Brian Elder

halka sanat projesi 16-25 Haziran 2013 tarihlerinde ABD- Mount Pleasant, Michigan’dan Brian Elder’ı ağırlıyor.

Brian Elder’ın işi bir yeri deneyimlemenikten çıkan kişisel bir metaforun gelişimini içeriyor. Belirli bir lokasyonu keşfetmek veya bir noktadan diğer nokataya seyahat etmek ve bu deneyimi nasıl içselleştiridği ve bu deneyimden ne anlam kazandığıyla ilgileniyor. Deneyimlerini resimlemesi, çizmesi, fotoğraflar ve videolar, aynı zamanda o yerin tarihini okuması, araştırması ve internetten bilgi toplaması görsel olarak göreceğimiz süreci yansıtmasına izin veriyor.

 

Daha önce İstanbul’da bulunan sanatçı tüm şehri gezerek ve deneyimlerini ve şehri kayıt altına alarak bu süreci başlattı. Kayıt altına aldığı her şeyi işlerinde kullanan Elder, internetten bilgi toplamaya da devam etti.  Fikirleri sanatçıyı 98 tane kağıt üzerine,katman katman görsellerden oluşan ve her bir parçada bilgi bulunan, daha büyük dokuların da olduğu ve tüm işi çevreleyen kişisel çalışmalarının yapılarını oluşturmaya yöneltti. Her bir parçanın konumu o yerin İstanbul’daki coğrafik konumuna gönderme yapıyor ve coğrafik bilgiyi içeren katmanları da barındırıyor.

Üretim sürecinde İstanbul’da tekrar bulunarak üretim süreci açısından tanıyabileceği yerleri tekrar ziyaret edecek. Daha sonra işleri, resimleri ve çizimleri duvara asarak gerektiğinde yeni bölgeler ve bağlantılar ekleyecek. İstanbul'daki insanlarla, özellikle üniversite öğrencileriyle tanışıp konuşarak 9 günlük rezidans programı sürecini değerlendirmek istiyor.