi ve sivil toplum kuruluşlarıyla kurumları daha büyük çapta projeler düzenleme konusunda heveslendirmeyi hedefliyorlar. 

Kar amacı gütmeyen bir sanat inisiyatifi olan halka sanat projesi’nin katkılarıyla düzenlenecek atölyeler baskı sanatları, enstrüman yapımı, dans, beden perküsyonu, yoga, resim, kukla yapımı, müzik, sulu boya ve fotoğraf konu başlıklarından oluşuyor. Çocukların bu atölyelerde ortaya çıkaracağı yaratıcı işler, 13 – 16 Nisan 2017 tarihleri arasında, halka sanat/ galeri’de izlenebilir.
Sergi Açılış: 13 Nisan 2017 Perşembe saat 19:00
Sergi Ziyaret: 14-16 Nisan 2017, 12:00 – 19:00
Adres: Caferağa Mahallesi Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy
İletişim: directors@halkaartproject.net 
esnokan@esnturkiye.org
esnyeditepe@esnturkey.org

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Şifalı Maserat Yağlar atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.
 
Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com
Devamı ›


 

Sergi: Dağın Ruhları; Nartlar

Tarih : 09.04.2017

Omuzlarda yük arttıkça,
omurgamız gençleşiyor.
Çilemiz kabardıkça,
prangamız inceliyor.
Bu kör karanlığa karşı.

halka sanat projesi, 18 -29 Nisan 2017 tarihleri arasinda Emrah Danacı'nın "Dağın ruhları; Nartlar" adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Sergi, Kafkasya oblastlarinin binlerce yıllık söylence ve arkeolojik bulguları ışığında 14 yapıtlık bir anlatı zinciri oluşturarak, bugün hikaye, masal formlarında dinleyip anlattığımız kült aktarımların (mitosların), günümüzün gündelik gerçekliği ile kurulabilecek her türlü bağın dışa vurumunu amaçlıyor. Bu bağlamda Danacı, gösterimdeki her ayrı yapıtın başlangıç ve tamamlanışını, beklediği kareyi nihayet yakalamış bir ara an fotoğrafçısı duyarlılığında gerçekleştiriyor.

Kurguda ise, kitabî tarihten çok "yazısız" çağların söylencelerinden yola çıkarken, antik Kafkasya rituel okumaları ekseninde Nart ülkesinde anaerkil imgenin, "zincir tanımaz" kahramanların refakatinde erkek egemen imgeye evrilişi gözden kaçmıyor.

Anlatılarını geleneksel özgün baskı metotları kullanarak aktaran Emrah Danacı, granit / çelik materyal modellemenin yanı sıra, tuval üzerine yağlı boya tekniklerini de mekansal devinim içerisinde değerlendiriyor. Estetik arayışın tarih öncesi, hatta insan türünün "ufukta" ilk belirdiği andan günümüze, birbiriyle "itişmeye" başlamasına denk geliyor olmasını ise bir tesadüften ziyade, yaşadığı yeri ihtiyaçtan doğan bir lekesel işaretleme dürtüsü olarak ele alıyor. Bu yaklaşım perspektifinde toplumsal gerçekçi etkinin, çizgiyi ve nesneyi gereksiz yumuşaklıktan kurtarıp, dünün ve bugünün sosyokültürel travmalarına yakışır şekilde kontrastlı ve köşeli kıldığına kanaat getiriyor.

Nart halkı: son 10 yıllık arkeoloji ve etnoloji araştırmalarında kabul gören ve çocukluk dönemimizin Kaf Dağı masallarından, eski Yunan Promethe'sine değin kaynaklık eden otokton coğrafya Kafkasya'da; bilge anne Seteney Guaşe ışığında yaşayan mitolojik kahramanlarıdır. Onlardan en son şöyle bahsedildi;

Kadim Kafkasya'ya ayak basan ilk gezginler yaşlı bir adamla karşılaşırlar ve sorarlar: "Sen de kimsin, nereden çıktın?"

İhtiyar cevaplar;

"Koca dünya pelte halindeyken,
yeryüzü henüz kabuk bağlamamışken,
gökleri ağlarla gerip yükseltirlerken,
toprak lavla dövülüp sertleştirilirken,
koca İdil'i, çocuklar adımlayıp geçerlerken,
yüce dağımız(Kaf) küçücük bir tümsek iken,
işte o zaman ben ak sakallıydım."


Sergi Açılış: 18 Nisan 2017 Salı, 19:00
Sergi Kapanış: 29 Nisan 2017 Cumartesi, 19:00
Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
Mekan: halka sanat / galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul

Devamı ›


 

Yaratıcı Drama Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Çiğdem Aksüt ile Yaratıcı Drama Atölyesi
 
Yaratıcı drama, bir grubu oluşturan üyelerin yaşam deneyimlerinden yola çıkarak bir amacın veya düşüncenin doğaçlama, rol oynama ve beden hareketi kullanımından yararlanarak canlandırılmasıdır. Yaratıcı drama atölyelerinde,
 
Yaratıcılık ve estetik gelişime katkıda bulunma
Hayal gücünü geliştirme
Grup halinde çalışma, problem çözme, olayları değerlendirme, kendini tanıma ve tanımlama, empati kurma becerilerinin geliştirilmesi
Sosyal gelişim
İletişim becerilerinin ilerletilmesi hedeflenmektedir.
 
Her meslek grubundan, 15 yaş üstü yetişkinler için düzenlenecek, cumartesi ve pazar olmak üzere toplam 8 saat sürecek atölyemizde ısınma çalışmalarının ardından, oyun oynama, doğaçlama ve müzik aracılığıyla bedensel etkileşim pratiklerinden yararlanacağız.
 
 
Çiğdem Aksüt
 
2010 yılında Yeditepe Üniversitesi GSF Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Eugenio Barba ve Julia Varley atölyelerine katıldı. TAL atölye çalışmaları ve kamera önü oyunculuk eğitimi aldı. Uluslararası Altenburg Gera Tiyatrosu ve Tiyatro medresesi atölye çalışmalarına katıldı. 2013’de Fatih Akın’ın yönettiği “The Cut” isimle filmde rol aldı. 2014 yılında Almanya’da Theater § Philarmoni Thüringen’de Troyalı kadınlar oyununda oynadı. Şu an Versus Tiyatro’nun Kanlı Düğün isimle oyununda rol alıyor.
 
 
Tarih: 18 Kasım Cumartesi ve 19 Kasım Pazar
Saat: 12:00 – 16.00
Eğitmen: Çiğdem Aksüt
Katılımcıların rahat kıyafetler giymeleri önerilmektedir.
 
 
Katılımcı sayısı: 10
Katılım ücreti: 180 TL
 
Kayıt ve bilgi için: atolyehalka@gmail.com
*Kontenjan sınırlı olduğundan kayıt yaptırmak zorunludur.
 
halka sanat / galeri: Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24 Kadıköy 34710 Istanbul
Devamı ›


 

Açık Prova

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi İstanbul & Artship İnisiyatifleri, San Francisco Hikaye Anlatımı- Performans 

2016 Performans Sezonu Birinci Etkinliği 

2016 yazında Artship/halka işbirliğiyle, San Francisco'da gerçekleşecek olan performansın, izleyiciye açık samimi paylaşımı. Mete Özel, Neşe Şahin, Belkıs Taşkeser'in yer aldığı performans, Slobodan Dan Paich'in fikir babalığı ve yönetmenliğinde ve sanatçı grubunun yakın işbirliğinde geliştirmektedir. 

Devamı ›


 

Pixels - Cumhur Okay Özgür

Tarih : 23.03.2017

halka sanat projesi 23 Mart - 02 Nisan, 2017 tarihleri arasında Cumhur Okay Özgür'ün Pixel's adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Günümüz insanının birbirinden kopuşu ya da, bir anlamda, piksel piksel ayrışması çalışmaların merkez noktasını oluşturuyor. Camus'den Kafka'ya distopik romanlardan ve yabancılaşma teması üzerine kurulu eserlerden yola çıkan sanatçı, izleyiciyi işleri aracılıyla metinler arası okumalara ve görsel bağlar kurmaya davet ediyor. Sergide Özgür'ün 7 adet akrilik çalışması yer alıyor. Cumhur Okay Özgür halen Batman Üniversitesi Resim Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışıyor. 

Sergi Açılış: 23 Mart 2017 Perşembe, 19:00

Mekan: halka sanat/ rezidans
Caferağa Mahallesi Ruşen Ağa Sokak No:8 Moda Kadıköy

Sergi Ziyaret: 12.00 - 19:00 (hafta sonu) - 15:00 - 19:00 (hafta içi)
Randevu ve iletişim: 0216 550 29 90

Devamı ›


 

Seramik Atölyesi: Çamurdan Öyküler

Tarih : 30.11.-0001

Ben bir öykünün kahramanı olsam, nasıl bir öykünün nasıl bir kahramanı olurdum? Öyküm hangi ormanda geçerdi? Hangi çölde, hangi okyanusta? Yalnız mı olurdum, yoksa yarim, yaverim, dostum, ailem de olur muydu yanımda? 
Ben bir öykü anlatacak olsam, bana dair, deneyimlerime dair, nasıl başlamak isterdim? Nasıl bitirirdim? 
Ben bu öyküyü toprakla buluşturmak istesem, ne renk kil elime alırdım? Hangi şekilleri yaratırdım? Onları nasıl birbirine bağlardım? 
Ben öykümü seramiğe dönüştürmek istesem neler yaratırdım? 
//
Bu atölyede birlikte bir serüvene çıkıyoruz. Her birimiz biricik öyküsünü anlatırken onu toprakla buluşturuyor olacak. Anlattıkları şekil buluyor, renkleniyor, somutlaşıyor olacak. 
Belki yorucu, çok sıcak, ya da fazlasıyla sakin geçen bir günü, kendi öykülerimizde kaybolup kendimizi çamurda tekrar bularak tamamlıyor olacağız. 
Bir çemberde pek çok öykü pek çok kahraman olacağız. 
 
Mahasti Kia:
1967 Tahran-İran'da sanatçı bir ailede dünyaya geldi. Okul yıllarını İran ve Hindistan'da geçirdikten sonra lisans eğitimimi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Tasarım Bölümü'nde, Türkiye'de tamamladı. Uzun yıllar çeşitli reklam ajanslarında veya freelance grafik tasarımcısı olarak çalışmanın yanı sıra Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nde ders verdi.
Bir kaç yıl önce de, şimdi ana çalışma alanlarından biri haline gelen seramik sanatını öğrenmeye başladı. Önce Tophane sonra Kadıköy'de, seramik kursları, sanatsal projeler gerçekleştirdiği Monad Sanat Atölyesini açtı.
Açık Radyo için felsefe, sanat, edebiyat, dil, müzik ve ezoterizmi birleştiren Tabula Rasa ve Aleph programlarını hazırladı ve sundu.
20 yaşındayken meditasyon yoluyla yaşadığı bir uyanışı takiben, daima ruhsallık, gizemcilik, yaratıcılık ve sanat arasında köprü kurmaya çalıştı ve sonunda bir yaşam koçluğu programını tamamlayarak çalışma alanını genişletti. Şu anda Türkiye'de koçluk seansları ve tematik seramik atölyeleri sunmaya devam ediyor.
 
 
Tarih: 11 Kasım Cumartesi 2017
Saat: 12:00 - 14:30 
Eğitmen: Mahasti Kia
 
Katılımcı sayısı: 12
Katılım ücreti: 100 TL
Kayıt ve bilgi için: atolyehalka@gmail.com
*Kontenjan sınırlı olduğundan kayıt yaptırmak zorunludur.
 
halka sanat / galeri: Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24 Kadıköy 34710 Istanbul
Devamı ›


 

Doğu ve Batı Sanatında Geometri

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi - Artship İnisiyatifleri 2016// 2. Sanat Konuşması
 
06 Mayıs 2016, Cuma, 19:00-21:00, halka sanat/ galeri'de!
 
Aslıhan Erkmen ve Slobodan Dan Paich'in ikinci kez bir araya geleceği "Doğu ve Batı Sanatında Geometri" sanat buluşmasına herkesi bekliyoruz. 2015 yılında Sakarya
Devamı ›


 

Equilibrium - Koenraad Marinus van Lier

Tarih : 01.03.2017

halka sanat/ galeri 9-31 Mart 2017 tarihleri arasında 2013 yılından bu yana İstanbul’da yaşayan Hollandalı sanatçı Koenraad Marinus van Lier’in “Equilibrium” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Sergide sanatçının 34 adet yağlı boya resmi yer alıyor. 
Sanatçı işlerinde doğada var olan akıştan ilham alarak görsel bir denge arayışının peşine düşüyor. Van Lier, bu sergide yer alan resimlerinde yağlı boya katmanlarıyla biçimlendirdiği renkli soyutlamalar aracılığıyla manzara ve doğal izlenimleri yeniden inşa ediyor. Organik biçimlerin yeniden üretildiği yapıtlar, herşeyin birbiriyle bağlantılı oluşunu ve farklı ölçeklerde, döngüler halinde ilerleyişini simgeliyor.

Yağlıboyanın önemli bir yer tuttuğu uzun bir resim geleneği içinden gelen Koenraad van Lier için bugün resimli imgeler yaratmak, dijital çağda el yapımı benzersiz bir iz bırakmak anlamı taşıyor. 
Orta okul çağından bu yana çizim, resim ve fotoğraf çalışan van Lier, Amsterdam merkezli Gerrit Rietveld Sanat Akademisi Mimari Tasarım Bölümü ‘nden mezun oldu. 1990’ların sonundan itibaren dijital sanatla uğraştı.2008’de Amsterdam’da dijital sanata eğilen Born Digital adlı kâr amacı gütmeyen bir oluşum başlattı. 

İstanbul’a yerleştikten sonra yeniden yağlıboya resme dönen sanatçı dijital çalışmalarını arka planda bırakmaya ve pikseller yerine fırçaya sarılmaya ağırlık verdi. Burgazada’da doğayla, toprakla ve deniz manzarasıyla bir araya gelişinin ardından kosmozun 4 elementi -su, ateş, toprak ve hava- kendisine sonsuz bir ilham kaynağı oldu. 

Sergi Açılış: 09 Mart 2017 Çarşamba, 19:00
Sergi Kapanış: 31 Mart 2017 Pazar, 19:00
Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 11:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla (0216 550 29 90)

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Fermantasyon atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Yiyeceğini Bulmak ve Atık Bırakmamak Üzerine

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi- İstanbul ve Artship Crossroads İnisiyatifleri- San Francisco 

29 Aralık 2015 Salı,19:00, halka sanat/ galeri'de!

Basit, kolay ulaşılabilir yabani yiyecek kaynakları hakkında bilgi ve pazar ürünlerinin ardından atık bırakmama yöntemleri

Devamı ›


 

Kırmızı Bir Öykü - Semra Gür Üstüner

Tarih : 12.03.2017

halka sanat/ galeri 16-30 Mart 2017 tarihleri arasında Yeni Sanatçılar Serisi kapsamında Semra Gür Üstüner’in “Kırmızı Bir Öykü” kişisel sergisine kapılarını açıyor. halka sanat projesi’nin 2016 yılı sonunda başlattığı Yeni Sanatçılar Serisi’nin ikinci konuğu olan Üstüner, tekstil sanatı altında, kumaşı ana malzeme olarak kullanan işler üretiyor. İşlerin ana teması kadın kimliğinin yaşam veren öznel varlığı etrafında şekillleniyor. 

Sanatçı sergide yer alan çalışmalarında doğanın döngüsü içindeki kadının mucizevi rolünü, kültürel kodların baskılayıcı unsurları yüzünden otosansür geliştiren kadın kimliğini “kadın olmanın dayanılmaz ağırlığı” teması altında yeniden ele alıyor. Kullandığı farklı tekstil malzemeleriyle (kumaş, doğal boya ile renklendirilmiş kumaş, yün elyafı ve iplik) kadınlara ithafen oluşturulan eserler, kadının toplumsal rollerini irdeliyor.

“Kırmızı Bir Öykü” sanatçının 2015'ten bu yana üzerinde çalıştığı ve son üç ayda üretmeye başladığı 14 adet yeni işini içeriyor. Sergi Çarşamba’dan Pazar’a 11:00 – 19:00 saatleri arasında, diğer günler randevu ile Kadıköy Moda’da halka sanat projesi’nin galeri mekanında izlenebilir.


Semra Gür Üstüner, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil bölümünden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsi’nde Sanatta Yeterlilik Programını tamamladı. Akademik hayatına Marmara Ünversitesi Tekstil Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak devam ediyor.

Sergi Açılış: 16 Mart 2017 Çarşamba, 19:00
Sergi Kapanış: 30 Mart 2017 Pazar, 19:00

Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
Mekan: halka sanat/galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Zehirsiz Ev atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Kumdaki Ayak İzleri

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi- İstanbul ve Artship İnisiyatifleri- San Francisco 2015 Sezonu Hikaye Anlatımı/ Performans

Uzun bir aradan sonra halka sanat/ rezidans küçük ve samimi gruplar halinde izleyiciye açılıyor! halka sanat projesi ile San Francisco'dan Artship İnisiyatifleri'nin 2012'den bu yana gelişerek süren ortak projeleri bu yıl birbirine bağlı bir sergi (Aydınlanmış İzler) ve hikaye anlatımlı performans dizisi (Kumdaki Ayak İzleri) ile sürüyor. Sergi halka sanat/ galeri'de yer alırken eş zamanlı olarak gerçekleşecek yedi adet canlı performans halka sanat/ rezidans'ta olacak.
Devamı ›


 

Sergi: Kur - Koru - Hayal Et

Tarih : 17.11.2016

Kur Koru Hayal Et

halka sanat projesi, San Francisco’lu sanat İnisiyatifi Artship İnisiyatifleri ve İstanbul Permakültür Kolektifi arkeoloji, permakültür ve sanatı bir araya getiren bir sergi ve konuşmalar serisine başlıyorlar. Uzun soluklu ve çok ayaklı olması planlanan çalışmalar Aralık 2016’da düzenlenecek bir sergiyle başlıyor. “Kur Koru Hayal Et" başlıklı sergi, dünyamızın geçmişine, bugününe ve gelecekte olabileceği haline yapıcı bir bakışla yaklaşan bir şükran niteliği taşıyor.Sergide geçmişe ve bugüne ait belgesel malzemeler ve güncel sanat üretimleri birlikte sunuluyor. Sergi ortak paydada buluşan farklı ve çeşitli ifade biçimlerinin birliktiğinden doğuyor. Artship İnisiyatiferi Sanat Yönetmeni Slobodan Dan Paich tarafından ortaya atılan proje fikri ve kavramsal çerçeve, Paich ile birlikte halka sanat projesi’nden İpek Çankaya ve İstanbul Permakültür Kolektifi’nden Dilek Yalçın Demiralp’in eş küratörlüğünde geliştirilip yürütülüyor.

Katılan sanatçılar: Ahunur Özkarahan - Bahar Bozacı - Başak Kızıltoprak - Carmen Bouyer - Craig Coss - Doğu Çankaya - Emilia Izquierdo - Emine Boyner Kürşat - Neşe Şahin - Peri Sharpe - Slobodan Dan Paich - Susan Matthews - Stephania Scarsini - Tatiana Stolpovic - TheArthur Wright

Sergi Açılış: 14 Aralık 2016 Çarşamba, 19:00 // Sergi Kapanış: 22 Ocak 2017 Pazar, 19:00 // Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Kaşar Peyniri atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Okyanus Aşmak

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi- İstanbul & Artship İnitsiyatifleri - San Francisco 2015 Hikaye Anlatımı / Performans (İngilizce)
 
16 Aralık 2015 Çarşamba, 19:00, halka sanat/ galeri'de!
 
Artship - San Francisco üyesi olan ve Zia adıyla bilinen Maureen Burchert ilk kez İstanbullu halka/Artship hikaye anlatıcıları Mete Özel, Neşe Şahin, Belkıs Taşkeser ve Mayram Panos ile bir araya geliyor. Konuk solist ve müzikolojist: Jelena Gligorijevic Jovanovic 
 
Devamı ›


 

Lotus Yiyenlerin Ülkesinde

Tarih : 15.11.2016

halka sanat projesi, 12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen, Artist 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’na, Lotus Yiyenlerin Ülkesinde başlığını taşıyan bir grup sergisi ile katılıyor. 
Sergi, fuarın bu yılki teması olan Umulmadık Topraklar’a gerçekçi olduğu kadar umutvar bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Lotus Yiyenlerin Ülkesinde, ilhamını Homerus’un Odysseus Destanı’ndaki bir öyküden alıyor. 
Sergi, “ya geri dönebileceğimiz bir toprak parçası ya da kendimizi ait hissettiğimiz bir yer bir kalmadığı gün ne olacak?” sorusunun, dünyanın her yerinde, gittikçe artan bir şiddette hissedildiği çağımızda, yaşanılanların farkında olup, kendi perspektiflerinden hayata bakarak, olan bitene, olmasından korkulanlara ya da olması arzu edilenlere mütevizi bir ışık tutuyor. 
Lotus Yiyenlerin Ülkesinde resimden yerleştirmeye, heykelden fotoğraf ve videoya varan farklı mecralarda işleri bir araya getiriyor. 
Sergi sanatçıları: Sezgi Abalı, Burak Ata, Carmen Bouyer, Doğu Çankaya, İskender Giray, Selma Hekim, Yasemin Nur, Slobodan Dan Paich, Niyazi Selçuk, Sevil Tunaboylu 
Kavramsal çerçeve: İpek Çankaya
 
Devamı ›


 

Tel Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

22 Ekim Pazar günü 12.00 - 16.30 saatleri arasında Ufuk Boy eğitmenliğinde gerçekleşecek olan Tel Atölyesinde materyal olarak kullandığımız tel çeşitleriyle 2 ve 3 boyutlu formlar üreteceğiz. Katılımcılar deneyim gerekmeksizin form tekniklerinin temel bilgilerini öğrenecekler ve 3 boyutlu form yapabilme becerisini kazanacaklar. Ayrıca, kullanım yerlerine göre tel çeşitleri hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Tellerle üretebileceklerimizin sınırı olmadığı bu sıradışı yolculuğa sizleri de bekliyoruz.

