Pablo Vindel

halka sanat projesi 26 Ekim-8 Kasım 2013 tarihleri arasında Valensiya, İspanya’dan Pablo Vindel’i ağırlıyor.

Pablo Vindel dijital imgeler, desenler, dikiş ve elyapımı gibi sanatlarla ilgileniyor. Farklı türde kumaşlar üstüne fotoğraflar basıyor. İmgelerin maddesel doğasıyla onların bir haritanın değişebilen yolları gibi ayarlanmasıyla ilgileniyor. Onun imgeleri gövde üzerine imgeleri oto portreler gibi fakat aynı zamanda kök örnekler gibi yansıyor.

 

 Voodoo yapar gibi imgeleri zamklıyor, dikiyor ve iğneliyor. Bu yöntemleri imgelerin ve malzemelerin ölümlü doğasını, kendilerini güdümlemeleriyle ortaya koyan olasılıkları keşfetmek için kullanıyor. Hayalimsi fakat somut, güzel ve aynı zamanda kafa karıştırıcı, bu figürler onları çevreleyen bölgede var olan gerçek ve gerçek dışı alanı keşfediyor.

İstanbul’u turist olarak  birkaç yıl önce de ziyaret etmiş olan Vindel, seyahatinden aklında kalan görüntülerin ona daima spontane bir şehri,dinamik, renkli ve gizemli olan, hatırlattığını söylüyor. Sanatçı şöyle devam ediyor: “ Rüya gibi pazarlar, camiler, kiliseler, saraylar… Çeşitli etnik grupların ve kültürlerin kaynaştığı bir erime potası. Ve bu erime potası ki, tarihte yüzyıllar boyunca yayılan, yer değiştirme, saydamlık, anayurdunun dışında bir yabancı olma fikriyle bağlantılı olması bana en ilginç gelendir.” Sanatçı bu kavramlar üzerine kumaşlar üstündeki imgeleri işleyerek çalışacak. Bu yer değiştirme hakkında konuşmak, bu fikirleri oluşturulabilecek gerçek ve gerçek dışı peyzajla oynamak ve mümkün bir alana dönüşen ve ortaya çıkaran biçimlenebilir olağan üstü ve maddesel alanları keşfetmek bedenlerin figürlerini sanatsal araştırması sürecinde kullanacak.

www.pablo-vindel.com