Doğal Boya ile Sezgisel Resim Atölyesi

15 Mart 2015 Pazar, halka sanat/ galeri'de!
 
Eğitmen: Mine Yapar
Sabah 11:00-13:00 çocuk (6-10) ve anne-babaları için kısa bir atölyemiz olacak. Ücret: 100 TL 
Öğleden sonra 15:00-18:00 atölyemize 15+ herkes katılabilir. Ücret: 120 TL
 
Sezgisel resim nedir?
İçinizdeki yaratıcı çocukla bağlantı kurun, akışa kapılın, renkli toprakla oynayın! Renkler, çizgiler, imgeler belirecek, kaybolacak, dönüşecek ve içinizden tuvale akacak. Beliren imgeler hayat yolunuz için bir anlam ifade edebilir. Bilinçaltınızın mesajları resimde şekil bulabilir. 
Sezgisel resimde önemli olan teknik veya mükemmellik değildir. 
Önemli olan kontrolü bırakıp kendinizi ifade etmenizdir. Deneyim ve yetenek düzeyiniz ne olursa olsun sezgisel bir yaklaşım ve sezgisel resim egzersizleriyle akışa kapılacaksınız. Hem süreçten hem de yarattığınız üründen keyif alacaksınız. Bizim atölyede iyi ve kötü resim yoktur. Bugün beğenmediğiniz resim gelecekte size güzel gelebilir.
 
Müzik ve sağ beyin egzersizleri bizi sezgisel bir ruh haline götürecek. Sınırlarımızdan kurtulup hem sağ hem sol elimizle ve hatta gözlerimiz kapalı resim yapacağız. En önemlisi de çok eğleneceğiz.
 
Hem bireysel hem de grupla etkileşim halinde çalışacağız. Atölye sonunda resimleri konuşmak ve paylaşmak da resim yapma süreci kadar değerli!
 
Doğal boya nedir?
 
Atölye doğal tempera boyası yapımı ile başlayacak. Tempera boyası yumurta ile yapılır ve eski Mısır'da Roma döneminde keşfedilmiştir. Çok dayanıklı bir boyadır. Örneğin,milattan sonra 1. yüzyıldan kalma tempera resimler vardır. Rönesans dönemi ise  temperanın yaygın kullanıldığı son dönemdir. Yüzyıllardır terkedilen tempera tekniğini sadece ikon ressamları sadakatle uygulayarak günümüze kadar getirmiştir. Tempera hem doğa ve insan bedenine zararlı olmaması hem de spontane ve sezgisel kullanıma uygun olması nedeniyle yeniden keşfedilmeye değer bir tekniktir. Kullanacağımız boya tümüyle doğal yumurta temperası olacak. Atölye başlarken birlikte hazırlayıp öğreneceğiz. 
 
 
Eğitmen hakkında
 
Mine Yapar Türkiye`de büyüdü, ODTÜ ekonomiyi bitirdikten sonra Hollanda`ya yerleşti. Önceleri analitik düşünceyi temel alan danışmanlık işlerinde çalıştı. Zaman içinde kişisel/duygusal gelişime yönelik eğitim programlarına katıldı. Kendisini ve çalışma alanını dönüştürdü. 
Mine´nin çalışma alanının 3 ekseni var: Doğa, sanat ve bireysel gelişim. 
Hollanda´da çevre bilinçlendirmesi uzmanı olarak çalıştı. Çevre dostu tüketici ürünleri konusunda Hollanda'da ve Türkiye´de seminerler verdi. 
 
Bedensel psikoterapi (emotional bodywork) konusunda pek çok kurs ve terapiye katılan Mine Yapar son yıllarda bireysel-spiritüel gelişim ekseninde qi gong, continuum movement gibi disiplinleri öğrendi ve Munay-ki şaman inisiyasyonları aldı. 
 
Mine Yapar, sanat ekseninde renklere duyduğu tutkuyu izleyerek sezgisel resime başladı ve eğitimini aldı. Boyalarını doğal malzemeden kendisi yapıyor. Ayrıca bitkilerle kumaş boyayan Mine bu konuda da Kaz dağlarında atölye çalışmaları yapıyor.
 
https://www.facebook.com/coloured.earth