Devamı ›


 

Terra Madre Günü Kutlaması ve Maya Takası

Tarih : 30.11.-0001

12 Aralık 2015, Cumartesi, 13:00-14:30, halka sanat/ galeri'de!

Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi ve Slow Food Balkon Bahçeleri Konviviyumu
 
Bilgi ve kayıt için: ipermakulturkolektifi@gmail.com
Devamı ›


 

Doğa’nın Ritmine Dönüş - Ahunur Özkarahan

Tarih : 23.09.2016

Ahunur Özkarahan’ın son dönem baskı çalışmalarını içeren sergisi, 4 – 20 Ekim 2016 tarihleri arasında, 8-9-10 Ekim hariç hergün, 12:00 - 19:00 arası halka sanat’ta izlenebilecek.
Sergide, şehir hayatının insanlar ve çevre üzerinde yarattığı olumsuz etkileri geriye çevirme, tekrar doğal olana dönme idealinden hareketle küresel ısınma, iklim değişikliği, nüfus artışı, temiz ve doğal gıdaya ulaşamama, yeterli yeşil politikaların olmayışı ve ölçüsüz tüketim alışkanlığı gibi meseleler üzerine kafa yormakta olan sanatçının çinko ve bakır plakalar üzerine, dijital ve klasik baskı tekniklerini birleştirdiği çalışmalarını görmek mümkün.
Ahunur Özkarahan Kimdir?
Ahunur Özkarahan, liseyi Koç Özel Lisesi’nde okudu. 1998 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarımı bölümünü bitirdi. Daha sonra Amerika’da California State Üniversitesi’nde ‘Computer Arts’ alanında yüksek lisansını tamamladı.
Koç Özel Lisesi ve Robert Kolej’de ‘Eğitim Teknolojileri Koordinatörü’ olarak çalıştı ve aynı zamanda özgün baskı resim tekniği sanat çalışmalarına da devam etti. 2006¬2009 yılları arasında IMOGA’da baskı resim atölye programına katıldı (IMOGA¬ İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi). 2008¬2009 yıllarında, Edinburgh Printmakers’da photopolymer baskı resim tekniği üzerinde çalışmak üzere İskoçya’ya gitti. Londra’da bulunan Central Saint Martins College UAL’de özgün baskı teknikleri ile ilgili eğitimler aldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Şu anda Yeditepe Üniversitesi’nde Plastik Sanatlar alanında doktorasını yapmakta ve ayrıca kendi atölyesinde çocuklara ve yetişkinlere özgün baskı resim dersleri vermektedir.

 

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Evde Bahçe atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Bir Resim Aşkına

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi- Artship İnisiyatifleri 2015- Sanat Konuşması
 
04 Aralık 2015, halka sanat/ galeri'de!
 
Aslıhan Erkmen ve Slobodan Dan Paich 
 
Hans Holbein'in "Elçiler Tablosu" üzerine iki sanat tarihçisinin analiz, yorum ve yanıtları (Sunum dili İngilizce)
Devamı ›


 

Kediköy - Laura Stach

Tarih : 26.07.2016

Gizemler şehrin her yerinde! Her saniye, fark edilmeyen sayısız olayla dolu. Benim seçici algım bir kamerayla tuzak kurularak çekilmiş fotoğraflarla tazeleniyor. Kamera fiziksel ve zihinsel tanıklar olmadığı anlarda ne yakalar? Bütününü anlaması imkansız olan ve böylelikle esrarengiz kalmayı başaran, başka bir yaşama dair küçük bir kavrayış... Tıpkı bizimle aynı kentsel ortamı paylaşan, ama buna rağmen kendi dünyalarında yaşayan kediler gibi. Fotoğrafların yaratıldıkları şartlar hakkında bilgi eksikliği, içinde özgürlük barındıran bir yorum çeşitliliğine neden olur.

 
Laura Stach
laurastach@hotmail.de
 
Açılış: 26.07.2016 - 17:00
Kapanış: 28.07.2016 - 19:00

halka sanat / galeri 
Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24/1
Kadıköy 34710 Istanbul
+90 216 550 29 90
www.halkartproject.net
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Bokashi Kompostu atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2015

Tarih : 30.11.-0001

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2015 20-21-22 Kasım tarihlerinde İstanbul Anadolu yakası,Caddebostan Kültür Merkezi'nde!

Program için ayrıntılı bilgi: 

http://www.surdurulebiliryasam.org/istanbul/#ckmprogram

Devamı ›


 

Havlayan köpek ısırmaz - Siniša Janjić Re

Tarih : 13.07.2016

Havlayan köpek ısırmaz - Siniša Janjić Re

Sanatçı bu sergisinde hem bireysel, hem de evrensel paradigmaları ve arketipleri sunmaktadır. Resminde sunduğu objeler ve şekiller Re'nin dünya görüşünün, kendine has bakış açısının bir örneğidir. Resimlerdeki renk oyunları ve enerjik hareketler her birimizde bulunan duyguları ve içgüdüleri yansıtır; izleyiciyi bir gözlemciden çok katılımcı yapar. 

Her resim bir soru yöneltir ve aynı zamanda bu soru için izleyiciye bir muhtemel cevap sunar. Bütün diğer cevapları bulmak size kalmıştır.

İzleyicilerin hayal gücünün harekete geçmesine direk olarak ilham vereceğini, düşünmeye sevk edeceğini bunun yanı sıra düşündüklerini yapabileceğini umut eder, çünkü havlayan köpek ısırmaz. 

Başlangıç: 13.07.2016 19:00
Bitiş: 26.07.2016 19:00

halka sanat/ galeri
Caferağa Mah. Bademaltı Sok. 24/1 Moda, Kadıköy/İstanbul
+90 216 550 29 90


 

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Soğuk Yöntem Sabun atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Açık Çağrı: Kayıp Aranıyor!

Tarih : 30.11.-0001

Yaratıcı bir oyuna hazır mısınız?

halka sanat projesi rezidans sanatçısı Ryan Griffith sizi kurgusal bir bulmacanın parçalarını bir araya getirmeye çağırıyor.

30 Ekim 2015 Cuma, 19:00, halka sanat/ galeri'de!

"İkiz kardeşim İstanbul’da izini kaybettirdi. Adı Yakup, ama etrafta takma bir isimle dolaşıyor, hatta buralıymış gibi yapıyor olabilir. Üst dudağında küçük bir yara izi var, bolca yemeye, içmeye ve dans

Devamı ›


 

Bir Empati Haritası - Ruth Burke

Tarih : 28.06.2016

Empati kayıt edilebilir mi? Nasıl sözlü ve yazılı dili aşar? Bu çalışma sezgisel bir işbirliği projesidir.
 
Başlangıç amacı ataerkil kültürde kadınların seslerini yükseltmek olarak belirlenmiş olsa da, proje ilerleyen aşamalarda bundan öteye geçmiştir. Türkçe bilmeyen biri olarak sanatçı, röportaj yaptığı kişileri anlamada bilişsel olarak sansürlüydü, ta ki sonradan ropörtajlar İngilizce’ye çevrilene kadar. 
Sanatçı, bu samimi görüşmelerinde dil aracılığıyla konuşmak yerine başka şeyleri dinlemeye daha istekliydi ve empatinin iletilmesini dinlemeyi tercih etti. Bundan dolayı, soyut çizim haritalarıyla görüşmeci ile görüşme yapılan kişi arasındaki empatiyi ortaya koydu. Akabinde onları kumaştan heykellere çevirdi. Eğer görüşmeci de isterse, heykelleri işbirliği sonucu beraber yaptılar. 
 
halka sanat projesi rezidans programı sanatçısı Ruth Burke'ın katılımcılarla birlikte yaptığı bu çalışmalar 28-30 Haziran tarihlerinde 11:00-19:00 arasında ziyaret edilebilinir. 
 
halka sanat/ galeri: Caferağa mah. Bademaltı sok. No: 24/1 Moda Kadıköy- 0216 550 29 90 
www.halkaartproject.net 
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Ekşi Maya Ekmek atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sanatçı Konuşması/ Mehr Javed

Tarih : 30.11.-0001

28 Eylül 2015 Pazartesi, 19:00, halka sanat/ galeri'de!

halka sanat projesi rezidans sanatçılarından Mehr Javed ile düzenlediğimiz sanatçı buluşmasına bekleriz! Samimi bir sohbet ortamında geçecek buluşmada Javed çağdaş resim hakkındaki düşüncelerini paylaşacak ve bu bağlamda kendi işlerini anlatacak. Buluşmada ayrıca sanatçının İstanbul deneyimleri hakkında bilgi sahibi olacağız ve rezidans programımıza katıldığı süre boyunca yaptığı bazı çalışmalardan örnekler göreceğiz. Sunumun sonunda soru-cevap bölümümüz olacak. İlgilenen herkesi bekleriz.

Devamı ›


 

Denemeler 'Sarımsak'

Tarih : 08.06.2016

13-18 Haziran 2016, halka sanat/ galeri'de!

Açılış: 13 Haziran 2016, Pazartesi, 19:00

 

Devamı ›


 

Evde Bahçe Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi'nin ev sahipliğinde 14 Eylül - 14 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşen ve küratörlüğünü Işıl Eğrikavuk'un yaptığı ''Komşuda Pişer, Bize de Düşer'' sergisi kapsamında yer alan atölyelerden ikincisi İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Dilek Yalçın Demiralp'le Evde Bahçe Atölyesi.

Atölyenin içeriği şu şekilde: 
Kendi saklı cennetinizi oluşturmak için evinizin illa ki bir bahçesi olması gerekmiyor ya da o evin uçsuz bucaksız içinde kaybolacağınız büyüklükte de olması gerekmiyor. Siz, kalbiniz ve elleriniz, o mekanı cennete dönüştürmek için yetersiniz. Hele bir de o saklı cennete yenebilir bitkilerle birşeyler yaparsanız değmesin kimse keyfinize. Sadece sizin değil, arıların, kelebeklerin, kuşların ve evinize gelecek uğur böceği gibi sürpriz konukların da mutluluğu olacak bu. Minik bir balkon, çatı, teras ya da bir bahçe çok güzel bir şekilde sizin ellerinizle dönüşebilir; mutfak ihtiyacınızın bir kısmını, içeceğiniz çayların hammaddesini oradan sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? O da bizim sırrımız atölye günü birlikte keşfedeceğimiz, sizin, bizim ve evinizin saklı cennetinin sırrı, kimseye söylemeyin ya da örnek olun ki, herkes yapsın...

- Doğa bizim içimizde, permakültür tasarımı yaparken mıntıka analizinde mutlaka 5.bölgeye oturttuğumuz ve farkında olmadığımız bir doğa parçası var. Sizin de evinizde vardır ama farkına bile varmamışsınızdır, atölye gününe kadar. O zaman hemen farkına varalım. Nasıl mı? Permakültür neymiş diye üzerinde konuşurken, mıntıka ve dilim analizi yaparken...

- Saksılarımız, bitki kaplarımız nasıl olacak, kendi kendine sulasın ister misiniz o kaplar bitkilerinizi? O zaman onlar hakkında bilgi edinelim hepbirlikte...

- Toprak nedir? İyi bir toprak nasıl olmalıdır? Bu işin sırrı nerede saklı derseniz de toprağı yatıralım büyütecimizin altına.

- Evde humus üretmek mümkün mü? Sesinizi duyuyorum evet evet... O zaman haydi kompost çeşitlerine bakalım ve sizin için en uygunu hangisi onu seçelim.

- Evimize nasıl bir güneş geliyor? Az, çok, kavurucu... Kış ve yaza göre güneşin eğimi nasıl değişiyor? Hiç bunun gözlemini yapmış mıydınız? Bugünden sonra başlayacaksınız, hazır olun!

- Tohum dediğimiz şey nedir? Nasıl bir seçim yapalım? Bize en uygunu hangisidir? Hatta hediye tohumlarımız bile olabilir, sürpriz sürpriz...

- Hangi bitkiler evde saksı içinde yetiştirilebilir, hayallerinizle sınırlısınız. Ama temelde neler yapabiliriz ona bir bakalım isterseniz.

- Tohum tamam, toprak tamam, güneş tamam, ya su? Onun için ne yapabiliriz? Ona da çözüm bulalım...

- Saksılar hazır, bitkiler üşümesin, yorganları da olsun değil mi? O zaman malç! Nedir şu adını duyup durduğumuz şey, malç malç malç...

- Hangi bitki hangi bitkiyi sever? Kardeş bitkiler kimlerdir? Ağaç birliktelikleri nedir? E tasarım yapıyoruz dememiş miydik? Bunları da bilmek gerekir.

Sonrasında komşuda pişer, bize de düşer...

Komşu komşunun bitki çayına muhtaçtır gibi sözleri hatırlamakta fayda var...

23 Eylül 2017 - saat 11:00 - 15:30 - halka sanat projesi, Moda

Birleşik Krallık Sanat ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi’nin (Arts
and Humanities Research Council, UK) verdiği bursla fonlanan atölye, katılım ücreti olmaksızın gerçekleştirilecektir. İlk kayıt yaptıran 20 kişi arasından çekilecek kurayla belirlenecek 12 kişi katılımcı olacaktır. 8 kişi ise yedek listede yer alacak ve asil listeden gelen olmazsa, kendileriyle iletişim kurulacaktır. 

Kayıt için atolyehalka@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

DİLEK YALÇIN DEMİRALP
İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nden mezun oldu.
2012 yılında Mustafa Bakır ve Rhamis Kent’ten Permakültür Tasarım Sertifikasını aldı.
2013 yılında Mustafa Bakır’ın eğitmenliğinde ”PDC Eğitmen Eğitimi” kursuna, Senem Tüfekçioğlu’nun eğitmenliğinde ”Pratik Ev Permakültürü” kursuna ve Art of Hosting‘e katıldı.
2014 yılında Steve Read’in İstanbul’da verdiği Permakültür Tasarım Sertifikası kursunda asistanlık yaptı.
2013 Şubatında İstanbul Permakültür Kolektifi‘ni, Seda Ergazi ile birlikte kurdu. Bu tarihten itibaren permakültür ve topluluk oluşturma ile ilgili kursları, atölyeleri, eğitimleri hem tasarlıyor, hem düzenliyor, hem de katılıyor. 
Bunlardan bazıları:
- Doğal Arıcılık (eğitmen Debra Roberts)
- Arıcılar için Doğal Arıcılık (eğitmen Debra Roberts)
- Şehirde Permakültür (Steve Read Şubat 2014 ve Jillian Hovey Eylül 2013)
- Kompost ve Solucan Kompostu (eğitmen İlknur Urkun)
- Kompost ve Bokashi Kompostu (eğitmen Emre Rona)
- Küresel İklim Değişikliği, Biyolojik Çeşitlilik, Ormanlar (eğitmen Doç. Dr. Necmi Aksoy)
- Su: Kullanımı, Arıtımı, Hasadı (eğitmen Emre Rona)
- Dönüm Hattı (Keyline) Tasarım Yönetimine Giriş (eğitmen Owen Hablutzel)
- Şehirler ve Kırsal Bölgeler için Sürdürülebilir Yağmur Suyu Hasadı (eğitmen Owen Hablutzel)
- Şiddetsiz İletişim Semineri (kolaylaştırıcı Vivet Alevi)
- Fitoterapiye Giriş Semineri (eğitmen Şaduman Karaca)
- Toprak Yapılar Eğitimi (eğitmen Özgül Öztürk Aksu)
- Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine Giriş Kursu (eğitmen Nazım Tanrıkulu)
- Ekoloji ve Yerel Topluluklar (Agustin Sepulveda Sariego)
- Bütüncül Yönetime Giriş ve Bütüncül Yönetim Finansal Planlama Modülleri (eğitmen Durukan Dudu)
2012 – 2014 yılları arasında özel bir anaokulunun iki ayrı şubesinde 4-5 yaş grubu çocuklara Doğa ve Çocuk dersi vermeye başladı. Aynı dersi 2014’ ten beri özel bir vakıf ilkokulunda, birinci sınıflara vermeye devam ediyor, 3.sınıflara da Yemek dersi veriyor. Okullarda permakültür çalışmaları ile ilgileniyor ve danışmanlık veriyor.
2014'ten beri Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü'de eğitmenlik yapıyor.
En çok tüketenlerin şehirler olduğuna ve şehirlerde permakültürle fark yaratılabileceğine inanıyor. Çocuklarımıza, günümüzdeki düzenin negatifliklerini adım adım azaltarak daha düzgün bir gelecek bırakılabileceğini düşünüyor.
http://permacultureglobal.org/users/5132-z-dilek-yalcin-demiralp
http://istanbulpermakulturkolektifi.org/index.php/hakk-m-zda/158-dilek

Devamı ›


 

Arkadaşınız davetlidir.

Tarih : 30.11.-0001

4-9 Eylül 2015 tarihleri arasında, TASC Ablett & Brafield halka sanat/galeri’nin bir bölümüne düşünmek, konuşmak, kendilerini ifade etmek için halka açık bir yemek masası yerleştirerek kendilerine bir ortam yaratacaklar. Yemek masası ve sandalyeler dışarıdan gelen ziyaretcilere açık olacak. İsteyenler istedikleri sürece sanatçılara katılacak onlarla sohbet edecek hatta
Devamı ›


 

ARASI

Tarih : 11.06.2016

ARASI grup sergisi 11 Haziran 2016, saat 19:00'da halka sanat/ galeri'de açılıyor. Sergi, fikir sahibi Onur Aziz Öztekin’in davet ettiği sanatçılarla, toplamda beş sayı olarak basılan Arası Fanzin’den yola çıkışla, şimdiye kadar baskıda siyah beyaz görülen tüm işlerin orjinallerinin yer alacağı bir fanzin-sergi niteliği taşıyor. Arada olma, arada kalma, boşluk, geçişkenlik, disiplinler arasılık, hayatlar ve kavramlar arasılık gibi konuları irdeliyor. Sergide yer alan sanatçılar; Onur ( abdülaziz) Öztekin, Deniz Yenihayat, Aykut Beysi, Cins, Bilge Yararel, Büşra Ünver, Ceren Çelik, Emre Gökdel, Özlem Ünlü, Biğkem Karavus, Güneş Gögen, Kristal Güngörün, Sare Taylan, Ezgi Eflatun Tatlısu, Selma Hekim, Kadir Yiğit Us, Özalp Eröz, Ekin İdiman, Elvin Karaaslan, Esat Cavit Başak, Aslı Akıncı, Polat Canpolat, Aslı Canpolat, Emel Alpsarı, Çiğdem Menteşoğlu, Tugay Doğrayıcı, Onur Kek, Bora Üçer, Kıvılcım Güngörün, Albert Jongstra, Tuba Girgiç, Dora Dinçer, Mina Edirne, Ceyda Kariptaş, Hilal Can, Hakan Selçuk Bacak, Esra Aydın, Emel Başarık Aytekin, Hunt, Elif Çiftçioğlu

11- 25 Haziran 2016 tarihleri arasında, Pazartesi hariç her gün, 11:00-19:00 saatleri arasında izlenebilir.

