Çok Sesli Manzara

Sergi Tarihi: 5 Şubat 2015– 17 Şubat 2015
Sergi Açılış: 5 Şubat 2015, 19:00
Ses Performansı: 5 Şubat 2015, 20:00

Çevre tasarımcısı ve sanatçı Carmen Bouyer ve tasarımcı, ressam Geoffroy Pithon işbirliği ile yapılan sanatsal proje ve araştırma sergisi  "Çok Sesli Manzara" 5- 17 Şubat tarihleri arasında halka sanat/galeri’de gösteriliyor.

 

Türkiye'de yenilebilir, doğal, yabani bitkiler kullanımları üzerinde bir yıl süren, fotoğraflarla ilgili editoryal ve ses araştırmasından sonra, Carmen Bouyer ‘in çalışmaları bizi besleyen doğal dünya ile daha temel ve duygusal diyaloğu olan kentsel peyzaj çevresinin arasındaki bir keşif. Fotoğraf çalışmaları İzmir ve İstanbul’un göbeğindeki açık alanlardaki ve kentsel çiftliklerdeki  doğal kentsel gıda üretimini, doğal birlikteliğini ve çevre yöneticiliğini gösteriyor. Neolitik çağ’ın başındaki bu uygulamaların izlerden esinlenerek yapılan soyut çizimler, bize grafik lehçeleri ve işaretleri hatırlatıyor. Antik Mezopotamya ve Güneydoğu Türkiye başlangıçındaki topraklarda yapılan,  toplanmış ve tarıma yönelik kültürler arası dengeleyeci zamanlardaki kazılan bu şekillerdir.

Geoffroy Pithon ve Carmen Bouyer, büyük boy çizimler yoluyla, arazi ile bizim aramızdaki asırlık karşıtlığı ilham alarak dilleri keşfediyor. Sergi, doğal yerler, insan olmayan varlıklar, kültürel nesneler ve kendimiz arasındaki koku ile yaptığımız bir iletişimin olduğu bir manzara haline geliyor. Semboller, yanılsamalar, önseziler yolun kenarındaki taş izlerinin, bitkisel dalgaların gölgesinde ortaya çıkan figürlerin, hayvansal etkilerin, antik çizimlerin, mitolojik figürlerin, su seslerinin belirtisidir ve buradan bir diyalog başlayabilme ihtimalini barındırabilir.

05 Şubat 2015 açılış gününde  "Fabien Labeyrie ile Ses Performansı" saat 20:00'de gerçekleşecek.