Vicki McConville

Halka Sanat Projesi 26 Eylül – 21 Ekim 2012 tarihleri arasında Avustralyalı sanatçı Vicki McConville’I ağırlıyor. Vicki McConville lisans eğitimini 1978 yılında Sydney, Macquarie Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler - Psikoloji/Felsefe/ Antropoloji bölümünde tamamlamış, 1981 yılında da Melbourne Üniversitesi’nde Sanat ve El Sanatları Bölümü’nden mezun olmuştur. Melbourne Monash Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar alanında yüksek lisans yapmıştır. Şu anda aynı üniversitede doktora yapmaktadır.

 

 

Vicki McConville yazılı basın, video, film, ses ve performans alanlarında uzmanlaşmış bir sanatçı. Şu anda devam eden çalışması da kültürel ikonografilerin dönüşümleri ve ticaretin incelenmesi üzerinde.

Vicki McConville projesini şu şekilde açıklıyor:

“The Essence of Containment: Traversing the terrain trade” araştırmaya dayalı bir metodolojiden gelişecek olan görsel sanat projesidir. Araştırma, tarihsel olduğu kadar çağdaş da olan ticaret rotalarını takip edecek, “İpek Yolu” ve internetin sanal ticaret rotası gibi.

Zaten devam eden projeye dayanarak ve onu başka bir projenin içinde geliştirerek özellikle kanal olarak, bir sanatçı olarak hareket etmek , ipek yoluna seyahat etmek ve yeni bir görsel proje için materyal toplamak istiyorum. Halka Sanat Projesi’nde geçirdiğim zaman içinde diğer rezidans sanatçılarıyla işbirliği ve fikir alışverişinde bulunmanın yanı sıra toplayacağım birçok ‘araştırma materyalini’, bir dizi çeşitli araç işlerini bir araya getirmek için kullanacağım.

Araştırmalar sırasıyla ‘ticaret rotaları’nı takip edecek ve ‘ticaret’in kültür,dil,din,ikonografi üstündeki tarihsel ve çağdaş etkisinin görsel analizlerini kapsayacak.

Araştırma sonuçları, baskılar ve diğer nesneler büyük ihtimalle dioramaların 3 boyutlu üretimine katılacaklar ve İpek Yolu ile alakalı her bir Rezidans konumunda, ticaretin etkisiyle oluşan kültürel değişimlerin bağlantısını oluşturulacak.

www.artsville.com.au