Devamı ›


 

Ekşi Maya Ekmek Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi'nin ev sahipliğinde 14 Eylül - 14 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşen ve küratörlüğünü Işıl Eğrikavuk'un yaptığı ''Komşuda Pişer, Bize de Düşer'' sergisi kapsamında yer alan atölyelerden ilki, İstanbul Permakültür Kolektifi'nin Fırınımdan Ekmekler- Murat Demirtaş'la düzenlediği Ekşi Mayalı Ekmek Atölyesi olacak. 
Atölyenin içeriği şu şekilde: 
Neden ekmek yapıyoruz?
Kendimize ve çevremize değer verdiğimiz için. Durmamız gerektiği için. Durup; toprağı, havayı, suyu ve bedenimizi dinlememiz için.
Her şey çok hızlı olsun istiyoruz. Ulaşım, iletişim, yeme, içme... herşey... Bütün bunlar hızlanırken, acaba biz neleri kaçırıyoruz ve ya belki de hiç hatırlamayacak şekilde kaybediyoruz. O halde DUR ve DİNLE, dedik öncelikle.
Dinlemek bize iyi geldi.
Meğer bu evrende her şey canlıymış ve hepsinin bir dili varmış. Susup dinlemek insana huzur veriyormuş. Bazen de huzursuzluk...
Huzurumuzu kaçıran noktada biz iyileşmek ve iyileştirmek için neler yapabiliriz konusu üzerine düşünürken ve dinlerken, ekşi mayanın nefis kokusu, içimizi hoş eden görüntüsüyle bize kocaman bir merhaba dedi.
O günden sonra evimiz, bedenimiz şenlendi. Bizim iyileşmemiz yetmez oldu, hepimiz iyileşelim istedik. Ekşi maya ile tanışmamız bizi, sadece ekmek yapma konusunda da olsa özgürleştirdi. Ekmek yemek için, bir fırına ihtiyacımız yok. Atalık tohumla üretilmiş temiz bir miktar un ve su bizi bağımsızlaştırdı.
Yaşasın ÖZGÜRLÜK!
Sizler de buyrunuz özgürleşmeye.
Atölyede ele alacağımız başlıklar şöyle:
1. Bölüm
- Tanışma
- Buğday (Atalık, Hibrit ve GDOlu tohum nedir?)
- Buğday çeşitleri
- Maya nedir? Neden ekşi maya kullanmalıyız?
- Kendi ekşi mayamızı nasıl yaparız?
- Ana maya ve levan nedir?
- Levan nasıl hazırlanır?
- Ekmek yaparken kullanacağımız malzemeler nelerdir?
2. Bölüm – Atölye:
- Önceden yoğurduğumuz hamurumuzu son mayalanma için hazırlama, katlama.
- Hamur yoğurma
- Mayalanma süreci
- Gıda Güvenliği
- Ekmek neden pakete girdi?
- Kaynaklar
- Mayalanma süreci tamamlanan ekmeğin fırınlanması
- Fırınlar, pişirme zamanları ve metodlarına genel bakış

16 Eylül 2017 - saat 11:00 - 14:00 - halka sanat projesi, Moda

Birleşik Krallık Sanat ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi’nin (Arts
and Humanities Research Council, UK) verdiği bursla fonlanan atölye, katılım ücreti olmaksızın gerçekleştirilecektir. İlk kayıt yaptıran 20 kişi arasından çekilecek kurayla belirlenecek 12 kişi katılımcı olacaktır. 8 kişi ise yedek listede yer alacak ve asil listeden gelen olmazsa, kendileriyle iletişim kurulacaktır. 

Kayıt için atolyehalka@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

MURAT DEMİRTAŞ
1974 yılında İstanbul'da doğdu.
2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi G.S.F Heykel bölümünden mezun oldu. Ardından heykel yapmaya devam etti.
2005 yılında evlendi. Sinema, Reklam Filmleri ve Tiyatrolar için özel dekorlar yapan ekiplerin parçası oldu.
2010 yılında, ne varsa gıda sektöründe var diyerek bir Kafeterya açtı. Aynı yıl Eren doğdu. Ciddiyetini şimdilerde daha iyi kavradıkları gıdanın güvenliği meselesine odaklandılar.
2013 yılında, Kentsel Dönüşüm sebebiyle yıkılacak olan dükkanını kapattı ve ''ev beyi'' dönemi başladı. 2,5 yaşında olan oğulları Eren'e bakmak ve onun sosyal aktiviteleri ile ilgilenmek işi oldu.
2013 Aralık ayında, Eren ile katıldığı Slow Food Fikir Sahibi Damaklar konviviyumunun Gerçek Ekmek Atölyesinde ilk ekşi mayası ile tanıştı, bakamadı ve ekmek yapamadı. Yılmadı. Kendi mayasını üretti ve kendi ekmeklerini en güvendikleri üreticiden aldıkları un ve tuz ile yapmayı başardı.
2014 Kasım ayında ilk ekşi mayalı ekmeklerini, dostları ve akrabaları ile paylaşmaya başladı. Bu ekmekler Eren'in eğitimine kaynak oldu.
2015 Eylül ayında, Ozan doğdu. Artık daha fazla ekmek yapmak gerekiyordu.
2015 Aralık ayında, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından, "İyi Şeyler Yapan Güzel İnsanlar" konferansına konuşmacı olarak davet edildi.
Konuşmasının ardından eve gittiğinde ana haber bülteninde gördü kendini. O günden bu güne konuşmaya, bildiklerini anlatmaya, ekmeklerini paylaşmaya, öğrenmeye, çocukları ile oynamaya devam ediyor.
Gelen taleplerin hepsine cevap ver(e)miyor. Ekolojik kaygılar güdüyor, kargo kullanmıyor ve sadece yerel kalmaya çalışıyor. Dağıtımı yürüyerek, bisikletle ve toplu taşıma ile gerçekleştiriyor.
Çoğu şehirli gibi bir gün, ailesi ile birlikte kırsalda kendilerine yeten bir yaşamı hayal ediyor.

Devamı ›


 

AÇIK ÇAĞRI: Çocukluk Hikayelerinizi Bizimle Paylaşmak İster Misiniz?

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi rezidans sanatçıları Regina Dürig ve Christian Müller  09 Ağustos 2015 Pazar günü saat 19:00’da izleyicilere iki farklı proje sunuyorlar: İlki, şiirsel belgesel olan "Çocukluk Hikayeleri", ikincisi ise doğaçlama yapılacak canlı performans "Envanter".
Devamı ›


 

AKM: Bir Hafıza Mekanı

Tarih : 07.06.2016

7-9 Haziran Salı- Perşembe, halka sanat/ galeri'de!

Daha fazla bilgi için: https://www.facebook.com/events/1126989560696338/

Devamı ›


 

Yetişkinler İçin Ritim Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Yetişkinler İçin Ritim Atölyesi 

Afrika ve Latin ritimlerini öğrenmek, kendine özgü enstrümanlarını tanımak, farklı kültürlere yolculuğa çıkmak, sosyalleşmek, stres atmak, eğlenmek ve keyifli zaman geçirmek için Hakan Musluoğlu’nun yürüteceği bu keyifli yolculuğa hepinizi bekliyoruz. 

Gelin 1.5 saat her şeyi bir kenara bırakıp güzel vakit geçirip kendimizi unutalım! Giderken öğrendiğiniz Afrika ve Latin ritimlerini cebinize koyup götürmeyi unutmayın…

Hakan Musluoğlu 
1977 yılında doğdu. Yeditepe Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Pera Güzel Sanatlar’da klasik gitar bölümünden mezun oldu. Okay Temiz ve Engin Gürkey ritim atölyelerine katıldı.Daha sonra kendi ritim atölyesini açtı. Bir çok kurum ve kuruluşlarda ritim atölyeleri düzenledi. Afrofanga adında bir müzik grubu da olan eğitmenimiz halen müzik öğretmeni olarak çalışmaktadır. 

Tarih: 20 Ağustos Pazar 2017
Saat: 15:00 - 16:30 
Eğitmen: Hakan Musluoğlu
*Tüm enstrümanlar eğitmen tarafından temin edilecektir.

Katılımcı sayısı: 20
Katılım ücreti :80 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83
*Kontenjan sınırlı olduğundan kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Devamı ›


 

Sanatçı konuşması/ William Huberdeau

Tarih : 30.11.-0001

29 Temmuz 2015 Çarşamba, 19:00, halka sanat/ galeri'de!

halka sanat projesi rezidans sanatçısı yazar William Huberdeau konuşmasında hikaye anlatıcılığında etnik gelenekler ve onların doğasından bahsedecek. Katılımcılar konuşmanın sonunda kendi hikayelerini yazıp paylaşabilecekler. 

Devamı ›


 

Tutulma - Emilia İzquierdo

Tarih : 26.05.2016

Tutulma // Eclipse (2016) halka sanat projesi rezidans sanatçısı Emilia İzquierdo’nun Mayıs 2016’da İstanbul’da, İslam astronomisi üzerine yaptığı araştırmadan kaynaklanan bir video ve çizim yerleştirmesi.
Devamı ›


 

Ailecek Ritim Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Anneler, babalar, teyzeler ve amcalar çocuklarınızla ya da yeğenlerinizle birlikte hem eğlenmeye hem de ailecek zihninizi geliştirmeye ne dersiniz? Afrika ve Latin ritimlerinin çalınacağı bu neşeli deneyimde; takım çalışması, iletişim becerisi, el ve vücut koordinasyonu, refleks, problem çözebilmek, stres yönetimi, kendini ifade edebilme, konsantrasyon gibi konularda ritmin olumlu katkıları görülmektedir. Sizleri Hakan Musluoğlu’nun yürüteceği bu keyifli yolculuğa bekliyoruz.

Hakan Musluoğlu 
1977 yılında doğdu. Yeditepe Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Pera Güzel Sanatlar’da klasik gitar bölümünden mezun oldu. Okay Temiz ve Engin Gürkey ritim atölyelerine katıldı.Daha sonra kendi ritim atölyesini açtı. Bir çok kurum ve kuruluşlarda ritim atölyeleri düzenledi. Afrofanga adında bir müzik grubu da olan eğitmenimiz halen müzik öğretmeni olarak çalışmaktadır. Tarih: 20 Ağustos Pazar 2017
Saat: 13:00 - 14:30 
Eğitmen: Hakan Musluoğlu
*Tüm enstrümanlar eğitmen tarafından temin edilecektir.

Katılımcı sayısı: 20
Katılım ücreti - Veli + Çocuk :100 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83
*Kontenjan sınırlı olduğundan kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Devamı ›


 

Çevre ve Sanat Buluşmaları-3

Tarih : 30.11.-0001

24 Haziran 2015 Çarşamba, 19:30, halka sanat/ galeri'de!

Müzik ile çevre mücadelesi arasında nasıl bir ilişki var? halka sanat projesi ve Çevreci Etkinlikler’in üçüncüsünü gerçekleştireceği “Çevre ve Sanat Buluşmaları”nda işte bu soruya yanıt arayacak. 24 Haziran 2015, Çarşamba günü halka sanat/ galeri'de gerçekleşecek etkinliğimizde konuğumuz müzisyen “Kırmızı Nazmi Akyıldız”… 
Devamı ›


 

Kolaj Eskizler ve Resimleri

Tarih : 05.05.2016

 Burcu Ayan Ergen'in Kolaj Eskizler ve Resimleri adlı sergisi 05 Mayıs 2016, saat 19:00'da halka sanat/ galeri'de açılıyor. Sanatçı sergide yer alan işleri için şunları söylüyor:
 
"Kolajlar benim için, bu çok parçalı yaşam içerisinde farklı imgelere açılan kapılar oldular. Bazen bilinçli bazense rastlantısal bir şekilde renk, doku ve şekillerin bir araya gelmesi
Devamı ›


 

Doğal Yün Boyama Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Ceyda Oskay eğitmenliğinde gerçekleşecek bu atölyede katılımcılar, yünü doğal tekniklerle önce mordanlayarak hazırlamayı, ardından da bitkilerle boyamayı öğrenecekler. Asırlardır kullanılan yün boyama tekniğiyle farklı tarifler, yöntemler ve bitkilerle doğanın gizemini gözlemleyecekler. Atölye öncesi hazırlanan sunumda bu bitkiler ve teknik ile ilgili gerekli teorik bilgiyi edindikten sonra, kendileri de bu tekniği kullanarak boyama yapabileceklerdir.
 
Tüm malzemeler atölye tarafından temin edilecektir.
 
Ceyda Oskay:
Ceyda Oskay Chicago Sanat Enstitusu Okulunda (SAIC), Chicago Universitesinde, İstanbul Moda Akademisi'nde ve Central Saint Martins'de sanat okumuştur. İşlerini Türkiye, Yunanistan, İzlanda, ABD ve Kuveyt'te sergilemiştir. Farklı teknikler ve malzemeler ile iş üretmesine rağmen daha cok tekstil enstalasyon sanatçısıdır. Son yillarda Kuveyt Sadu House'da (geleneksel tekstil dokuma enstitüsünde) sanatçı rezidansı yönetti, tiyatro icin kostüm tasarladı ve halıcılardan doğal boya teknikleri öğrendi.
 
Tarih: 22 Temmuz Cumartesi 2017
Saat: 15:30 - 18:30 
Eğitmen: Ceyda Oskay
 
Katılımcı sayısı: 10
Katılım ücreti: 130 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83
*Kontenjan sınırlı olduğundan kayıt yaptırmak zorunludur.
 
Katılımcı sayısı : 10 kişi
www.halkaartproject.net
Devamı ›


 

Sanatçı Konuşması / Kevin Todd

Tarih : 30.11.-0001

 
halka sanat projesi'nin 8-24 Haziran 2015 tarihleri arasında ağırladığı Avusturalya, Maroochydore'dan Kevin Todd, rezidans programı süresince yaptığı çalışmaları bizlerle paylaşıyor!
 
Sanatçı üretken sanat ile yakından ilgilenen özellikle İstanbul'un mimarisi açısından önemli bir parçası olan İslam sanatına karşı çalışmalar yapıyor. Ona göre üretken anlamda İslam ve digital sanat arasında bir bağlantı var.
Kevin Todd, halka sanat/ galeri'de oluşturduğu duvar resimleri ile üzerinde çalıştığı temayla ilgili fikirlerini 21 Haziran 2015'de bizlerle paylaşıyor.
 
http://www.toddartist.com/
Devamı ›


 

Cam Üzerine Resimler

Tarih : 16.05.2016

Sergide yeralan işler üç sanatçının cam boyama tekniklerini denerken, geliştirirken ve sürdürürken geçtikleri aşamaları ve süreci gösteriyor. Neşe Sahin ve Belkıs Taskeşer, bir yıllarını kendileri için farklı bir
Devamı ›


 

Transfer Baskı Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Kumaş üzerine denemeler:
Ceyda Oskay'ın yürütücüğünde gerçekleşecek olan bu atölyede katılımcılar, desen tasarımı yaparak kendi tasarımlarını yaratacaklar ve baskı teknikleri arasında çok yaygın olarak kullanılan transfer baskı tekniklerini ve metodlarını öğrenirken, transfer baskı boyası kullanarak istenilen renk ve tuşede baskılarını gerçekleştirecekler.
 
Kağıt üzerine baskıdan suluboya tarzlarını deneyerek ve bu resimleri kumaş üzerine transfer ederek farklı yöntemlerle kumaş boyayacaklar. Bu atölye sonunda ipeksi bir kumaşta, kendi yaptıkları baskı /desen /suluboya transferini elde edecekler ve bu kumaşı sonradan yastık, fular ve farklı tekstil ürünlerinde kullanabilecekler.
 
Tüm malzemeler atölye tarafından temin edilecektir.
 
Atölye tüm seviyedeki kişilere uygundur. Önceden çizim veya resim kabiliyeti gerektirmez.
 
Ceyda Oskay:
Ceyda Oskay Chicago Sanat Enstitusu Okulunda (SAIC), Chicago Universitesinde, İstanbul Moda Akademisi'nde ve Central Saint Martins'de sanat okumuştur. İşlerini Türkiye, Yunanistan, İzlanda, ABD ve Kuveyt'te sergilemiştir. Farklı teknikler ve malzemeler ile iş üretmesine rağmen daha cok tekstil enstalasyon sanatçısıdır. Son yillarda Kuveyt Sadu House'da (geleneksel tekstil dokuma enstitüsünde) sanatçı rezidansı yönetti, tiyatro icin kostüm tasarladı ve halıcılardan doğal boya teknikleri öğrendi.
 
Tarih: 22 Temmuz Cumartesi 2017
Saat: 11:30 - 15:00 
Eğitmen: Ceyda Oskay
 
Katılımcı sayısı: 12
Katılım ücreti: 130 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83
*Kontenjan sınırlı olduğundan kayıt yaptırmak zorunludur.
 
Atölye süresi : 3 saat 
Katılımcı sayısı : 12 kişi
Devamı ›


 

Sanatçı Konuşması / Gauthier Oushoorn

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi 25 Mart - 25 Nisan 2015 tarihleri arasında ağırladığı Belçika'lı sanatçı Gauthier Oushoorn Rezidans Programı süresince ürettiği projelerini 09 Mayıs 2015 Cumartesi Saat 18:00'de halka sanat/ galeri'de bizlerle paylaşıyor!
Devamı ›


 

DENEYİMSİZLER - Doğu Çankaya

Tarih : 14.04.2016

Doğu Çankaya’nın Deneyimsizler “İç Sıkıntısı” adlı sergisi 14 Nisan’da halka sanat/ galeri’de başlıyor. Sergi, yaşamın her ölçekte, her geçen gün azalan bir çevrede,
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Hellim Peyniri atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Çevre ve Sanat Buluşmaları-2

Tarih : 30.11.-0001

17 Nisan 2015 Cuma, 19:30, halka sanat/ galeri'de!
 
halka sanat ve çevreci etkinlikler çevre duyarlılığı olan sanatçıları ve sanattan konuşmak isteyen çevrecileri buluşturmaya devam ediyor. Çevre ve sinema konulu ilk etkinliğimizde davetli konuşmacımız olan yönetmen Rüya Köksal'dan sonra bu kez de sözü bir tiyatro sanatçısına veriyoruz. 
Devamı ›


 

Belgeler '15

Tarih : 16.04.2016

“Belgeler '15" sergisi, 16 Nisan'da halka sanat/ galeri'de açılıyor!
 
Galata Fotoğrafhanesi Belgesel Fotoğraf Programı 2014-15 dönemi katılımcılarından Arzu Aybat Yaşar, Ayla Onat, Fatmagül Mercan, Günseli Baki, İbrahim Murat Hülya ve İkram Kapağan'ın serilerinden
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Ekşi Maya Ekmek atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Femina- Bedensel bir egzersiz ve laboratuvar çalışması // Katılımcılara Açık Çağrı

Tarih : 30.11.-0001

Marjolayne Auger’in Femina adlı Yüksek Lisans projesini geliştirebilmesi için tasarladığı bir egzersiz ve labratuvar çalışması

23 Şubat Pazartesi- 27 Şubat Cuma 2015 // 09:00-12:00 arası halka sanat/ rezidans’ta gerçekleştirilecektir. 

Fotoğraf: Kenneth Schwartzman

Devamı ›


 

Güncel Nadire Kabinesi 2: UYKUSUZLAR ATLASI

Tarih : 12.02.2016

12 Şubat- 12 Nisan 2016, halka sanat/ galeri'de!

Sergi Açılış: 12 Şubat 2016 Cuma, 19:00

halka sanat projesi, ilkini 2014 yılında, “Güncel Nadire Kabinesi 1: Toplama, Saklama ve Sergileme Üzerine Etnografik Bir Deneme” adlı sergiyle başlattığı Güncel Nadire Kabineleri Sergi Dizisine UYKUSUZLAR ATLASI isimli grup sergisiyle devam ediyor.

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Tentür atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Yemekli Sanatçı Buluşması

Tarih : 30.11.-0001

27 Aralık 2014, Cumartesi, 20:00, halka sanat/galeri'de!
 
Bergen merkezli sanatçılar Amber Veronika Ablett ve Stacy Brafield yemek, tat ve bir masa etrafında toplanma halini kullanarak, samimi ama derinlemesine bir diyaloğu mümkün kılan bir ortam yaratmak amacıyla The Artist’s Supper Club adı altında yemekli buluşmalar düzenliyorlar. Ablett tarafından hazırlanan bu seferki buluşma ve ikramlar, Yetimler, İtina Edenler ve Mandalalar Üzerine sergisi etrafında şekilleniyor.
Devamı ›


 

Evi Haritalandırma: İçeriden ve Dışarıdan

Tarih : 26.01.2016

26 Ocak- 2 Şubat 2016, halka sanat/ galeri'de!

Açılış: 28 Ocak 2016 Perşembe, 18:00

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Şifalı Maserat Yağlar atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Aysun the Sütçü-8bin100 Projesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi, ''aysun the sütçü'' yü 8bin100 Projesi ile 21 Aralık 2014, 11:00 - 13:00 arasında halka sanat/ galeri'de misafir ediyor.
 
''81 ilde 100er topluluk kurmayı hayal eden bir ütopya. Adı bu yüzden 8bin100!
 
Kırsala göçü hayal eden,kırsala göçmüş ve güçlenmek isteyen, birlik olmak isteyen herkesi ilgilendiriyor 8bin100.Artık bir nesil insanın da bencillikten silkinip gelecek nesiller adına ekosistemi onarmaya gönül vermesi gerekli.
Devamı ›


 

Evdeymiş gibi

Tarih : 08.01.2016

08 Ocak 2016 Cuma, 11:00-19:00, halka sanat/ galeri'de!
 
Mehmetcan Serinkaya ve Micheal Irvine'in fotoğraflarının Meichen Waxer'ın çizim ve yerleştirmelerinin yer aldığı sergi; ev kavramı etrafında şekilleniyor. Evcilleştirilmişlere, yakınımızdakilere, ehlileşmemiş olanlara ve yabancı kalanlara evin hem içinden hem dışından bir bakış için davetlisiniz!
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi’nin düzenlediği Tatlı Maya (Nohut Mayası) Ekmek Atölyesi’ne ev sahipliği yapıyoruz.
 
Kayıt ve bilgi için: ipermakulturkolektifi@gmail.com
 
Devamı ›


 

Topluluk Ekonomisi: Birlikte Ekolojik ve Sosyal Açıdan Adil bir Toplum Yaratmanın Kolay Yolu

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifinin Düzenlediği Topluluk Ekonomisi: Birlikte Ekolojik ve Sosyal Açıdan Adil bir Toplum Yaratmanın Kolay Yolu konuşmacı Dr. Uygar Özesmi'yle 20 Aralık 2014, 11:00-13:00 arasında halka sanat/ galeri'de!
 
Yaşantımızda bariz bir şekilde görmesek de gezegenin yaşam destek ünitelerinin yavaş yavaş çöktüğünün farkındayız. 
 
