Zoe Scoglio

halka sanat projesi, 1-21 Mayıs 2013 tarihleri arasında Avustralya’dan Zoe Scoglio’yu ağırlıyor.

Zoe Scoglio, ilhamını jeolojik dünyanın güncel kavrayışlarından alıyor ve kamu, galeri, performans ve belli bir alan, bölge için işler üretiyor. Katılıma, ritüele, video projeksiyonu ve sese bir vurgu ile, işlerinde analog teknikleri ve dijital teknolojiyi kullanıyor.

 

halka sanat projesi’nde kaldığı süreç insanoğlunun jeolojik dünyayla olan çeşitli ve değişen ilişkilerini araştırdığı devam eden araştırmasının parçasını oluşturacak.

Kendisini ve başkalarını dahil edeceği provokatif bir seri, heykelsi deneysellik, video ve ses kayıtları ve diğer rezidans sanatçılarıyla, İstanbul’daki sanatçılarla ve yerel halktan kişilerle tartışarak ortaya koyacağı bir araştırma... 

Bu araştırmalar performans enstalasyonu Shifting Ground ve devam eden türdeş alanlı araştırma projesi The Human Sundial Project- kıpırdamadan zaman ve uzayda yolculuk etmek- dahil olmak üzere daha önceki projelerinde değinilmiş olan tema ve formları araştırmaya devam edecek.

Scoglio'nun pratikleri, daha çok güncel toplumun yaşadığımız dünyayla olan ilişkisine her şeyin geçici ve metamorfik olduğunu araştırarak odaklanıyor. Kalıcı olmayan ve uçup giden zamanımız doğasını ve onu oluşturan öğelerle olan simbiyotik ilişkilerimizi araştırmayla ilgileniyor. İşleri endüstriyelleşmiş dünyanın ham maddeleri tüketimi ve metalaşmasını araştırarak dünyanın kozmik başlangıçları ve jeolojik zamanları bir çerçeve olarak göz önünde bulunduruyor.

Türkiye’nin jeolojik, sosyal, yapısal ve sanatsal arazisini araştırmakla ilgili olduğunu söyleyen Scoglio, kavramdaki değişimlerden ilham aradığını ve bu yeni çevreyi görsel, işitsel ve bedensel deneyimlemesinin konusu olarak kullanacağını söylüyor ve halka sanat projesi’nde geçireceği sürecin farklı bir izleyiciyle bunları paylaşmasını, İstanbul’daki canlı sanat camiası hakkındaki keşiflerini desteklemesini ve insanların jeolojik çevreyle kurduğu çeşitli ilişkileri algılayışını genişleteceğine inanıyor.