Sanat nerede?( Sanat nedir? yerine)

Sergi Tarihleri: 14-24 Mayıs 2015
Sergi Açılış: 14 Mayıs 2015 Perşembe, 19:00
 
14-24 Mayıs 2015 tarihlerinde halka sanat/ galeri’de gerçekleşecek Sanat nerede? sergisi bu sorunun cevabını bir kaç farklı şekilde arayışa çıkıyor.Sergilenen işler, birlikte sergi yapmayı hiç düşünmemiş iki
insanın günlük diyaloglarının sonuçları niteliğindedirler. Bu kendiliğinden oluşan paylaşımların sergilenme ve diğer insanlarla da paylaşılma olasılığı  halka sanat projesi’ nde gelişti ve sonrasında bu başlık eklendi.
 
Nazan Külür, halka sanat/ rezidans binasının karşısında bulunan Kordelio Pastanesi’ nin sahibidir. Şahane bir pastacı olmasının yanında, mozaik, seramik,  cam üfleme, batik ve benzeri konularda da sanatsal beceriye sahiptir. Müzeler veya popüler kültür yoluyla hepimizin bildiği sanat eserlerinin kopyalarını yapan Nazan, pastanesinin duvarlarında ve raflarında da bu kopyaları sergiler. Yaptıkları hakkında son derece mütevazi olan Nazan, sanat ile yaşama sözünü yıllar önce kendi kendine vermiş, bir şeyler üretme ihtiyacını da yıllar boyunca geliştirdiği ustalığı ve becerisini kullanarak sürekli gidermiştir. 
 
Slobodan Dan Paich, halka sanat projesi’ ndeki rezidans programı konukluğu süresince  neredeyse her sabah Nazan Külür’ ün yerine kahvaltı yapmaya gitti. Çoğunlukla ıspanaklı, kıymalı veya peynirli börek, bir bardak çay ve bir kase çorba sipariş etti. Nazan Külür’ün yarattığı estetiği ve zanaatı onurlandırmak için, yemeğinden arda kalanları her seferinde tabağın içinde bıraktı ve aynı özeni göstermeye çalışarak yeniden düzenledi. O gün tabakta ne sunulduysa- ıspanak, peynir veya hamur gibi - ondan geriye kalanlar, tabağın içinde bazen sadece bıçak ve çatal, bazen de elle düzenlenerek resimlere dönüştürüldü. Bu sunumlar sadece o ana ait oldukları için, Nazan Külür her seferinde onları fotoğrafladı. Sonrasında, fotoğrafların Nazan’ın diğer eserleriyle birlikte sergilenme fikri ortaya çıktı. 
 
halka sanat projesi 2015 Mayıs ayında, rezidans sanatçısı Slobodan Dan Paich ve Kordelio Pastanesi’nin sahibi Nazan Külür’ün diyaloglarından ilham alarak gerçekleşen Sanat Nerede? adlı sergiye ev sahipliği yapıyor olacak.