İnsan haklarının gözetildiği ve doğa ile dost bir toplum özlüyoruz. 
Devamı ›


 

Aydınlanmış İzler

Tarih : 17.12.2015

halka sanat projesi- İstanbul ve Artship İnisiyatifleri San Fransico 2015 Sezonu Hikaye Anlatımı/ Performans 

Neşe Şahin ve Belkıs Taşkeser'den kağıt üzerine işler sergisi 

18 Aralık- 04 Ocak 2016, halka sanat/ galeri'de!

Sergi Açılış: 17 Aralık 2015 Perşembe, 19:00

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi’nin düzenlediği Doğal Reçel ve Şurup Atölyesi’ne ev sahipliği yapıyoruz.
 
Kayıt ve bilgi için: ipermakulturkolektifi@gmail.com
 
Devamı ›


 

Performans: Paul Roth

Tarih : 30.11.-0001

5 Aralık 2014, Cuma, 19:00'da, halka sanat/ galeri'de!
 
paul n roth, p roth, paul nicholas roth, pnrIII, p3, nicholas p roth. emprovizör, kompozitör, alto saksafoncu, yazar, teorisyen, müzikolojist. 1983’te Buffalo, New York’da doğdu. Paul çeşitli araçlar kullanarak çalışıyor. İşleri daha az geleneksel, bazen sesin kendisi ve zaman & mekandaki organizasyonunun şaşırtıcı bir beyanatı şeklinde…
Devamı ›


 

Uğraşı ve Özen

Tarih : 04.12.2015

halka sanat projesi- İstanbul ve Artship İnisiyatfileri- San Francisco 2015 Sezonu Hikaye Anlatımı/ Performans/ Sergi

04-14 Aralık 2015, halka sanat/ galeri'de!

Bu sergide Artship İnisiyatifleri San Francisco'nun önceki yıllarda gerçekleştirdiği projelerde ortaya koyduğu uğraşı, topluluk oluşturma çabası ve seçilmiş belge ve imgeler izleyiciyle paylaşılacak. Ayrıca son dört yılda halka/Artship işbirliğini gösteren örneklerde yer alacak.

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Ekşi Maya Ekmek Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi için: ipermakulturkolektifi@gmail.com

 

Devamı ›


 

Dream Circus Project

Tarih : 30.11.-0001

BİR RÜYA VER, BİR RÜYA AL
 
Dream Circus (Rüya Sirki) rüya alemi içinde görsel araştırma yapan katılımcı ve gezgin bir sanat projesidir. Dream Circus Projesine katılan kişi, bir rüyasını veya kabusunu Daniele Catalli'ye anlatıyor ve sonra onun kaleminden çizilmiş başka bir rüyayı seçip yanında götürebiliyor.
Devamı ›


 

Tanrılar ve Kahramanlar

Tarih : 12.11.2015

12 Aralık 2015- 18 Ocak 2016 tarihleri arasında halka sanat/ galeri’de!
 
Sergi Açılış: 12 Aralık 2015, Cumartesi, 19:00
 
halka sanat projesi 12 Aralık 2015- 18 Ocak 2016 tarihleri arasında “Tanrılar ve Kahramanlar” başlıklı bir grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, varlığın yaşamındaki korkularını yenmek ya da kainattaki varlığını
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Krem ve Merhem atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

halka sanat projesi 7-8-9 Kasım tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi'ne bekliyor!

Tarih : 30.11.-0001

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2014 Programı:

7 Kasım 2014 Cuma
 
12:00 Seva Kafe/ Seva Cafe (4′)
 
Sınırsız Vizyon/ Infinite Vision (35′)

12:40 Sohbet/ Talk: Ufuk Ahızka, Melike Altıntaş ve Nora Frietag (Komşu Kafe)
Devamı ›


 

Dünyada Bir Köşe Festivali// Kamera Burada: Suriye'den Kısalar

Tarih : 14.10.2015

14-28 Ekim 2015 tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de!

Açılış: 14 Ekim 2015 Çarşamba, 19:00

Dünyada Bir Köşe Festivali, Bidayyat, Hamisch Suriye Kültür Evi-İstanbul ve halka sanat projesi işbirliğiyle Suriye’de yaşanan farklı deneyimler üzerine düşünen bir kısa film seçkisi sunuyor. Aralarında
Devamı ›


 

Özgün Baskı Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Tarihsel akışta yazı ile yarışabilecek kadar eski bir görsel iletişim aracı olan baskı resim metotları, bugün hayatımıza tüm gücüyle giren elektro-mekanik ve dijital süreçlerin baskısıyla karşı karşıya olsa da, insani izler taşıyan anlatımı ile birinci elden somut bir üretime ulaşmanın yollarını gösteren benzersiz sonuçlar yaratmayı sürdürüyor.

Ağaç, çinko, linol ve taş gibi materyallerin yüzeyine çizim, oyma işlemleri uygulayıp, baskılama aşaması sonrasında iki boyutlu estetik bir form elde edilen görsel bir disiplin olan özgün baskı, sanat yapıtının "tekilliği" tabusunu yıkarken, özgün bir sonucun sınırlı sayıda tekrar edilebileceği düşüncesini de beraberinde getiriyor. Bu yönüyle bilginin peşindeki insanın tarihsel yolculuğunda ilk iletişim aracı olarak, "anlatmaya" ve "haberdar etmeye" dönük misyonunu her zaman koruyor.

Emrah Danacı bu atölyede, bizleri hazır tüketim ve seri üretim fırtınasından bir kaç saatliğine kurtulup, özgün baskı aşamaları ile hafıza ve aklın doğurganlığına tanıklık etmeye ve eve dönerken yanımızda kendimize ait, en eski, fakat hep güncel bir dünyadan bir parça götürmeye çağırıyor.

Atölye akışı baskı resmin kısa tarihine ilişkin 30 dk.’lık bir sunum ve sohbet, sonrasında 2 saatlik bir uygulamadan oluşmaktadır.

Atölyeye katılım için herhangi bir ön gereklilik bulunmamaktadır. Malzemeler temin edilmektedir.

 

Kontenjan: 12 kişi

Katılım ücreti:100 TL

Eğitmen: Emrah Danacı

*Kontenjan kısıtından dolayı kayıt zorunludur.

directors@halkaartproject.net ve 0541 733 42 83’den bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz.

Devamı ›


 

8bin100 Projesi-"Aysun the Sütçü"

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği, Aysun Sökmen'in projesini anlatacağı bu buluşma 19 Ekim 2014, Pazar, 11:00 - 13:00 saatleri arasında, halka sanat/ galeri'de!
 
''81 ilde 100er topluluk kurmayı hayal eden bir ütopya. Adı bu yüzden 8bin100!
 
Kırsala göçü hayal eden,kırsala göçmüş ve güçlenmek isteyen, birlik olmak isteyen herkesi ilgilendiriyor 8bin100. Artık bir nesil insanın da bencillikten silkinip gelecek nesiller adına ekosistemi onarmaya gönül vermesi gerekli.
Devamı ›


 

Escritor/a... Yazar... Nivîskar Yaratıcı eylemler, yazma süreçleri

Tarih : 12.09.2015

12 Eylül 2015 Cumartesi, 19:00, halka sanat/galeri'de!
 
12 Eylül- 30 Ekim 2015
 
Yaratıcı eylemde farklı yazma biçimleri yeğleyen 7 görsel sanatçının bir araya geldiği grup sergisi
Devamı ›


 

Coral Reef Tekniği ile Kağıt Heykel Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Kes ,katla, yapıstır ,dönüştür, uçur !

Tıpkı efsanedeki küllerinden doğan Simurg kuşu gibi ...

Günümüzde kağıt en çok kullandığımız malzemelerden. Atık olarak bakarsak geri dönüşüm ve tekrar kullanımı henüz yeterli değil. Bu atölyede dergilerin sayfaları üç boyutlu heykellere dönüşüp hayallerimizde uçuyor.
Magazin dergileri üzerindeki ağır işlemlerden dolayı geri dönüşümü zor olduğundan, birçok teknikle yeniden kullanılabiliyor.
Mobilyadan ev eşyasına hatta dekoratif objeye veya heykele dönüşebiliyor.
Kağıt ve birçok malzeme ile çalışan sanatçı Mine Nişanyan ile kendi geliştirdiği Coral reef tekniği ile kağıt heykel atölyesinde kağıdın sınırlarına ve nelere dönüşebileceğine inanamayacaksınız!

Katılımcı sayısı: 12
Katılım ücreti: 150 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83
*Kontenjan sınırlı olduğundan kayıt yaptırmak zorunludur.

Atölye süresi : 3 saat 
Katılımcı sayısı : 6-12 kişi

Mine Nişanyan

9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımını bitirdi. Uzun yıllar tekstil sektöründe çalıştı ve birçok yerli yabancı marka için kolleksiyonlar hazırladı.Türkiye ve Avrupa' da hazır giyim sektörüne tasarım danışmanlığı verdi. Van Gogh Müzesi için Van Gogh kolleksiyonunu hazırladı. Kendi ismiyle İlk kolleksiyonunu Tüm Beymenler de satışa sundu . Türkiye' de Academia en iyi tasarımcı ödülünü aldı . 
Charming Shoppes Liason offiste PD departmanını kurdu . 1999' da kendi firmasını kurdu ve gift design konusunda çalıştı. Pera Müzesi, İstanbul Modern, Santral İstanbul Müzeleri için tasarımlar hazırladı üretti. İstanbul Modern Müzesi' nde Tasarım Danışmanlığı verdi. Birçok farklı meteryal ile çalışma deneyimledi. 2009' da ofisini kapattı bir kız çocuk dünyaya getirdi. Endüstriyel üretimin arka bahçedeki çöplüğümüzü büyütmekten başka bir işe yaramadığını düşündüğü için yeni alınan her ürünün ortalama 6 ayda çöp olduğu günümüzde her türlü malzeme ile sanatsal çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devamı ›


 

Forum: Why Art?

Tarih : 30.11.-0001

1 Ekim 2014 Çarşamba, 18:30, halka sanat/ galeri'de! 

halka sanat projesi ve Artship İnsiyatifi sizi " Why Art?" forumuna davet ediyor. Forum İnglizce olacaktır. 

 

 

 

 

Devamı ›


 

Hareket Halinde

Tarih : 29.08.2015

29 Ağustos- 9 Eylül tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de!
 
Sergi Açılış: 3 Eylül 2015 Perşembe, 19:00
 
Herşeyin birbirine bağlı olduğu, herşeyin süre gittiği kentin içinde birbirlerine bağlandılar… Herşey aynı şeyin parçasıdır. (Berger & Mohr, 1975 ‘A Seventh Man’). 
Devamı ›


 

Misafir Etinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Solucan Kompostu atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Kapitel İstanbul // Daniela Ehemann- Kate Jessop

Tarih : 30.11.-0001

15 Ağustos 2014 Cuma, 19:30, halka sanat/ galeri'de!

halka sanat projesi rezidans programında ağırladığı Berlin ve Londra’dan gelen iki sanatçısının İstanbul’da oluşturdukları yeni video çalışmalarını sunar!

Devamı ›


 

İstanbul, yakaladım seni! - Juliette Colin

Tarih : 13.08.2015

halka sanat projesi konuk sanatçısı Juliette Colin, dört haftalık rezidans sürecinde gerçekleştirdiği çalışmalarını 13-16 Ağustos tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de sunuyor!
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Beyaz Peynir atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sadakat: Umutsuzluk ve Coşku Arasında // Rafael Abreu-Canedo

Tarih : 30.11.-0001

08.08.2014 Cuma, 20:30

Sadakat, fedakarlık ve insan duyguları hakkında tek kanallı şiirsel-belgesel ön gösterimi

Bu Cuma, halka sanat/galeri’de rezidans sanatçılarımızdan Rafael Abreu-Canedo'nun “Sadakat: Umutsuzluk ve Coşku Arasında” isimli yeni şiirsel-belgeselini izlemeye davetlisiniz! 

Devamı ›


 

Gezici Bir Makina olarak Bir Beden - Huang Men-Chin

Tarih : 07.08.2015

07 Ağustos 2015 Cuma, 19:00, halka sanat/galeri'de!
 
halka sanat projesi rezidans programı sanatçısı Huang Men-Chin' in küratörlüğünü yaptığı "Gezici Bir Makina olarak Bir Beden" adlı karma sergiyi 7-27 Ağustos tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de izleyici ile
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Ekşi Maya Ekmek Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi için: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Çevre ve Sanat Buluşmaları-1

Tarih : 30.11.-0001

10 Temmuz 2014 Perşembe,19:00, halka sanat galeri'de!

Çevreci Etkinlikler ve halka sanat projesi, müzik, çağdaş sanat, sinema, mimarlık gibi alanlardan konuşmacıların davetli olduğu Çevre ve Sanat Buluşmaları etkinlik dizisi düzenlemeye başlıyor… 

Devamı ›


 

Biz/Somos/We are/Vi är

Tarih : 21.07.2015

21-25 Temmuz tarihleri arasında Arjantin doğumlu İşveç'te yaşan Mabel Bustos'un heykel çalışmaları halka sanat/galeri'de! 
 
Sergi Açılış: 21.07.2015, Salı, 19:00
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Bokashi Kompostu Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Duvar resmini kim sevmez?

Tarih : 30.11.-0001

27 Haziran 2014 Cuma, 16:00, halka sanat/ galeri'de!

Rezidans sanatçımız Heidi K. Brandow ile halka sanat/ galeri'nin bahçesinde sıkıcı beyazları boyalarla rengarenk ormanlara dönüştürüyoruz.

Devamı ›


 

Yuvayı Tanımlamak

Tarih : 26.06.2015

halka sanat projesi, 26 Haziran - 5 Temmuz 2015 tarihleri arasında Heidi Brandow küratörlüğündeki karma sergiye ev sahipliği yapıyor!
 
Yer alan sanatçılar : Heidi Brandow, Khalid Eid, Ümmühan Yörük, Gözde Kırksekiz
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Ihlamur Hikayeleri Baskı Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

kabine nadire vintage indirimi!

Tarih : 30.11.-0001

20 Haziran 2014 Cuma, 13:00-19:30 arası çicekli etekler, vatkalı ceketler, rengarenk gömlekler ve daha fazlası için kabine nadire'de buluşuyoruz!

Ev yapımı limonata ve lezzetli atıştırmalıklar sizleri bekliyor!

Devamı ›


 

Melior Mundus// Daha İyi Dünya

Tarih : 23.05.2015

Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü Yüksek Lisans Bitirme Sergisi 23 Mayıs – 12 Haziran 2015  tarihleri arasında halka sanat/galeri'de!
 
halka sanat projesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen sergi, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Yönetimi Bölümü Yüksek Lisans Programı’nde öğrenim gören genç küratör adaylarının Beral
Devamı ›


 

Atölye: Soframızda Yeri Yoktur!

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi, rezidans programı sanatçısı Karin van Roosmalen ve genç şair Merve Balcıoğlu’nun katılımlarıyla bir suluboya atölyesine ev sahipliği yapıyor. Atölye, van Roosmalen’in 19-26 Nisan 2017 tarihlerinde halka sanat projesi’nde gerçekleşecek sergisiyle bağlantılı olarak, katılımcıları van Roosmalen’in duvar sergi eşliğinde Balcıoğlu’nun şiirlerini dinlemeye ve kendilerinde uyandıklarını suluboya çalışmalara dönüştürmeye davet ediyor. Atölye, şiir ve çizim aracılığıyla soyutlama denemeleri yapmak ve kişisel bir görsel dağarcık oluşturmaya dönük bir çaba taşımaktadır. Özel bir deneyim ya da malzeme getirmek gerekmemektedir.

Kontenjan: 10 kişi
Tarih: 22.04.2017 C.tesi, 15:00
Mekan: halka sanat/rezidans – Caferağa Caddesi Dr. Esat Işık Caddesi Ruşenağa Sokak No:8 Moda Kadıköy
Kayıt ve detaylı bilgi: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83

Devamı ›


 

halka sanat projesi'nde belgesel film gösterimleri

Tarih : 30.11.-0001

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Seçkisi-2

*Fimler hakkında detaylı bilgi için devamına tıklayınız.

19 Haziran Perşembe: Çikolata Gibisi Yok

15 Temmuz Salı: Çiftliğe Bahis

26 Ağustos Salı: Dünyanın Ucundaki Bahçe

Etkinlik Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi'nin desteği ve İstanbul Permakültür Kolektifi'nin desteği ile gerçekleştirilmektedir.

Devamı ›


 

Herkesin Farklı Bir Rengi Vardır

Tarih : 26.05.2015

Sergi Açılışı: 26 Mayıs 2015 Salı, 19:00

Film yapımcısı ve sinema bölümü öğrencisi Tunuslu Selim Cherif'in fotoğraf sergisi 26 Mayıs-1 Haziran 2015 tarihleri arasında halka sanat/galeri'de!

Selim Cherif projesi hakkında şunları söylüyor:

Projemi "Herkesin Farklı Bir Rengi Vardır" olarak adlandırdım.
Devamı ›


 

Shibori Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001


Bu workshopta , tekstil üzerine desen yaratmak için kullanılan cok eski bir Japon tekniği olan Shibori'nin temel ilkelerini öğreniyoruz. Beraberce bağlama, katlama, dikme, sıkıştırma ve buruşturma gibi çok farklı teknikleri kumaşlara uygulayıp, boyaya batırarak, kumaşlar üzerinde özgün desenler oluşturacagız. 

Workshop iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımda katlama teknikleri gösterilecek, ikinci kısımda da boyama işlemi gerçeklestirilecektir. Ortaya çıkan shibori desenli ürünler (kumaş, peçete seti), katılımcılara ait olacaktır. Meraklılarına duyurulur:)

Tarih: 22 Nisan Cumartesi 2017
Saat: 11:30 - 15:30 
Eğitmen: Aslı Smith

Katılımcı sayısı: 12
Katılım ücreti: 150 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83
* Yer sınırlarımızdan dolayı atölyeye kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Aslı Smith
Grafik tasarımcı ve illüstratör. Asli 2008’de kendi stüdyosunu kurdu.Tasarım ve illüstrasyonları pek cok dergi ve kitapta yayınlandı. (American Illustration, Communication Arts, Print), ambalaj, vitrin ve tekstilde kullanıldı. 2013'ten bu yana Istanbul'da yaşayan Asli'nın stüdyosu New York ve İstanbul'da faaliyet göstermektedir. Aslı, New School University'de Media Studies, Pratt Institute'da İletişim Tasarımı lisansüstü programlarını ve Parsons'da Fine Art Foundation Programını bitirdi. Çalışmaları ağırlıklı olarak serigrafi, blok baskı, ekolojik baskı gibi alanında yeni ve özgün baskı tekniklerini kapsamakta ve kurucu ortagi oldugu Heliotropic Studio'da renk, doku ve desen odakli atolyeler vermektedir. (heliotropicstudio.com)

Devamı ›


 

Dünya Çevre Günü

Tarih : 30.11.-0001

05.06.2014 Perşembe, 19:30, halka sanat galeri'de!
 
5 Haziran Dünya Çevre Günün'de Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'nden "Thirst/ Susuzluk" filmini izleyerek toplaşıyoruz!
Devamı ›


 

Sanat nerede?( Sanat nedir? yerine)

Tarih : 14.05.2015

Sergi Tarihleri: 14-24 Mayıs 2015
Sergi Açılış: 14 Mayıs 2015 Perşembe, 19:00
 
14-24 Mayıs 2015 tarihlerinde halka sanat/ galeri’de gerçekleşecek Sanat nerede? sergisi bu sorunun cevabını bir kaç farklı şekilde arayışa çıkıyor.Sergilenen işler, birlikte sergi yapmayı hiç düşünmemiş iki
Devamı ›


 

Kitap Mührü Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Bu atölyede katılımcılar 10cm x 10cm boyutunda kitap mührü hazırlayacaktır. Bu baskılar, orijinal kullanımında olduğu gibi katılımcıların kendi kitapları için mülkiyet işareti olacaktır.
Bakır üzerine kuru kazıma ve linol baskı teknikleri kullanılacaktır. Tüm materyaller eğitmen tarafından temin edilecektir.

Kitap mührü Nedir?
Kitap mührü, kitapların ilk sayfalarına eklenen baskılardır ve sanatçılar tarafından hazırlanmış eserlerdir. Bunlar öylesine değerli bulunmuştur ki eski yıllarda kütüphane sahibi olan kişiler bu baskıları kendilerinin veya ailelerin arması olarak kullanmışlardır. 19. yüzyılın sonuna doğru kitap mührü taşıyan baskılar çok daha gelişmiş ve hayal gücü yüksek eserler haline gelmişlerdir. Şu anda dünyada birçok koleksiyonda ve sergide yer almaktadırlar.

