"Colour Mining Blue" 2012, Blue Town Heritage Centre, Isle of Sheppey, Kent Installation, audio, film

Lucy Steggals

 

Halka Sanat Projesi 1 – 22 Aralık 2012 tarihleri arasında İngiliz sanatçı Lucy Steggals (1978)’ı ağırlıyor!

Bir görsel sanatçı olarak Lucy Steggals, kişisel/genel koleksiyonlardan, arşivlemenin doğal sürecinden, sergileme tekniklerinden ilham alıyor. Proje üretirken doğrudan insanlarla çalışabileceği mekanlarda bulunmayı tercih ediyor. Popüler kültürü, hediyelik eşyaları, günlük efemeraları, tarihi, mitolojiyi ve çevreyi işlerine kaynak olarak alıyor.

 

 

Şu an üzerinde çalıştığı “Colour Mining”  7  farklı kıtadan seçtiği şehirlerle 7 rengi bağdaştırarak (mavi, yeşil, kırmızı, sarı, turuncu, indigo ve mor) oluşturduğu bir görüntü serisi projesi.

Halka Sanat Projesi rezidans programı Steggals için hem İstanbul’u projesi kapsamına almak için bir aracı, hem projenin gelişimi açısından çok yönlü bir altyapı sağlayıcı durumunda. Halka’nın sanatçı odalarını renklerle ayırmış olması (sarı, kırmızı ve turuncu) sanatçının dikkatini çeken bir diğer unsur.  Halka’da olacağı sure boyunca “kırmızı oda”da kalmayı tercih eden Lucy Steggals projesi hakkında şunları söylüyor:

“Seçtiğim yerlerde ortalama 1 ay kalarak, o şehirle bağdaştırdığım renkte bir ayakkabıyla dolaşıyorum. Bu süreçte bloguma günlük olarak yazıyorum. Orada yaşayan insanların da yardımıyla fotoğraflar, videolar ve kayıtları araştırarak data oluşturuyorum, bu bilgileri toparlayarak gelecek için arşivliyorum ve bir kısa film oluşturuyorum. Halka’da oluşturduğum kısa film hem İstanbul hem de Londra’da gösterilecek. Tüm renkleri tamamladığımda oluşturduğum kısa filmlerden toplu bir gösterim yapmayı hedefliyorum”

Proje hakkında daha fazla bilgi almak için:

www.colourming.co.uk

http://lucysteggals.co.uk/films/

Lucy Steggals hakkında daha fazla bilgi almak ve tüm işlerini görmek için:

www.lucysteggals.co.uk