Tarih: 1 Nisan 2017
Saat: 11:00 - 15:30
Eğitmen: Ahunur Özkarahan

Katılımcı sayısı: 12
Katılım ücreti: 150 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83

Ahunur Özkarahan Kimdir?
Ahunur Özkarahan, liseyi Koç Özel Lisesi’nde okudu. 1998 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarımı bölümünü bitirdi. Daha sonra Amerika'da California State Üniversitesi’nde ‘Computer Arts’ alanında yüksek lisansını tamamladı. Koç Özel Lisesi ve Robert Kolej’de ‘Eğitim Teknolojileri Koordinatörü’ olarak çalıştı ve aynı zamanda özgün baskı resim tekniği sanat çalışmalarına da devam etti. 2006-2009 yılları arasında IMOGA’da baskı resim atölye programına katıldı (IMOGA- İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi). 2008-2009 yıllarında, Edinburgh Printmakers'da photopolymer baskı resim tekniği üzerinde çalışmak üzere İskoçya’ya gitti. Londra'da bulunan Central Saint Martins - Camberwell College of Arts'da özgün baskı teknikleri ile ilgili eğitimler aldı. Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Şu anda Yeditepe Üniversitesi’nde Plastik Sanatlar alanında doktorasını yapmakta ve ayrıca “Studio Caddebostan”da çocuklara ve yetişkinlere özgün baskı resim dersleri vermektedir.
Atölye sayfası: http://www.facebook.com/creartiveistanbul

Devamı ›


 

Moda'da Hıdrellez

Tarih : 30.11.-0001

5 Mayıs 2014 Pazartesi saat 18:30'da halka sanat'ta buluşuyoruz. Dilek ağacımızı Moda sahile taşıyor, çaputlarla,teflerle, dileklerle hıdrellezi kutluyoruz! Çizilecek kağıtlar, renkli kalemler, çaputlar, erikler ve çilekler bizden, dilekler sizden.

Devamı ›


 

İsimsiz

Tarih : 22.04.2015

halka sanat projesi'nin 5 Şubat - 5 Mayıs 2015 tarihleri arasında ağırladığı sanatçı Suwan Kim, rezidans programı süresince ürettiği işleri halka sanat/ galeri'de sergiliyor.
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Sağlıklı Dondurma Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

 

 

 

 

Devamı ›


 

Çevreci Etkinlikler'imizin 1. Yılında Ne Kadar Etkiniz?

Tarih : 30.11.-0001

19 Mart 2014 Çarşamba, 19:00-21:30, halka sanat / galeri'de!

Çevreci Etkinlikler topluluğu,  Slow Food Fikir Sahibi Damaklar, Yeryüzü Derneği, İstanbul Permakültür Kolektifi ve Buğday Derneği’nden dostlarının katılımıyla “Çevreci Etkinlikler’imizin 1. Yılında Ne Kadar Etkiniz?” adlı ilk etkiliğini Halka Sanat Projesi’nde gerçekleştirecek...

Devamı ›


 

Uygun Bir Yer Ararken...

Tarih : 18.04.2015

Performans sanatçısı Manuel De Marco'nun video seçkisi 18 Nisan- 17 Mayıs 2015 tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de.

Açılış: 18 Nisan 2015 Cumartesi, 19:00

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Camembert ve Brie Peyniri Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

 

Devamı ›


 

Sanatçı Buluşması: Kainattan Sesler

Tarih : 30.11.-0001

05 Mart 2014 Çarşamba, 19:00, halka sanat/ galeri'de!

halka sanat projesi rezidans sanatçıları; Maria Teresa Gonzalez, Mariah Dekkenga, ve Thomas Riccio yerli toplulukların şamanik şifa ritüellerinden, dokumaya, video ve fotoğraf gibi çağdaş sanat pratiklerine

uzanan geniş bir yelpazede kendi sanatsal deneyimlerini paylaşıyorlar.  

İtiraf et, korkuyorsun!

Tarih : 20.02.2015

Sergi Tarihleri: 20 Şubat 2015- 05 Nisan 2015
Açılış: 20 Şubat 2015, 19:00
 
halka sanat projesi 20 Şubat- 05 Nisan 2015 tarihleri arasında “İtiraf et, korkuyorsun!” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Mülkiyet, otorite, aidiyet, doğa, kentleşme, sosyal, bireysel ve politik kimlik gibi temalar
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Semra Bahçecik Bali ile Zeytin Yetiştiriciliğine Giriş Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

 

Devamı ›


 

Yıldızlı Geceler

Tarih : 30.11.-0001

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında belirli Salı akşamları sevdiğimiz filmler eşliğinde halka sanat/ galeri'de yemekli, sohbetli bir gece geçiriyoruz. 

Her etkinlik için yer kısıtlı olduğundan kayıt olmak gerekmektedir. Etkinlikler armağan ekonomisi prensibiyle gerçekleştirilmektedir.

Program şöyle:

Devamı ›


 

Çok Sesli Manzara

Tarih : 05.02.2015

Sergi Tarihi: 5 Şubat 2015– 17 Şubat 2015
Sergi Açılış: 5 Şubat 2015, 19:00
Ses Performansı: 5 Şubat 2015, 20:00

Çevre tasarımcısı ve sanatçı Carmen Bouyer ve tasarımcı, ressam Geoffroy Pithon işbirliği ile yapılan sanatsal proje ve araştırma sergisi  "Çok Sesli Manzara" 5- 17 Şubat tarihleri arasında halka sanat/galeri’de gösteriliyor.

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Murat Demirtaş'la Ekşi Maya Ekmek Yapımı Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Belgesel Film Gösterimleri

Tarih : 30.11.-0001

Mayıs ayında, halka sanat projesi'nde Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi'nin desteği ve İstanbul Permakültür Kolektifi'nin katkılarıyla Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'nden ücretsiz belgeseller izlemeye devam ediyoruz.

 Program şöyle:
 
Devamı ›


 

Bellek Sarayı

Tarih : 02.01.2015

02- 9 Ocak 2015, Cuma, 19:00 halka sanat / galeri'de!

Rachel Leah Cohn halka sanat projesi'ndeki rezidans sürecinde Katar, Doha ve Kadıköy'de geçirdiği zamanlardan ona kalan görsel deneyimleri bir araya getiren bir kolaj serisi oluşturdu.

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Rana Söylemez'la Soğuk Yöntem Sabun Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Forum / Sanatçı İnisiyatiflerinin Doğası ve Dinamikleri

Tarih : 30.11.-0001

23 Ocak 2014 Perşembe, 20:00, halka sanat/ galeri'de!

Forum

halka sanat projesi ve Artship - Crossroads İnisiyatifleri Sunar:

Eski zamanlardan beri sanatçılar resmi ve gayri resmi biçimlerde loncalarda, okullarda, stdüyolarda ve daha yakın zamanlarda, Sürrealistler, Fütüristler, Dışavurumcular ve İngiliz Bloomsbury Grubu örneklerinde olduğu gibi, kaynaşmış gruplarda bir araya gelmişlerdir.

Devamı ›


 

Yetimler, İtina Edenler ve Mandalalar Üzerine

Tarih : 25.12.2014

Halle/Saale’de bulunan Burg Giebichenstein Sanat ve Tasarım Akademisi bursuyla İstanbul’a gelen üç genç sanatçı, Martin Wöllenstein, Karla König ve Sarah Schuschkleb üç ay boyunca geçirdikleri rezidans deneyimi sırasında bireysel projeleri üzerinde çalıştılar. 
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Toprak Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Permakültür Deneyim Paylaşımları

Tarih : 30.11.-0001

08 Ocak 2014 Çarşamba, 13:00-17:00, halka sanat projesi'nde!

Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi

Program:

Iraz Candaş ve Eren Toydemir ile Permakültür Çiftliği Çalışmaları, 13:00-15:00

Devamı ›


 

Işığın Peşinde İçten Gelen Öyküler (performans) // Elde ve El Üstünde (sergi)

Tarih : 20.12.2014

Sergi ve Performanslar Dizisi

14 - 30 Ocak 2015

Sergi Açılış: 17 Ocak 2015, 17.00

Performanslar: 17-18 Ocak ve 24-25 Ocak 2015, 19:00

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Bahar ve Yaz İçin Doğal Kozmetikler Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sanatçı Buluşması: Kusura Bakmayın Çok Değiştiğim İçin Sizi Tanıyamadım

Tarih : 30.11.-0001

13 Aralık 2013 Cuma, 19:30, halka sanat projesi'nde!

"Kusura Bakmayın Çok Değiştiğim İçin Sizi Tanıyamadım" adlı sergimize katılan üç sanatçı Sezgi Abalı Attal, Yaşar K. Canpolat ve Gözde Güngör işlerini ve serginin oluşum sürecini anlatıyorlar.

Devamı ›


 

Güncel Nadire Kabinesi 1: Toplama, Saklama ve Sergileme Üzerine Etnografik Bir Deneme

Tarih : 02.12.2014

Contemporary İstanbul 2014’ten halka sanat/ galeri’ye
 
Bu yıl 13-16 Kasım 2014 tarihleri arasında, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde, 9. kez gerçekleştirilen çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul’a sanat inisiyatifleri bölümünde katılan halka sanat projesi, fuarda gerçekleştirdiği “Güncel Nadire Kabinesi: Toplama, Saklama ve Sergileme Üzerine Etnografik Bir Deneme” adlı kavramsal sergisini kendi galeri mekanına taşıdı.
 
Modern müzenin atası sayılan nadire kabineleri (cabinet of curiosity) fikrinden ilham alan sergi, halka sanat projesi’nin birlikte çalıştığı sanatçıların bu kavram etrafında gruplanabilecek güncel üretimlerini sergiliyor. 
Devamı ›


 

Doğal Boya Yapımı ve Organik Sanat

Tarih : 30.11.-0001

Bu atölyede doğal pigmentlerle kendi boya ve mürekkebinizi hazırlayabilir ve bu boyaları doğal kağıtlarda kullanabilirsiniz. %100 doğal sanata dönerek zehirli kimyasalları dışarıda bırakın, kendinizi ve çevrenizi koruyun. Akrilik boya, suluboya, yağlı boya ve baskı boyalarına doğal alternatiflerin uygulanacağı bu eğitime sizleri bekliyoruz.
Bu atölyede sanatta organik yaklaşımlar hakkında konuşacak ve dut ağaçlarından doğal kağıt nasıl elde edilir teorik olarak işleyeceğiz. Ardından kendi pigmentlerimiz ve doğadan aldığımız tutkallar ile boyalarımızı hazırlayacak, doğal ve dönüşümlü kağıtlara resim ve ağaç baskı yapacağız. 

Ahunur Özkarahan Kimdir?
Ahunur Özkarahan, liseyi Koç Özel Lisesi’nde okudu. 1998 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarımı bölümünü bitirdi. Daha sonra Amerika'da California State Üniversitesi’nde ‘Computer Arts’ alanında yüksek lisansını tamamladı. Koç Özel Lisesi ve Robert Kolej’de ‘Eğitim Teknolojileri Koordinatörü’ olarak çalıştı ve aynı zamanda özgün baskı resim tekniği sanat çalışmalarına da devam etti. 2006-2009 yılları arasında IMOGA’da baskı resim atölye programına katıldı (IMOGA- İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi). 2008-2009 yıllarında, Edinburgh Printmakers'da photopolymer baskı resim tekniği üzerinde çalışmak üzere İskoçya’ya gitti. Londra'da bulunan Central Saint Martins - Camberwell College of Arts'da özgün baskı teknikleri ile ilgili eğitimler aldı. Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Şu anda Yeditepe Üniversitesi’nde Plastik Sanatlar alanında doktorasını yapmakta ve ayrıca “Studio Caddebostan”da çocuklara ve yetişkinlere özgün baskı resim dersleri vermektedir. 

Atölye sayfası: http://www.facebook.com/creartiveistanbul

Tarih: 05.03.2017
Saat: 11:30
Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24 Kadıköy 34710 Istanbul
Maksimum katılımcı sayısı: 12
Katılım ücreti: 130 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 4283

Devamı ›


 

Toprak Ana Günü Kutlaması: Geleneksel Tarhana Yapımı ve Tadımı

Tarih : 30.11.-0001

8 Aralık 2013 Pazar, 14:00-16:00, halka sanat projesi'nde!

Dünya Toprak Ana Günü'nde ev yapımı mis gibi tarhanalarımızı hazırlıyoruz, beraberce tadıyoruz. tariflerimizi, çocukluk anılarımızı ve yeni keşiflerimizi paylaşarak büyütüyoruz.

 

Devamı ›


 

Bilişsel Başarısızlık

Tarih : 17.12.2014

1-12 Aralık 2014 tarihleri arasında ağırladığımız İspanyol sanatçı Clara Cortes Garcia'nın Rezidans programı süresince oluşturduğu işlerini 17 / 24 Aralık 2014 tarihleri arasında halka sanat / galeri'de bulabilirsiniz. 

Açılış : 17.12.2014 Çarşamba 19:00
 
Bilişsel Başarısızlık modellerin sentetik dirilişi, var olan bir şeyin anısı olarak soyutlaşmış çevreyi gösteren görsellerin bir derlemesi.
Devamı ›


 

Dönüşümlü Kağıt Yapımı ve Heykel Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Kağıdı günlük yaşamımızın pek çok alanında kullanıyoruz ve geriye büyük miktarda atık kağıt bırakıyoruz. Oysa yakın çevremizde biriken kağıtlardan bazılarını kolaylıkla geri kazanmak mümkün. Biraz su ve bir parçalayıcı ile kağıt hamuru elde edebiliriz. Elde ettiğimiz kağıt hamuru ile yapılabileceklerin sayısı ise sonsuz. Bu atölye çalışmasında kağıtla neler yapılabileceğini, kağıdın kılıktan kılığa giren hallerini tecrübe edeceğiz. 

Çalışmanın başında kağıdın tarihsel süreç içerisindeki serüvenine ve değişen kullanım olanaklarına göz attıktan sonra uygulama çalışmalarına geçeceğiz. 
Hazırladığımız kağıt hamuru ile el yapımı kağıtlar ama daha çok üç boyutlu çalışmalar gerçekleştireceğiz. Kil kıvamına getirdiğimiz kağıt hamurunu küçük hayvan ve ya insan figürleri, objeler, kaplar yapmak için kullanacağız. Kağıdın resim, heykel ve seramik çalışmaları için yaratım malzemesi olma özelliğini yaparak-yaşayarak deneyimleyeceğiz. Kağıt severleri kağıdın 3.boyutuyla tanışmaya bekliyoruz.
Getirilecek malzemeler: Kap yapımında kalıp olarak kullanılmak üzere küçük plastik kaplar ve yapılmak istenilen figür ya da objeye bağlı olarak yardımcı ek malzemeler (ör: ip, tel, boncuk, vb…)

Tarih: 18 Şubat 2017
Saat: 11:00 - 15:30
Eğitmen: Lale Çavuldur

Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24 Kadıköy 34710 Istanbul

Katılımcı sayısı: 10
Katılım ücreti: 120 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 4283

Devamı ›


 

Ekoloji ve Topluluk Yaşantısı: Melis Rona

Tarih : 30.11.-0001

8 Aralık 2013 Pazar, 16:00, halka sanat projesi'nde!

Melis Rona Güneydoğu Asya'dan topluluk yaşantısı ve ekolojiye dönük gözlemlerini bizlere aktarıyor.

 

Devamı ›


 

Kendinden Aşikar | Julian Vadas

Tarih : 04.12.2014

20 Ekim- 15 Aralık, 2014 tarihleri arasında ağırladığımız New York, A.B.D.’li sanatçı Julian Vadas'ın rezidans programı süresince ürettiği işleri 12 .12.2014 / 06.01.2015 tarihleri arasında halka sanat / galeri'de bizlerle paylaşıyor.
 
Açılış: 12.12. 2014 Cumartesi, 19:00
Devamı ›


 

Atölye: Ex Libris

Tarih : 30.11.-0001

Ex Libris Nedir?
Ex Libris (kitap baskıları) kitapların ilk sayfalarına eklenen baskılardır ve sanatçılar tarafından hazırlanmış eserlerdir. Bunlar öylesine değerli bulunmuştur ki eski yıllarda kütüphane sahibi olan kişiler bu baskıları kendilerinin veya ailelerin arması olarak kullanmışlardır. 19. yüzyılın sonuna doğru Ex Libris baskılar çok daha gelişmiş ve hayal gücü yüksek eserler haline gelmişlerdir. Şu anda dünyada birçok koleksiyonda ve sergide yer almaktadırlar.

Ex Libris Atölyesi

Her katılımcı 10cm x 10cm boyutunda Ex Libris baskıları hazırlayacaktır. Bu baskılar, orijinal kullanımında olduğu gibi katılımcıların kendi kitapları için mülkiyet işareti olacaktır.
Bakır üzerine kuru kazıma ve linol baskı teknikleri kullanılacaktır. Tüm materyaller eğitmen tarafından temin edilecektir.

5 Şubat 2017; 11:00 - 15:30 // Eğitmen: Ahunur Özkarahan // Katılımcı sayısı: 12 // Katılım ücreti: 150 TL

Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83

Atölye sayfası: http://www.facebook.com/creartiveistanbul

Devamı ›


 

Sanatçı Buluşması: Karen Sztajnberg

Tarih : 30.11.-0001

1 Aralık 2013 Pazar, 19:30, halka sanat projesi'nde!

halka sanat projesi rezidans sanatçısı Karen Stajnberg kavsamsal sanatta bellek ve anlatı üzerine deneyim ve fikirlerini bizlerle paylaşıyor.

Devamı ›


 

ÖZ (ÇEKİM) HATIRALAR

Tarih : 29.11.2014

1-28 Kasım tarihleri arasında ağırladığımız Yeni Zelandalı sanatçı Gina Matchitt rezidans programı süresince ürettiği işleri 29 Kasım Cumartesi saat 17:00'da halka sanat/ galeri'de paylaşıyor! 

Açılış: 29.11.2014, Cumartesi,17:00

 

Devamı ›


 

Atölye: Doğal Kumaş Boyama

Tarih : 30.11.-0001

Renklerin esas kaynağının doğa olduğunu ve bunu taklit etmekte aslında yeni olduğumuzu hiç düşündünüz mü?
Sentetik boyaların bundan sadece 150 yıl önceki keşfine dek renkleri bitkiler, mantarlar, likenler, böcekler, yumuşakçalar ve mineraller gibi doğal kaynaklardan elde ediyorduk. 5000 yıllık geçmişi ile doğal boyama, insanlığın bilinen, ama unutulmaya yüz tutmuş en eski zanaatlerinden biri.
 

Biz de bu atölye çalışmasında, ipek kumaş örneklerimizi boyamaya hazır hale getirecek ve çeşitli doğal boya kaynakları ile üzerlerinde desenler yaratacağız. Bu esnada boyama teknikleri ve reçeteleri ile ilgili de bilgi edineceğiz. Böylece atölyeden, hem kendi boyadığımız ipekler, hem de sonrasında kendi doğal boyama denemelerimizi yapacak kadar bilgi ile ayrılmış olacağız. 
Atölyenin yürütücüsü Özge Horasan, 2013 yılından bu yana doğal boyama uygulamaları yapıyor ve markası sat-su-ma ile doğal boyanmış giysiler üretiyor. 

Tarih: 29 Ocak 2017
Saat: 12:00 - 18:00
Eğitmen: Özge Horasan

Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24 Kadıköy 34710 Istanbul

Katılımcı sayısı: 10
Katılım ücreti: 150 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83

Devamı ›


 

Parçalar ve Bölümler

Tarih : 30.10.2014

12-31 Ekim tarihleri arasında ağırladığımız Paula Lopreiato, rezidans programı süresince ürettiği işleri 30 Ekim Perşembe saat 19:00'da halka sanat/ galeri'de paylaşıyor! 
 
"Parçalar ve Bölümler" adlı sergi multimedya yerleştirmesinden oluşuyor.
 
Açılış: 30.10.2014 Perşembe,19:00
 
Sergi Tarihleri: 30.10.2014-05.11.2014 
 
 
Bizler sadece parçalar halinde görürüz / göz açıp kapayıncaya kadar, bir kalp atışında / parçalar ve bölümler halinde / ve belki de tamamen hatırlayamayacağınız birkaç şey daha var / ve siz parçalar ve 
 
bölüm halindesiniz. / Parçalar ve Bölümler (Laurie Anderson’ın “pieces and parts”/”parçalar ve bölümler” adlı şarkısından düzenlenmiş bir metin)
Devamı ›


 

Küresel İklim Değişikliği, Biyolojik Çeşitlilik, Ormanlar: Necmi Aksoy

Tarih : 30.11.-0001

30 Kasım 2013 Cumartesi, 10:00-17:00, halka sanat projesi'nde!

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Necmi Aksoy'un vereceği seminer konu başlıklarına göre, 3 ayrı oturum şeklinde düzenlenecektir. Bu başlıklar:

Devamı ›


 

Dönüşümlü Kağıt Yapımı ve Kolaj Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Yaşamımızın her alanında sıklıkla kullandığımız malzeme olmasına rağmen kağıt hakkında neler biliyoruz? Atık kağıtları geri dönüştürerek neler yapabiliriz? 

Sanatın temel malzemesi olan kağıdın geçmişten günümüze gelen serüvenini ve kullanım olanaklarını merak edenler için halka sanat/ galeri'de, Işık Üniversitesi Öğretim Görevlisi Lale Çavuldur'un hazırladığı atölyeye ev sahipliği yapıyoruz. 

Atık kağıtları hamur haline getirip malzememizi hazırlayacağız. Kağıt hamurunun üstüne çeşitli malzemeleri ekleyerek ıslak kolaj çalışmaları yapacağız. Kağıdın yaratıcılığa izin veren yapısı ile getirdiğimiz; çeşitli ipleri, kurutulmuş yaprakları, kumaş, dantel, doğal keçe parçalarını, baskılı ve ya baskısız çeşitli tür kağıtları, fotoğrafları ve ya fotokopilerini vb. malzemeleri su ile buluşturacağız. Kağıdın binlerce yıldır taşıdığı ortak belleğimize kendimizden parçalar ekleyeceğiz. Su, kağıt ve organik atık malzemelerle çalışmanın yaratıcı ve meditatif etkisiyle huzurlu bir içsel yolculuk yaşayacağız. Kağıt severleri bekliyoruz.

Tarih: 17 Aralık 2016
Saat: 11:00 - 15:30
Eğitmen: Lale Çavuldur

Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24 Kadıköy 34710 Istanbul

Katılımcı sayısı: 10
Katılım ücreti: 100 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net 
Çarşamba-Pazar 0216 550 29 90

Devamı ›


 

Zamanda Dalgalanmalar

Tarih : 21.10.2014

Sanatçımız Juan delGado'nun  "Zamanda Dalgalanmalar" adlı video seçkisi 21.10.2014- 05.11.2014 tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de!

 

 

 

 

 

Devamı ›


 

eskiYeni Toplaşması

Tarih : 30.11.-0001

24 Kasım 2013 Pazar, 13:00-16:00, halka sanat projesi'nde!

 

Devamı ›


 

%100 Doğal Malzemelerle Ağaç Baskı Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Kendi doğal pigment ve boyalarınızı yapmak ve bu boyaları, %100 doğal kağıtlara basmak üzere ağaç baskı için kullanmak. %100 doğal sanata dönerek zehirli kimyasalları dışarıda bırakın ve kendinizi ve çevrenizi koruyun.
Bu atölyede, organik sanatçı nasıl olunur ve dut ağaçlarından doğal kağıt nasıl elde edilir teorik olarak işleyeceğiz. Ardından kendi pigmentlerimiz ve doğadan aldığımız tutkallar ile boyamızı hazırlayacak ve doğal kağıtlara ağaç baskı yapacağız. 
 
Tarih: 19 Kasım 2016
Saat: 13:00 - 17:00
Eğitmen: Ahunur Özkarahan
 
Katılımcı sayısı: 20
Katılım ücreti: 130 TL
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0216 550 29 90
Devamı ›


 

Crystal Waters Ekoköyü Deneyimi: Ayça Gülgeç

Tarih : 30.11.-0001

23 Kasım 2013 Cumartesi, 13:00-16:00, halka sanat projesi'nde!

 

Devamı ›


 

Beyaz Çizgi

Tarih : 15.11.2014

halka sanat projesi ve San Francisco'dan Artship - Crossroads İnsiyatifleri 15 Kasım - 10 Aralık 2014 tarihlerinde "Beyaz Çizgi" adlı sergiyle tekrar bir araya geliyor. 2012'den beri halka sanat projesi ve Artship kültürler arası paylaşıma açık, çağdaş işler üretmek, sözlü anlatılar biriktirmek ve sunmak konusunda işbirliği yapıyor.
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Toprak Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sanatçı Buluşması: Valeria Vizioli

Tarih : 30.11.-0001

17 Kasım 2013 Pazar, 19:00, halka sanat projesi'nde!
 
Valeria Vizioli, halka sanat projesi rezidans programı kapsamında geliştirdiği "Nefes al...ışığın kıyısına göz atarak" adlı projesini bizlerle paylaşıyor.
Devamı ›


 

Kutsal Alanın İçsel Bakışı

Tarih : 21.09.2014

30 Ağustos-25 Eylül 2014 tarihleri arasında halka sanat/ rezidans'ın konuğu olan Mehwish Iqbal 27 Eylül'de halka sanat/ galeri'de "Kutsal Alanın İçsel Bakışı" isimli sergisi ie izleyicilerle buluşuyor.
 
“Pratiğim geçmişteki sosyal, kültürel ve politik durum kapsamındaki kişisel deneyimlerden doğan eklektik meselelerin bir sentezi. Güncel çalışmam “Kadının Çağdaş Toplumdaki Rolü, Küresel Göç Fenomeni ve İnsan Davranışının Kalıpları” üzerine. İlgim bu tarihi ve sosyal açıdan meselelerin etrafında bir söylem yaratmakta yatıyor.
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetişticiliğine Giriş Kursu Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sanatçı Konuşması: Pablo Vindel

Tarih : 30.11.-0001

8 Kasım 2013 Cuma, 19:00, halka sanat projesi'nde!

halka sanat projesi rezidans sanatçısı Pablo Vindel rezidans deneyimini ve çalışmalarını paylaşıyor.

Devamı ›


 

Zamanda Sesler, Gökyüzünde Gölgeler

Tarih : 20.09.2014

1-28 Eylül tarihleri arasında ağırladığımız Anne Murray, rezidans programı süresince ürettiği işleri 20 Eylül saat 18:00'de halka sanat/ galeri'de paylaşıyor! 
"Zamanda Sesler, Gökyüzünde Gölgeler" sergisi tarihteki sesler hakkında. Kendimizi doğrudan ifade edemediğimizi hissettiğimiz zaman ,sanat zamanla bizim sesimiz haline geliyor.
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Bokashi Kompostu Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Haliç Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Tasarım Programları Bölümü Yılsonu Öğrenci Sergisi-2

Tarih : 17.06.2014

 Haliç Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Tasarım Programları Bölümü 1-2. sınıf öğrencilerinin bitirme projelerinden oluşan sergi halka sanat/ galeri'de!

Sergi Tarihleri: 17-24 Haziran 2014 

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Sağlık Bahçeden Gelir Eğitimi Bölüm 1 - Beslenme Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

 

Devamı ›


 

Sanatçı Buluşması: Cyriaco Lopes

Tarih : 30.11.-0001

25 Ekim 2013, 18:30, halka sanat projesi'nde!

Cyriaco Lopes daha önce Brezilya ve Amerika'da ürettiği Crimes Against Love // Aşka Karşı Suçlar adlı projesinin yeni ayağını İstanbul'da halka sanat projesinde paylaşıyor.

Devamı ›


 

Yolunda Gitmeyen Şeyler Var

Tarih : 03.05.2014

“Yaptıklarım karmaşık, belki basit, belki de çoğu zaman anlamsız; şu an için çıkış yolundan çok uzaklaşan, fakat uzaklaştıkça bir o kadar da yakınlaşan bir ütopya. Parçaların soruyu çözmek için değil de bilakis güçlendirmek için bir arada olmaları aslında bir dışavurum; sayıları simgelediği kompleksler yalanlar ve zaaflar ile doğru orantılı."  Emre Ezelli

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Bahara Hazırlık Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sanatçı Performansı:Susanne Irene Fjørtoft ve Franzisca Siegrist

Tarih : 30.11.-0001

20 Haziran 2013, 18:00, halka sanat projesi'nde!

Sketchwork On TIME / Zaman Üzerine Eskiz Çalışması

Devamı ›


 

Bizim İnsanlarımızdan Hikayeler

Tarih : 19.04.2014

Artship Initiatives’den Slobodan Dan Paich ve halka sanat projesi işbirliğiyle hazırlanan, daha önce Sirkeci Tren Garı ile halka sanat / galeri’de eş zamanlı açılan sergimiz, bu kez 19-23 Nisan 2014 tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul Karaköy binasındaki sergi salonunda izleyicisiyle yeniden buluşacak.

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Ekşi Maya Ekmek Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

#direngeziparki #occupygezi

Tarih : 30.11.-0001

Facebook dostlarımızın affına sığınarak, fotoğraflarıyla #direngeziparki

Devamı ›


 

Ballerina // Maria Teresa Gonzalez

Tarih : 09.04.2014

 
"Derin bir saygıyla başımı eğerek sonunda anladım ki, yaşadığım sürgünün dramı, verdiği acılara bakmaksızın, yerlerinden edilmiş, kendi ülkelerinde yerlerinden edilmiş milyonlarca insanın gerçek trajedisinin yalnızca soluk bir yansımasıdır (Alfredo Molano).
 
Ve şunu ekleyebilirim:  kendi ülkelerinde ruhlarından edilmiş bizlerin…” Maria Teresa Gonzalez
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Ellerimiz Toprakta Geleceğin Bahçeleri Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Atölye Arkeoloji-Permakültür-Sanat ekseninde gerçekleştirmekte olduğumuz uzun soluklu bir projenin 1. ayağı olan Kur-Koru-Hayal Et sergisi kapsamında yapılmaktadır. Proje ortakları halka sanat projesi, Artship İnisiyatifler-San Francisco, İstanbul Permakültür Kolektifi'dir.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sanatçı konuşması: Zoe Scoglio/ Aydınlanmalar

Tarih : 30.11.-0001

18 Mayıs 2013, 17:30, halka sanat projesi'nde!

Sanatçı Konuşması ve Video Portre Serisi Gösterimi 

Illumination, Melbourne‘dan Zoe Scoglio‘nun halka sanat projesi rezidans programi kapsaminda gelismekte olan yeni işi ve kendi ev ortamlarında bir dönüşüm halindeki insanların kısa video portrelerini

Devamı ›


 

Doğu'nun Yüzleri

Tarih : 08.03.2014

Doğu Çankaya özel seçkisi halka sanat galeri'de!

 “Doğu’nun Yüzleri” Nisan 2013’te Doğu Çankaya ile Alper Hasanoğlu’nun ortaklaşa geliştirdikleri kitap-sergi projesi kapsamında ilk kez Teşvikiye Galeri/Miz’de sergilenmiş olan Doğu Çankaya’nın yağlıboya resimlerinden derlenen bir seçkidir.  
Orijinal proje kapsamında Alper Hasanoğlu’nun Radikal Gazetesinde yayınlanmış yazılarından bir derleme olan “İlişkilerin Günlük Hayatı” adlı kitabı Doğu Çankaya tarafından resimlenmiş ve aynı bağlamda sanatçı tarafından “Günlük Hayat Portreleri” adlı bir seri oluşturulmuştur.
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

 

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Fermantasyon Atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.
Bilgi ve kayıt için: ipermakulturkolektifi@gmail.com
Devamı ›


 

Sanatçı konuşması ve Film Gösterimi: Eef Hilgers

Tarih : 30.11.-0001

10 Mayıs 2013, 17:00-19:30, halka sanat projesi'nde!

Konuk Sanatçı: A. Takvul

 

Devamı ›


 

İçimdeki Deniz

Tarih : 21.02.2014

21-26 Şubat 2014, 13:00-19:00, halka sanat/ galeri'de! 
Açılış: 21 Şubat 2014 Cuma, 19:00
 
Yabancı bir şehre geldiğimde, her zaman bu yerdeki biricik detayları bulmaya çalışırım: Sanırım bu, İstanbul için  Boğaz'dır. Denizi izleyerek saatler geçirdim; ve bence bu, megakent'in ruhu, enerjinin özü ve aynı zamanda büyük şehir yaşamının bir aynası gibi. 
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Mozzarella Peyniri atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Teatral Konser: Cafe Antarsia Ensemble / Ruth Margraff ve Nikos Brisco

Tarih : 30.11.-0001

Slobodan Dan Paich'in katılımıyla

9 Kasım 2012, Cuma, 20:00,Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 27/1 Kadıköy

“Biraz opera, biraz etnik, biraz performans sanatı! Bu şov bizi izlemeye ve inanmaya sürüklüyor.” – The Observatory (Londra, İngiltere)

Devamı ›


 

İçindekiler

Tarih : 21.01.2014

halka sanat projesi ve Artship Crossroads İnisifiyatifleri'nden 'İçindekiler' adlı sergi 21 Ocak 2014, 19:00, halka sanat/ galeri'de açılıyor.

Sergi ve Bağlantılı Etkinlikler:

Musa Dağdeviren- Sanat olarak yemek tarifleri ve yapımı 

Slobodan Dan Paich- Kumaş üzerine çay ve mürekkeple çizimler

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Soğuk Yöntem Sabun atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sanatçı Konuşması: Elena Ballarin

Tarih : 30.11.-0001

“MUTLULUK VE RAHATLAMA” / 07 Kasım 2012 – 17 Kasım 2012

 
Sanatçı Konuşması: 17 Kasım 2012 , 18:00-19:00
 
halka sanat projesi rezidans sanatçısı Elena Ballarin’in “Mutluluk ve Rahatlama”  7 – 17 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirdiği sergisinin son gününde sanatçı konuşmasıyla halka sanat projesi’nde!
 
“İnsan beyni imgelerle çalışır, kötü imgeler kişide olumsuz hisler uyandırır. Ama bu kötü imgeler değişebilir. İşte önemli olan bu değişimi öğrenebilmektir”.
Devamı ›


 

Bizim İnsanlarımızdan Hikayeler/ Performans

Tarih : 16.01.2014

halka sanat projesi ve Artship Crossroads İnisiyatifleri sizi geçen yüzyılın tren yolculuklarından ilham alan sergi ve mini performanslara davet ediyor.Etkinlikler Sirkeci Tren Garı ve halka sanat/ galeri'de eş zamanlı olarak gerçekleşecek.
 

27 ve 28 Aralık 2013'te Sirkeci Tren Garı'nda gerçekleşen performanslardan sonra 17 ve 18 Ocak 2014, Cuma ve Cumartesi günleri saat 20:00'de halka sanat/ galeri'de de performanslar gerçekleşecek!

https://vimeo.com/halkaartproject

Devamı ›


 

El İşi Yün İşi Toplaşması

Tarih : 30.11.-0001

Misafir Etkinlik

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Ekşi Maya Ekmek Atölyesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

İkametgah Kadıköy-halka sanat projesi Etkinlikleri

Tarih : 30.11.-0001

"İkametgâh Kadıköy-Birlikte ve Bağımsız-II"

Kadıköylü galeriler, sanat inisiyatifleri ve tasarım mekânları bu yıl "İkametgâh Kadıköy-Birlikte ve Bağımsız-II" başlıklı etkinlikler dizisinin ikincisini, 7 Kasım-9 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştiriyor. 

Devamı ›


 

Bizim İnsanlarımızdan Hikayeler

Tarih : 20.12.2013

Artship Crossroads İnisiyatifleri ve halka sanat projesi sizi geçen yüzyılın tren yolculuklarından ilham alan sergi ve mini performanslara davet ediyor.

Etkinlikler Sirkeci Tren Garı ve halka sanat/ galeri'de eşzamanlı olarak gerçekleşecek.

Devamı ›


 

Bora Eke ile Yin Yoga

Tarih : 30.11.-0001

Ocak ayından itibaren halka sanat / galeri’ de, her Pazartesi Bora Eke ile 20:00–21:30 saatleri arasında Yin Yoga derslerine başlıyoruz.
Yin Yoga ile sizleri, içinizdeki hislerle onu taşıyan, aktaran bedeninizi fark etmeye ve kabul ederek kendinizi serbest bırakmaya davet ediyoruz.
Yin Yoga’yı 7’den 77’ye herkes yapabilir, tek gereken yanınızda yoga matınızı ve rahat edebileceğiniz türden giysilerinizi getirmek.


Yin Yoga Nedir?
Yin Yoga, Hatha Yoga ekolü içinde yer alan, yin (pasif) pozların ve meditasyonun ağırlıkta olduğu bir yoga stilidir; çakraların, nefes egzersizlerinin ve meditasyonun da yardımı ile yoganın spiritüel boyutlarını vurgular.
Yin Yoga kaslardan ziyade bağ dokuya odaklanan bir yoga türüdür, bu nedenle pozlarda ortalama 3-5 dakika, bazen daha uzun süre kalınarak vücuttaki derin bağ dokular ve süptil enerji kanalları harekete geçirilir. Amaç, yoga yapan kişinin bir şey yapmaktan ziyade bir şey olma halini deneyimlemesine olanak sağlamaktır.
Minimum eforla uygulandığı ve terapatik yönü yoğun olduğu için her yaştan ve seviyeden katılımcılar için uygundur. Özellikle aktif bir spor, aktif bir yoga türü veya aktif bir yaşam tarzı olan bireyler için son derece dengeleyici bir çalışmadır.

Yoga Bora
Hayattaki güzellikleri keşfetmek ve paylaşabilmek üzere yola çıktım. Kimi zaman bir savaşçı, kimi zaman da deli bir ozandım. Sakinliklerim, neşelerim ve hüzünlerim oldu. Engellerden korktuğum, engel’in kendisi olduğum zamanlar da oldu, bunları azimle aştığım anlar da.
Daha iyi bir dünya için değişime, topluluğun gücüne inandığım için 2014 yılında aynı amacı taşıyan gençlerle Anadolu Jam’e katıldım. Burada Yoga’nın hayatımın bir parçası olmasına ve bunu başka insanlarla paylaşabilmeye niyet ettim. Hemen ardından ise Türkiye’de yoga kültürünü çok güzel bir şekilde taşıyan Hariom Yoga’daki eğitimime başladım. Burada Hatha, Ashtanga, Vinyasa ve Yin Yoga derslerine katıldım. 2015 yılında Hariom Yoga Merkezi, Yin Yoga Eğitmenlik Eğitimi’ne giderek, 200 saatlik Yin Yoga Eğitmenlik eğitimini tamamladım.

Mevlâna’nın söylediğine göre nasıl bakarsak, öyle görürmüşüz.
Umut ve sevgiyle,
Bora EKE


Tek ders : 30 TL - Öğrenci : 25 TL
Aylık: 100 / Öğrenci aylık: 80
Kontenjan: 8 Kişi
*Aylık paketinizi maksimum 5 hafta içinde tamamlamanız gerekmektedir.
Tarih: Ocak ayından itibaren her Pazartesi, saat 20:00 – 21:30 arasında halka sanat / galeri’ de 
Eğitmen: Bora Eke

Adres: Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No: 24/1 34710, Kadıköy-İstanbul
Kayıt ve bilgi için: directors@halkaartproject.net // 0541 733 42 83

 

https://www.facebook.com/events/733145620171164/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devamı ›


 

Meksika Gecesi: Natalia Lara Diaz Berrio

Tarih : 30.11.-0001

6 Eylül 2012 Perşembe, halka sanat projesi'nde!

halka sanat projesi ve Natalia Lara Diaz Berrio 6 Eylül 2012 Perşembe günü "Mexican Potluck Dinner" etkinliğini gerçekleştirdi. Gittiği ülkelerde vatandaşlarının izin süren ve kültürel buluşmalarla sosyal bir bağ

Devamı ›


 

halka sanat/ galeri açıldı!

Tarih : 01.11.2013

Hiç bir kurumsal desteğe dayanmayan, kâr amacı gütmeyen, bağımsız bir sanat inisiyatifi olarak 2011 Mayıs’ında kurulan halka sanat projesi yaz sonunda açtığı yeni mekânının resmi kutlamasını “Kusura Bakmayın Çok Değiştiğim İçin Sizi Tanıyamadım” adlı sergiyle yapıyor.
Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Krem ve Merhem atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Sanatçı Buluşması: Monika Nguyen/ Kullanılmış

Tarih : 30.11.-0001

16 Mart 2012 Cuma, 19:00-22:00

halka sanat projesi Rezidans Programı konuk sanatçısı Monika Nguyen'in foto-yerleştirme projesini sunar: Used // Kullanılmış 

Kusura Bakmayın Çok Değiştiğim İçin Sizi Tanıyamadım

Tarih : 01.11.2013

"Babam öldüğünde, koca bir kütüphane yanıp kül olmuştu adeta." 
Laurie Anderson (Ugly one with the jewels'dan)
Devamı ›


 

Misafir etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Bokashi kompostu atölyesine ev sahipliği yapıyoruz.

Kayıt ve bilgi: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Res Artis Buluşması

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi uluslararası sanatçı rezidansları ağı olan Res Artis Yönetim Kurulunu 21.01.2012' de mekanında ağırladı. Kurul bir kaç yıl aradan sonra ilk toplantısını gerçekleştirmek için İstanbul'daydı.

Devamı ›


 

halka sanat projesi Çağdaş Sanat Haftası BRERART Milano'da

Tarih : 23.10.2013

23-27 Ekim tarihleri arasında Milano'da düzenlenmekte olan Çağdaş Sanat Haftası BRERART'a davet edilen halka sanat projesi, RESIDENCIES4ART adlı sergiye genç sanatçı ÖYKÜ ERSOY'un işleriyle katılıyor. 
Devamı ›


 

Sanatçı Konuşması ve Video Gösterimi: Nadim Assad

Tarih : 30.11.-0001

16 Kasım 2011, 19:00, halka sanat rpoejsi'nde!

Sanatçı Konuşması ve Gösterim

"çATIŞma (gelecek)"

Program:

Bu akşamki buluşmada Nadim Assad "çatışma (gelecek)" kavramına getirdiği yaklaşımı ve sanatsal uygulama biçimini katılımcılarla paylaşacağı kısa bir konuşma gerçekleştirecek. Konuşmasında vurgu yaptığı noktaları biri kendisine ait olan video yerleştirme olmak üzere iki yapıt eşliğinde açacak.

"Çekim / Ters Çekim", Nadim Assad. (Kudus-Berlin, 2010)

"Uzlaşma", Azin Feizabadi / Kaya Bekalham. (Berlin, 2011)

Devamı ›


 

mukundoom: Ruhlar-Hanı

Tarih : 13.09.2013

halka sanat projesi Hintli sanatçı mukundoom'un "Ruhlar-Hanı" adlı segisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi 13-29 Eylül arasında, Pazar hariç her gün halka sanat/ galeride, 12.00 - 19.00 arasında izlenebilir.

Devamı ›


 

Sanatçı konuşması: Vera Korman

Tarih : 30.11.-0001

Etkinlik Takvimi:

Workshop: "Sanatın Bedeninde Yabancılar"

14 Eylül 2011 Sanatta Beklenmeyenin Öyküsü

21 Eylül 2011 Araç ve Alan Olarak Beden

28 Eylül 2011 Beden Üzerinde İkili Düşünmek 

Devamı ›


 

Rachel Wolfson: Kenar

Tarih : 06.08.2013

halka sanat projesi Ağustos ayı rezidans sanatçılarından Rachel Wolfson 6-10 Ağustos 2013 tarihleri arasında Kenar // Edge adını verdiği sergisini halka sanat/ rezidans'ta açıyor. Sanatçı serginin açılış gününde saat 19.30'da halka sanat/ rezidansta bir de sanatçı konuşması yapacak.

Devamı ›


 

Juan Duque: Değişen Ufuklar

Tarih : 29.07.2013

halka sanat projesi Temmuz ayı rezidans sanatçılarından Juan Duque bu sergiyle göçebe eğilimlerin dünyayla nasıl etkileşim halinde olduğunu gösteriyor.

Devamı ›


 

Eylül'de Permakültür Buluşmaları

Tarih : 30.11.-0001

halka sanat projesi’nde permakültür buluşmaları Eylül’de yeniden başlıyor!

Devamı ›


 

Mayıs'da Permakültür Buluşmaları

Tarih : 30.11.-0001

4-5-11-18 Mayıs 2013,  halka sanat projesi'nde!

Devamı ›


 

"Hemen Hemen Hiç" / The Bonnafont Gallery, San Francisco

Tarih : 01.06.2013

1-15 Haziran 2013 tarihlerinde San Fransisco'daki The Bonnafont Gallery'de açılan bu sergi, samimi ve şiirsel işler üretmek için en minimal kaynakları kullanan küçük bir grup şovudur.

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine Giriş Kursu

8-9 Ekim2016, 10:00-18:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Nazım Tanrıkulu

Düzenleyen: İstanbul Permakültür kolektifi

Daha fazla ve bilgi için: ipermakulturkolektifi@gmail.com

 

Devamı ›


 

halka sanat projesi destekliyor: Taking Site!

Tarih : 21.04.2013

Nisan 2013'te halka sanat projesi, 5533 Istanbul ve D21 sanat alanı Leipzig tarafından gerçekleştirilen "Taking Site!" adlı projeye destek oluyor.

Devamı ›


 

Nisan'da Permakültür Buluşmaları

Tarih : 30.11.-0001

halka art project is hosting 4th of the permaculture meetings, this time in english!

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

İPK'nın düzenlediği Zehirsiz Kozmetikler ve Krem Yapım Atölyesi halka sanat'ta...

Atölye ile ilgili detaylı bilgi ve kayıt için:

ipermakulturkolektifi@gmail.com

 

Devamı ›


 

Sana Saraylar Vadetmedim

Tarih : 19.02.2013

halka sanat projesi, 19 – 28 Şubat 2013 arasında Sana Saraylar Vadetmedim adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Devamı ›


 

Mart'da Permakültür Buluşmaları

Tarih : 30.11.-0001

23 Mart 2013 Cumartesi, 13.00'de, halka sanat projesi'nde! 

halka sanat projesi Mart ayından itibaren, İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenli olarak gerçekleştireceği permakültür toplantılarına ev sahipliği yapıyor!

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

Doğal Reçel ve Şurup Yapımı Atölyesi

Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi

Bilgi ve kayıt: ipermakulturkolektifi@gmail.com

Devamı ›


 

Hamarat Arzular

Tarih : 09.02.2013

halka sanat projesi aracılığıyla tanışan dört sanatçı Derya Hanife Altan, Burcu Büyükünal, Aleksandra Farazin ve Julie Upmeyer Hamarat Arzular’da bir araya geliyor.

Devamı ›


 

Permakültür Buluşmaları: Sinek Sekiz Yayınları

Tarih : 30.11.-0001

6 Nisan Cumartesi 2013, 13:00, halka sanat projesi'nde!

Devamı ›


 

Dijital Hikaye Anlatıcılığı Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Toplumsal Farkındalık İçin Dijital Hikaye Anlatıcılığı Atölyesi; İstanbul içi ve dışından 10 genci, 1-4 Eylül tarihlerinde, halka sanat / galeri ev sahipiğinde, İstanbul’da yaşayan ve birbirinden farklı hikayelere sahip kişilerle buluşturuyor.
Atölye video ve fotoğraf yoluyla hikaye anlatmaya, dijital hikaye anlatıclığı üzerine konuşmaya ve onu deneyimlemeye odaklı olacak. Bu 4 günlük atölye çalışması sonucunda ortaya çıkacak fotoğraf ve video hikayeleri, 4 Eylül Pazar günü saat 17:00’de halka sanat / galeri’de sergilenecek. Sergi 10 Eylül'e kadar devam edecek.
https://www.facebook.com/ozgurlesenhikayeler/
Devamı ›


 

İstanbul x Taipei Rüya Projesi & Gözlerindeki Melankoli

Tarih : 31.01.2013

halka sanat projesi rezidans sanatçıları Huang Wen - Lin ve  Huang Meng- Chin izleyicileri, rezidans dönemleri süresince ürettikleri işlerini  görmeye davet ediyorlar.

Devamı ›


 

halka sanat projesi 2014

Tarih : 30.11.-0001

Devamı ›


 

halka sanat projesi'nde yoga dersleri

Tarih : 30.11.-0001

Yoga yapmamak için bahaneleriniz tükendiyse sizi de halka sanat/ galeri'ye bekliyoruz.

Eğitmen: Feyza Gülay

Bilgi ve kayıt için: info@halkaartproject.net// 0216 550 29 90

 

Devamı ›


 

Misafir Etkinlik

Tarih : 30.11.-0001

Sağlıklı Dondurma Atölyesi 

21 Mayıs 2016 Cumartesi 13.00-15:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: İpek Kuşçu

Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi

Daha fazla bilgi ve kayıt için: ipermakulturkolektifi@gmail.com

https://www.facebook.com/events/103244759016

Devamı ›


 

Slobodan Dan Paich: Öyküsel Anlar

Tarih : 21.12.2012

halka sanat projesi ve Artship (San Francisco) sunar: ÖYKÜSEL ANLAR
 
Zamanda olan her şey bir hikaye olabilir...
Devamı ›


 

Mine Yapar ile Sezgisel Resim ve Doğal Boya

Tarih : 30.11.-0001

08 Mayıs 2016 Pazar, 11:00-14:00,halka sanat/ galeri'de!
 
Anda olmak, nefes almak, gevşemek, toprağa dokunmak, renkli topraklarla çocuklar gibi oynamak, yarattığınız imgelerde kendi iç manzaranızı görmek! 
Devamı ›


 

Elena Ballarin: Mutluluk ve Rahatlama

Tarih : 07.11.2012

halka sanat projesi rezidans sanatçısı Elena Ballarin’in “Mutluluk ve Rahatlama” sergisi 7 – 17 Kasım 2012 tarihlerinde halka sanat projesi’nde!

Devamı ›


 

Atıklardan Müzik Yapımı Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

Biz, halka sanat projesi ve Dönüşüm Derneği olarak, alımızla morumuzla, tefimizle davulumuzla parklara çıkıyoruz!
 
24 Nisan Pazar günü Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda, 26 Nisan Salı günü, Çernobil'in 30.yılında, Beşiktaş Abbasağa Parkı'nda çocuklarla atıklardan müzik aletleri yapıyoruz. Gelin de çöp dediklerimizden melodiler yükseltelim....
 
https://www.facebook.com/DonusumDernegi/
https://www.facebook.com/events/1061666133906392/
https://www.facebook.com/atolyearkada/?fref=photo
Devamı ›


 

Vicki McConville & Slobodan Dan Paich

Tarih : 19.10.2012

halka sanat projesi rezidans sanatçıları Vicki McConville ve Slobodan Dan Paich 19 Ekim 2012 Cuma günü, 19:00-22:00 saatleri arasında izleyicilerle buluşuyorlar.

Devamı ›


 

Balkon Çiftliği Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

09 Nisan 2016, Cumartesi, 15:00-18:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Murat Doğan

Devamı ›


 

Kapanış Etkinliği: in several aspects

Tarih : 16.09.2012

Yaklaşık 35 yerli ve yabancı sanatçının katılımlarıyla gün geçtikçe genişleyen sergiye, her sanatçı kendi çalışmasının bir taslağıyla katkıda bulunuyor. Kapanış etkinliği // Finissage, bu kendi içinde genişleyen serginin en son halinin izleyiciler ile bulaşacağı nokta oluyor.

Devamı ›


 

Soğuk Yöntem Sabun Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

09 Nisan 2016 Cumartesi, 11:00-14:30, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Rana Söylemez

Devamı ›


 

in several aspects

Tarih : 07.09.2012

“in several aspects” projesi sanatsal bir yöntem olarak arşivlemeyi kullanıyor. Yaklaşık 25 yerli ve yabancı sanatçının katılımlarıyla gün geçtikçe genişleyen sergiye, her sanatçı kendi çalışmasının bir taslağıyla katkıda bulunuyor. Bu nesneler (örneğin fotoğraflar, videolar, sesler, bulunmuş görüntüler, eskizler, metinler ) birbirleriyle ilişkili olarak, yayılan bir ağ içinde dokunarak yeni bağlantılar yaratıyor.
Devamı ›


 

Performans: Öyküsel Anlar

Tarih : 21.12.2013

halka sanat projesi'ndeki üç aylık rezidans konukluğunun bir parçası olarak, Slobodan Dan Paich tarafından tasarlanıp yönetilen bu etkinlikler dizisinde, ev yapımı hikayeler performans katılımcıları tarafından taze taze örülüyor. Duruma uygun yeni şarkılar, zamanımız için söylenen eski şarkılar, oracıkta yapılanlar...Paylaşmanın heyecanıyla, sizi ortaya yeni bir hikaye çıkaracak bu âna davet ediyoruz!

Devamı ›


 

Mozeralla Peyniri Yapımı

Tarih : 30.11.-0001

30 Nisan 2016 Cumartesi, 13:00-16:30, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Nejat Pars

Devamı ›


 

Terrarium Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

27 Mart 2016 Pazar, 13:00-16:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Furkan Tınmaz

Organizatör: İstanbul Permakültür Kolektifi

Devamı ›


 

Carla Chaim&Victor Leguy: Zamanadair // Aboutime

Tarih : 10.08.2012

Mekan: Kabine Nadire

Açılış: 18:00

halka sanat projesi konuk sanatçıları Carla Chaim ve Victor Leguy Kabine Nadire'de 10 Ağustos 2012 tarihinde açılacak "Zamanadair " isimli sergileri hakkında şu bilgiyi veriyorlar:

Devamı ›


 

Toprak Ev Topak'ın Doğum Süreci ve Hayalimizdeki Yuva

Tarih : 30.11.-0001

26 Mart 2016 Cumartesi, 10:00- 17:30, halka sanat/ galeri'de!
 
Eğitmen: Merve Tekin
 
Organizatör: İstanbul Permakültür Kolektifi
Devamı ›


 

Tulum Peyniri Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

06 Mart 2016 Pazar, 13:00-17:30, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Nejat Pars

Organizatör: İstanbul Permakültür Kolektifi

Devamı ›


 

Louise Markus: İstanbul Kitabından Sayfalar

Tarih : 06.07.2012

"İstanbul Kitabından Sayfalar”

Tarih: 06/07/2012 - 17/07/2012
Açılış: 06/07/2012 - 19:00
Mekan: Kabine Nadire (Dr. Esat Işık Cad. No:12 Moda)
 
"İstanbul Kitabından Sayfalar” adlı sergi Louise Markus'un 16. Yüzyıl İslam minyatürlerinden yola çıkarak hazırlanan bir kolaj serisi. Markus, Halka Sanat Projesi Rezidans programı için hazırladığı projesini şöyle açıklıyor: 
Devamı ›


 

Bahara Hazırlık Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

05 Mart 2016 Cumartesi, 13:00-18:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Nejat Pars

Organizatör: İstanbul Permakültür Kolektifi

Devamı ›


 

Toprak Ev Topak'ın Doğum Süreci ve Hayalimizdeki Yuva

Tarih : 30.11.-0001

21 Şubat 2016 Pazar, 10:00,17:30, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Merve Tekin

Organizatör: İstanbul Permakültür Kolektifi

Devamı ›


 

Hellim Peyniri Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

20 Şubat 2016 Cumartesi, 13:00-17:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Nejat Pars

Organizatör: İstanbul Permakültür Kolektifi

Devamı ›


 

GONZOCONSULT: Boğazı Cam Teknelerle Geçmek

Tarih : 05.05.2012

Hamburg merkezli organizasyon İstanbul'da yeni bir girişim başlatıyor! Gonzoconsult Uzak Doğu mallarının pazarda artış sağlaması için ithal lojistik sektörünü desteklemek amacıyla yeni yollar deniyor. Gonzoconsult'ın amacı Asya'dan Avrupa'ya yapılan ithalatı artırmak. Gonzoconsult takımının şimdiki görevi Uzak Doğu'da üretilen tüketim mallarının Avrupa içindeki satışına aracılık etmek. Hissedarlar, destekçiler ve herkes davetlidir.

Devamı ›


 

Bahara Hazırlık Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

06 Şubat 2016 Cumartesi, 13:00-16:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Nejat Pars

Organizatör: İstanbul Permakültür Kolektifi 

Devamı ›


 

Gonzoconsult ve Halka Sanat Projesi İşbirliği İle

Tarih : 30.11.-0001

Heykel Performansı
Yeni girişimin açılış tarihi:
19.05.2012 Cumartesi saat 19.00  (Açılış/Kokteyl)
Kadıköy "Karaköy ve Eminönü İskelesi"  1. Kat.  Teras

"Benice Logistics, Goethe Institut, Marmara Üniversitesi GSF, halka sanat projesi, Studio İstanbul ve İstanbul Şehir Hatları'nın değerli katkılarıyla."

Devamı ›


 

Doğal Tarifler Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

30 Ocak 2016, 13:00-16:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: İpek Kuşçu

Organizatör: istanbul Permakültür Atölyesi

Devamı ›


 

Julia Vaz: ağzı var, dili yok

Tarih : 10.04.2012

halka sanat projesi rezidans programı sanatçısı Julia Vaz, 10 Nisan – 04 Mayıs 2012 tarihleri arasında İstanbul’da geçirdiği süre içinde ürettiği işlerini halka’da sergiliyor.

2 Mayıs Çarşamba akşamı Moda’da gerçekleştireceği sergi ve performansta Vaz iletişim kurmak için kullandığımız dili ve ilişkilerimizdeki yerini sorgularken performansa katılanlara şu soruyu sordu: Eğer iletişimimiz dile dayanmasa ne olur?

Devamı ›


 

Agustin Sepulveda Sariego ile Ekoloji ve Yerel Topluluklar Üzerine Bir Haftasonu

Tarih : 30.11.-0001

23-24 Ocak 2016, Cumartesi- Pazar, 10:00-17:30, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Agustin Sepulveda Sariego

Organizatör: İstanbul Permkültür Kolektifi

Devamı ›


 

Lütfen Bekleyiniz - Sam Bunn

Tarih : 06.04.2012

İngiliz sanatçı Sam Bunn, halka sanat projesi rezidans programı kapsamında İstanbul-Moda’da geçirdiği Mart ayı içinde interaktif bir heykel yerleştirme projesi geliştirdi: “Lütfen Bekleyiniz” Sanatçı yapıtını şöyle tanımlıyor: “ Bu, içinde basılacak düğmeleri olan, hiçbir şeyin kendiliğinden hareket etmediği, parçalara bölünmüş bir heykel-yerleştirme. Ayrıca yapıtın, performansa dayalı bir yönü bulunmakta.

Devamı ›


 

Turşu ve Pekmez Yapımı Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

31 Ocak 2016 Pazar, 13:00- 17:00, halka sanat/ galeri'de!
 
Eğitmen: Nejat Pars
 
Düzenleyen: İstanbul Permakültür Atölyesi
Devamı ›


 

Gözlem// Observation

Tarih : 28.02.2012

Gözlem// Observation is an exhibition realized by five artists Selin Bourquin (Switzerland),  Samuel  Burkhardt, Julia Herfurth and Christian Klier (Germany) and Uli Fohler (Austria) who met in Istanbul  in Fall 2011. THe project is supported b halka art project and curated by Sezgi Abalı and İpek Çankaya.

Devamı ›


 

Bitkisel Tentür Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

09 Ocak 2016, Cumartesi, 13:00-17:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Nazım Tanrıkulu

Düzenleyen: İstanbul Permakültür Atölyesi 

Devamı ›


 

Seni Bırakıp Gitmek İstemiyorum - Vera Korman

Tarih : 23.09.2011

halka sanat projesi'nin Yoğurtçu Park Caddesi No:52/17 Kadıköy adresindeki mekan açılışı 23 Eylül 2011'de Vera Korman'ın açılış için tasarladığı performans ve bunu izleyen sergisiyle gerçekleşti. 

Yapıtlarını cinsel özgürlük, cinsiyet ayrımcılığı, pornografi ve görsel provokasyon gibi konular üzerinden kurgulayan Korman, yaptığı performansta izleyiciye bu şehirden onlarsız gitmek istemediğini söylerken, onları bedenler üzerinden gerçekleşen bir takasa dahil etti.

Devamı ›


 

Hellim Peyniri Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

6 Aralık 2015, Cumartesi, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Nejat Pars

Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi

Devamı ›


 

Bu Şeyler 2011 - Doğu Çankaya

Tarih : 01.04.2011

halka sanat projesi'nin küratöryel anlamda bir araya geldiği ilk sergi, Doğu Çankaya'nın 1-23 Nisan 2011 tarihleri arasında Kumbara Atölye'de gerçekleşen Bu Şeyler. 2011 başlıklı sergisi oldu.

Sergide Çankaya'nın, çoğunluğunu 2011 yılında ürettiği heykel, ışıklı duvar yerleştirmeleri, ahşap strüktürler ve üç boyutlu resimleri sergilendi. Bu Şeyler. 2011, tematik bir sergi niteliği taşımamakla birlikte malzeme ve içerik anlamında sanatçının yeni arayışlarının bir sonucunu oluşturan yapıtları bir araya getirdi.

Devamı ›


 

Balkon Çiftliği Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

05 Aralık 2015, Cumartesi, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Murat Doğan

Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi

Devamı ›


 

Krem ve Merhem Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

28 Kasım 2015 Cumartesi, 13:00-16:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Nazım Tanrıkulu 

Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi

Devamı ›


 

Beyaz Peynir Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

8 Kasım 2015 Pazar, 13:00-17:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Nejat Pars

Düzenlenyen: İstanbul Permakültür Kolektifi

Devamı ›


 

Geçirgen Bağırsak ve Özbağışıklık Hastalıkları Semineri

Tarih : 30.11.-0001

7 Kasım 2015, 10:30 - 17:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Ulli Allmendinger

Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi 

Devamı ›


 

Soğuk Sabun Yapım Atölyesi 9

Tarih : 30.11.-0001

24 Ekim 2015 Cumartesi, 14:30- 17:30, halka sanat/ galeri'de!
 
Eğitmen: Özgen Saatçiler
 
Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi
Devamı ›


 

Balkon Çiftliği 101 Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

24 Ekim 2015 Cumartesi, 12:00- 14:00, halka sanat/ galeri'de!
 
Eğitmen: Murat Doğan
 
Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi
Devamı ›


 

Turşu ve Pekmez Yapımı Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

18 Ekim 2015 Pazar, 14:00- 18:00, halka sanat/ galeri'de!
 
Eğitmen: Nejat Pars
 
Düzenleyen: İstanbul Permakültür Atölyesi
Devamı ›


 

Bez Bebek Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

18 Ekim 2015 Pazar, 11:00-14:00, halka sanat/ 
 
Eğitmen: Eda Dereci                                                                                 
 
Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi
Devamı ›


 

Kaşar Peynir Yapımı Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

11 Ekim 2015 Pazar, 14:30- 18:30, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Nejat Pars

Düzenleyen: İstanbul Permakültür Atölyesi

Devamı ›


 

Tohum Alma ve Saklama Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

11 Ekim 2015 Pazar, 11:00- 14:00, halka sanat/ galeri'de!
 
Eğitmen: Nejat Pars
 
Düzenleyen: İstanbul Permakültür Kolektifi
Devamı ›


 

Sanatçı Kitabı Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

30 Ağustos 2015 Pazar, 14:00-18:00, halka sanat/ galeri'de!

Sanatçı kitabı yapıyoruz ! 
Devamı ›


 

Kendi Defterini Yap Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

22 Ağustos 2015, Cumartesi, 13:00-15:00, halka sanat/ galeri'de!

Defter severler için 22 Ağustos Cumartesi kendi akıl defterini tasarlama atölyesi kabine nadire’de! Yaratıcı modellerden farklı dikiş tekniklerine, el yapımı defterlerle ilgili bilmek istediğiniz her şey bu atölyede.

Devamı ›


 

Kağıt Yapım Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

15 Ağustos 2015 Cumartesi, 13:00-15:00, halka sanat/ galeri'de!
 
Kullanılmış kağıtlardan geri dönüşüm yöntemi ile yeniden kağıt yapıyoruz. Kağıt yapımı aşamasında ise isteğimize göre renklendiriyoruz, yapraklar ve çiçekler ekliyoruz. 
 
Devamı ›


 

Kendi Yastığınızı Nasıl Yaparsınız?

Tarih : 30.11.-0001

08 Ağustos 2015 Cumartesi, 12:30-14:30, halka sanat/ galeri'de!

Kurdeleler, düğmeler, rengarenk iplikler, danteller, kalemler.  İstediğiniz herhangi bir malzemeden başınızı koymak isteyeceğiniz yastıklar yapıyoruz. Önce tasarla, sonra başını yasla!
Devamı ›


 

SEZGİSEL RESİM, DOĞAL BOYA ve MUNAY-Kİ ŞİFA İNİSİYASYONU

Tarih : 30.11.-0001

11 Temmuz 2015 Cumartesi, 11:00-16:30, halka sanat/ galeri!
 
İç dünyanızın imgelerini sezgisel resimle keşfedin, doğal boya ile ifade edin ve Peru’nun kadim Munay-ki şifası ile tanışın!
 
Bu atölye kişisel gelişim serüveninize derinlik kazandıracak bir adım olacak.
 
Program:
Devamı ›


 

Access Bar Uygulayıcı Sertifika Eğitimi

Tarih : 30.11.-0001

15 Temmuz 2015 Çarşamba, 09:00- 17:30
 
Eğitmen: Rowena Girneet Baweja*
 
Access Bar Uygulayıcı Sertifika Eğitimi 15 Temmuz Çarşamba günü Nefess Yoga'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek. 
 
Bilgi ve kayıt için: info@halkaartproject.net
 
*https://www.facebook.com/NefessYoga
 
* www.nefessyoga.com/
 
"Başınızın üzerinde hafifçe dokunulduğunda kolaylıkla uyarılarak hayatınızda daha önce yapmakta zorlandığınız, tıkanıklık yaşadığınız durumları çözmenize yardımcı olacak 32 nokta olduğunu biliyor muydunuz? Bu noktalar hayattaki
Devamı ›


 

Sezgisel resim, doğal boya ve İstanbul gezileri

Tarih : 30.11.-0001

Sezgisel resim, doğal boya ve İstanbul gezileri
 
10-12 Temmuz 2015
Eğitmen: Mine Yapar
 
 
İstanbul’un Quartier Latin’i Moda semtinde gerçekleştireceğimiz bu 2 günlük derinleşme atölyesinde iç dünyanızın renklerini, doğal boyaları ve İstanbul’un sanatsal boyutunu keşfe çıkın!
Devamı ›


 

Hellim Peyniri Atölyesi 2

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Hellim Peyniri Atölyesi"  Nejat Pars eğitmenliğinde 14 Haziran 2015, 14:00 - 17:30 arasında, halka sanat/ galeri'de!

Devamı ›


 

Bitki Takibi ve Güçlendirme Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin ve Tohum Emanetçileri Derneği'nin Düzenlediği "Bitki Takibi ve Güçlendirme Atölyesi" 14 Haziran 2015 Pazar, 11:00-13:30, halka sanat /galeri'de!
Devamı ›


 

Sağlıklı Dondurma Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin organize ettiği "Sağlıklı Dondurma Atölyesi" 13 Haziran 2015 Cumartesi, 13:00 - 15:00 saatleri arasında, halka sanat/ galeri'de!
Devamı ›


 

Balarısının Ekolojisi ve Ekolojik Arıcılığa Giriş

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin organize ettiği "Balarısının Ekolojisi ve Ekolojik Arıcılığa Giriş" 24 Mayıs 2015 Pazar, 11:00 - 17:00 saatleri arasında, halka sanat/ galeri'de!
Devamı ›


 

Senem Tüfekçioğlu ile Pratik Ev Permakültürü

Tarih : 30.11.-0001

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü (TPAE) tarafından, İstanbul Permakültür Kolektifi’nin katkılarıyla düzenlenen  "Senem Tüfekçioğlu ile Pratik Ev Permakültürü" 16-17 Mayıs Cumartesi- Pazar, 10:00-18:00  halka sanat/ galeri'de!

Devamı ›


 

Abur Cubura En Güzel Alternatifler Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin organize ettiği "Abur Cubura En Güzel Alternatifler Atölyesi" 10 Mayıs 2015 Pazar, 13:00 - 15:00 saatleri arasında, halka sanat/ galeri'de!
 
Eğitmen: İpek Kuşçu

Devamı ›


 

Beyaz Peynir Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin organize ettiği "Beyaz Peynir Atölyesi" 2 Mayıs 2015 Cumartesi, 13:00 - 17:00 saatleri arasında, halka sanat/ galeri'de!
 
Eğitmen: Nejat Pars
Devamı ›


 

Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine Giriş Kursu

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğine Giriş Kursu" 3-4// 18-19 Nisan 2015 Cumartesi- Pazar, 10:00-18:00, halka sanat/ galeri'de!

Devamı ›


 

Onarıcı Tarım: Kim? Ne? Neden? Nasıl?

Tarih : 30.11.-0001

 
İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Onarıcı Tarım: Kim? Ne? Neden? Nasıl?" 28-29 Mart 2015 Cumartesi- Pazar, 10:00-17:30, halka sanat/ galeri'de!
Devamı ›


 

Raw Vegan Mutfak Beslenme ve Yaşam Stili Eğitimi

Tarih : 30.11.-0001

21-22 Mart 2015, Cumartesi-Pazar, halka sanat/ galeri'de!
 
* Beslenme farkındalığınızı geliştirecek, 
* Duygular ile besinlerin ilişkisini anlayacak ve daha derin bir bakış açısı kazanacak,
Devamı ›


 

Arazide Su Tutma Yoluyla Ekolojik Onarım

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Arazide Su Tutma Yoluyla Ekolojik Onarım" 14 Mart 2015 Cumartesi, 13:00-17:00, halka sanat/ galeri'de!
Devamı ›


 

Gıda Ormanı Eğitimi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Gıda Ormanı Eğitimi" 10 Mart 2015 Salı, 10:00-18:00, halka sanat/ galeri'de!
Devamı ›


 

Tulum Peyniri Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Tulum Peyniri Atölyesi" 08 Mart 2015 Pazar, 14:00 - 18:30, halka sanat/ galeri'de!
Devamı ›


 

Kır Çocuklarının Özgen'i ile Soğuk Yöntem Sabun Yapım Atölyesi 8

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Kır Çocuklarının Özgen'i ile Soğuk Yöntem Sabun Yapım Atölyesi 8" 8 Mart 2015 Pazar, 11:00-14:00, halka sanat/ galeri'de!

Devamı ›


 

Glutensiz Ekmek ve Kraker Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Glutensiz Ekmek ve Kraker Atölyesi" 7 Mart 2015 Cumartesi, 13:00-17:00, halka sanat/ galeri'de!

Devamı ›


 

Gıda Ormanı, Sosyokrasi, Doğal Arı Yetiştiriciliği

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Gıda Ormanı, Sosyokrasi, Doğal Arı Yetiştiriciliği" 03 Mart 2015 Salı ,13:00-16:00, halka sanat/galeri'de!

Devamı ›


 

Geçmişin Bilgeliği Bugünün Bilgisi ile Toprak Yapılar

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Geçmişin Bilgeliği Bugünün Bilgisi ile Toprak Yapılar" 01 Mart 2015 Pazar, 11:00-16:00, halka sanat/galeri'de!

Devamı ›


 

Doğal Boya ile Sezgisel Resim Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

15 Mart 2015 Pazar, halka sanat/ galeri'de!
 
Eğitmen: Mine Yapar
Sabah 11:00-13:00 çocuk (6-10) ve anne-babaları için kısa bir atölyemiz olacak. Ücret: 100 TL 
Öğleden sonra 15:00-18:00 atölyemize 15+ herkes katılabilir. Ücret: 120 TL
Devamı ›


 

Baharat Kullanımı ve Şifalı Beslenmeye Giriş Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Baharat Kullanımı ve Şifalı Beslenmeye Giriş Atölyesi" 28 Şubat 2015 Cumartesi, 13:00-16:00, halka sanat/galeri'de!

Devamı ›


 

Mozzeralla Peyniri Atölyesi 2

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Mozzeralla Peyniri Atölyesi" 15 Şubat 2015 Pazar, 14:00 - 17:30, halka sanat/ galeri'de!
Devamı ›


 

Bahara Hazırlık - Tohum Ekme, Fide Oluşturma ve Sebze Yetiştirme Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi ve Emanetçiler Derneği'nin düzenlediği "Bahara Hazırlık - Tohum Ekme, Fide Oluşturma ve Sebze Yetiştirme Atölyesi" 15 Şubat 2015 Pazar, 11:00-13:30, halka sanat/ galeri'de!

Devamı ›


 

Boost Digestion, Mood and Energy with Home-fermented Superfoods 2

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Boost Digestion, Mood and Energy with Home-fermented Superfoods" 14 Şubat 2015, Pazar, 13:00 - 16:00 arasında, halka sanat/ galeri'de!
Devamı ›


 

Fitoterapiye Giriş

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Fitoterapiye Giriş" 8 Şubat 2015 Pazar, 13:00-17:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Şaduman Karaca

Devamı ›


 

Şiddetsiz İletişim Semineri

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Şiddetsiz İletişim Semineri" 7 Şubat 2015 Cumartesi, 13:00-16:00, halka sanat/ galeri'de!

Eğitmen: Vivet Alevi 

Devamı ›


 

Raw Vegan Mutfak Beslenme ve Yaşam Stili Eğitimi

Tarih : 30.11.-0001

21-22 Şubat 2015, Cumartesi-Pazar, halka sanat/ galeri'de!

Beslenme farkındalığını keşfetme ve geliştirme

Devamı ›


 

Mozzeralla Peyniri Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin organize ettiği "Mozzeralla Peyniri Atölyesi" 10 Ocak 2015, Cumartesi, 13:00 - 17:00 arasında, halka sanat/ galeri'de!

Devamı ›


 

Boost Digestion, Mood and Energy with Home-fermented Superfoods

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin organize ettiği "Boost Digestion, Mood and Energy with Home-fermented Superfoods" 11 Ocak 2015, Pazar, 13:00 - 16:00 arasında, halka sanat/ galeri'de!

Devamı ›


 

Senem Tüfekcioğlu ile Pratik Ev Permakültürü (PEP)

Tarih : 30.11.-0001

13-14 Aralık 2014 Cumartesi-Pazar, 10:00-18:00, halka sanat/ galeri'de!
 
Pratik Ev Permakültürü kursunda, Permakültür Etikleri, Tasarım İlkeleri ve bunların bir şehir ortamında ne şekilde kullanılabileceğini öğreneceğiz.
 
İki gün süren kurs sırasında, şehir hayatımızda iç içe olduğumuz tüketim maddelerini yakından tanıyacağız ve alternatif çözümlerden bahsedeceğiz.
Devamı ›


 

Avustralya Zaytuna Çiftliği Stajı - Murat Onuk

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin organize ettiği "Avusturalya Zaytuna Çiftliği Stajı" atölyesi Murat Onuk ile 21 Aralık 2014, 14:00 - 17:00 saatleri arasında halka sanat/ galeri'de!
 
Avusturalya Permakültür Araştırma Enstitüsünün araştırma ve eğitim merkezi olan Zaytuna çiftliği 2001 yılında kurulmuştur.
 
Murat Onuk, bu çiftlikte yaptığı 10 haftalık stajı bizlere anlatacak.
Devamı ›


 

Kır Çocuklarının Özgen'i ile Soğuk Yöntem Sabun Yapım Atölyesi 7

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Kır Çocuklarının Özgen'i ile Soğuk Yöntem Sabun Yapım Atölyesi 7" 7 Aralık 2014, 13:00-16:00 arasında, halka sanat/ galeri'de!
 
Kendi Kendine Yeterlilik Atölyeleri kapsamında keyifle sizlerle birlikte olacağımız çok güzel bir atölyemiz var...
 
En temel formülasyon üzerinden tamamen doğal malzemeler kullanarak, hammaddeleri tanıyarak, reaksiyona bakarak sabun yapımını öğrenecek, dilerseniz sabununuzu doğal yağlarla kokulandırıp, kuru çiçeklerle zenginleştirebileceksiniz.
Devamı ›


 

Hellim Peyniri Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin organize ettiği "Hellim Peyniri Atölyesi"  Nejat Pars eğitmenliğinde 6 Aralık 2014, 13:00 - 17:00 arasında, halka sanat/ galeri'de!
 
Siz de hazır aldığınız ürünlerdeki katkı maddelerinden rahatsız olanlardan mısınız? Çocuğunuz için elinizden geldiği kadarıyla en doğal olanı araştıranlardan mısınız? O zaman sizi, bizimle birlikte Kendi Kendine Yeterlilik Atölyeleri kapsamında, ''Hellim Peyniri'' yapmaya davet ediyoruz.
Devamı ›


 

Kağıt Yapımı Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

26 Aralık 2014, Cuma, 13:00-15:00, halka sanat/ galeri'de!

Kullanılmış kağıtlardan geri dönüşüm yöntemi ile yeniden kağıt yapıyoruz. Kağıt yapımı aşamasında ise isteğimize göre renklendiriyoruz, yapraklar ve çiçekler ekliyoruz. 

Atölye Şefi: Gonca Göde

Katılım Ücreti: 40 TL

Devamı ›


 

Ahşap Yontma Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

12 Aralık 2014, Cuma, 16.00-19:00, halka sanat/ galeri'de!

Bir çakı ya da bir maket bıçağı kullanarak ahşap yontma tekniği ile meyve ve sebze figürleri elde edeceğiz. 

Atölye Şefi: Oktay Aydın 

Katılım Ücreti: 50 TL

Kontenjan: 10 kişi

Devamı ›


 

Keçeden Çanta Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

11 Aralık 2014, Perşembe, 16:00-19:00, halka sanat// galeri'de!

Kalın kalıp keçelerle ister daire ister kare şeklinde farklı dikiş tenikleri ile keçeden çanta yapıyoruz. 
 
Atölye Şefi: Fatma Güden
 
Katılım Ücreti:60 TL
Devamı ›


 

Kendi Defterini Yap Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

19 Aralık 2014 Cuma, 13:00-15:00, halka sanat/galeri'de!

Defter severler için kendi defterini tasarlama atölyesi... Yaratıcı modellerden farklı dikiş tekniklerine, el yapımı defterlerle ilgili bilmek istediğiniz her şey bu atölyede. Kağıt, kumaş, deri, plastik gibi aklınıza gelebilecek, tasarımınızda kullanmak istediğiniz her türlü malzemeyi yanınızda getirmeyi unutmayın. Öğretmesi bizden, yaratıcılık sizden!

Devamı ›


 

Steve Read ile Permakültür Tasarım Sertifikası Kursu

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Steve Read ile Permakültür Tasarım Sertifikası Kursu 18-28 Kasım 2014, 10:00-18:00 saatleri arasında halka sanat/ galeri'de!
 
Yaşananlar üzerinize üzerinize mi geliyor? Ne yapabilirim diye düşünüp, nereden başlayabileceğinizi mi bilmiyorsunuz?
 
O zaman size Steve Read'in cümleleri ile cevap verelim: "Permakültürün, yok ettiğimiz ve yeniden yapılandırmak istediğimiz toplulukların onarımı için iyi uyarlanmış ve fonksiyonel bir araç olduğuna inanıyorum."
Devamı ›


 

Şehir Bahçeleri: Sivil İnisiyatifler, Örgütlenme Modelleri ve Montréal Sunumu

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Şehir Bahçeleri: Sivil İnisiyatifler, Örgütlenme Modelleri ve Montréal Sunumu" Dilek Ayman eğitmenliğinde 16 Kasım 2014, Pazar 11:00 - 16:00 saatleri arasında halka sanat/ galeri'de!

Kentsel tarım şehrin kendisi kadar eski bir gerçeklik. İnsanlık tarihi boyunca, hızlı ve etkili ulaşım olmadığı zamanlarda, kent içinde ve çeperlerinde taze sebze, meyve ve şifalı ot üretimi yapılageldi. 
Devamı ›


 

Kaşar Peyniri Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Kaşar Peyniri Atölyesi" Nejat Pars eğitmenliğinde 15 Kasım 2014, Cumartesi 13:00 - 17:00 arasında halka sanat/ galeri'de!
 
Siz de hazır aldığınız ürünlerdeki katkı maddelerinden rahatsız olanlardan mısınız? Çocuğunuz için elinizden geldiği kadarıyla en doğal olanı araştıranlardan mısınız? O zaman sizi, bizimle birlikte Kendi Kendine Yeterlilik Atölyeleri kapsamında, ''Kaşar Peyniri'' yapmaya davet ediyoruz.
Devamı ›


 

Permakültüre Giriş Kursu

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Permakültüre Giriş Kursu Dilek Yalçın Demiralp ve Seda Ergazi'nin eğitmenliğinde 1 ve 2 Aralık 2014 tarihlerinde 10:00-18:00 arasında halka sanat/ galeri'de!

Permakültüre Giriş kursu, permakültürün ne olduğunun özünü kavramak isteyen herkesin faydalanabileceği 2 günlük bir kurstur. Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.
Devamı ›


 

Su: Kullanımı, Hasadı,Arıtımı,Tasarrufu

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Kompost ve Bokashi Kompostu Atölyesi" Emre Rona ile 25 Ekim 2014, Cumartesi, 11:00-16:00 arasında halka sanat/ galeri'de!

Su, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bedenimizin büyük bölümü ve benzer şekilde Dünyanın büyük bir bölümü sudan oluşmakta. Ancak biz ona yeterince değer verebiliyor muyuz? Kaynaklarımızı doğru yerde ve zamanda kullanabiliyor muyuz?

Devamı ›


 

Kompost ve Bokashi Kompostu Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "Kompost ve Bokashi Kompostu Atölyesi" Emre Rona ile 26 Ekim 2014, Pazar, 13:00-16:00 arasında halka sanat/ galeri'de!

Mutfaklarımızdan her gün çıkan organik atıkları yeniden değerlendirmek ve onlardan toprak üretmek mümkün. Kompost yapmak hem ev ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük kazanç ama her şeyden önemlisi, topraktan aldıklarımızı, toprağa iade etmek yaşamımızın devamı için gerekli.
Devamı ›


 

Beyaz Peynir Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

 
İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Beyaz Peynir Atölyesi Nejat Pars ile 18 Ekim 2014 Cumartesi, 13:00 - 17:00 arasında halka sanat/ galeri'de!
 
Siz de hazır aldığınız ürünlerdeki katkı maddelerinden rahatsız olanlardan mısınız? Çocuğunuz için elinizden geldiği kadarıyla en doğal olanı araştıranlardan mısınız? O zaman sizi, bizimle birlikte Kendi Kendine Yeterlilik Atölyeleri kapsamında, Beyaz Peynir yapmaya davet ediyoruz.
Devamı ›


 

İsrail'de Ekoköyler Geçmişi, Bugünü, Geleceği

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği "İsrail'de Ekoköyler Geçmişi, Bugünü, Geleceği" eğitmen Shaul Shaham ile 27 Eylül Cumartesi, 13:00-17:00'da halka sanat/ galeri'de!

Köyler bazı toplumlarda çekirdek, yapı taşı olmuştur. Ülkenin varlığı onların üzerine kurulmuştur. İsrail de bunlardan biri. Oradaki toplulukların nasıl oluştuğunu, Kibbutzları, ekolojik hayatı merak edenler için bizzat orada doğmuş, büyümüş ve permakültür eğitimi almış Shaul Shaham bizlerle olacak.

Devamı ›


 

Doğal Sirke Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

İstanbul Permakültür Kolektifi'nin düzenlediği Doğal Sirke Atölyesi, Leyla Kabasakal ile 27 Eylül Cuma, 11:00-13:00 arasında halka sanat/ galeri'de! 

Eylül hasat ayı... Kışlıkları hazırlamanın tam zamanı. Elmanın, üzümün, incirin ve daha pek çok meyvenin en güzel, en olgunları elinizin altında iken, kendi sirkenizi kendinizin hazırlaması, aynı maya ile ailenizin sirkesini üretmeniz, saklamanız, çocuklarınıza, torunlarınıza miras bırakmanız mümkün.
Devamı ›


 

Çini Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

10 Ekim 2014 Cuma, 16:00-20:00, halka sanat/ galeri'de!

Geleneksel yöntemler ve malzemeler ile çinilerin üzerine istediğiniz desenleri ve çizimleri çizip atölye şefimizin göstereceği teknikler ile çinilerimizi hazırlıyoruz. İki gün sürecek fırınlanma işlemi bittikten sonra çinilerimiz hazır! Malzemeler bizden, tasarımlar sizden!

Devamı ›


 

Yetişkinler için Polimer Kilden Taş Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

18 Eylül 2014 Perşembe, saat: 17:00-19:00, halka sanat/ galeri'de!

Polimer Kil (Fimo Hamuru) kolayca yoğrulabilen, renklerin birbirine rahatça karışabilirliği, her türlü şekli verilen çalışması zevkli bir malzemedir. 

Bu atölyede polimer kil ile taşları  tasarladığımız desenlerle renklendirip, fırınlıyoruz. Taşlar ve tasarımlar sizden!

Devamı ›


 

Tohum Alma ve Saklama Atölyesi

Tarih : 30.11.-0001

20 Eylül 2014 Cumartesi, 13:00- 16:00, halka sanat/ galeri'de!

Geçmişe ve geleceğe sadakat için, Emanetçiler Derneği'nin de dediği gibi dünyayı torunlarımızdan emanet aldığımız için, tohumlarımıza sahip çıkalım...
Yerel türleri koruyalım, yok oluşlarının önünde duralım diyoruz.
Devamı ›