Zamanadair // Aboutime

Mekan: Kabine Nadire

Açılış: 18:00

halka sanat projesi konuk sanatçıları Carla Chaim ve Victor Leguy Kabine Nadire'de 10 Ağustos 2012 tarihinde açılacak "Zamanadair " isimli sergileri hakkında şu bilgiyi veriyorlar:

 

"halka sanat projesi bizde köklü değişiklikler yaptı. Sıra dışı bir ülkede, bambaşka, eşsiz bir kültürle tanıştık ve bu bizi yeni ve özel bir yöntemle üretmeye cesaretlendirdi. Bazı farklı katmanları kullanıp, diğerleri arasında biz bağlantı kuruyorduk.

Önceden de yenilikçi bir bakış açısına dayanarak yaşıyorduk, Rezidans’ın yaşayacağımız süreçte bir dönüm noktası olacağını biliyorduk. İkimiz de Sanatçı Rezidans’ına kişisel çalışmalarımızı geliştirmek ve ilk defa işbirliğiyle, birlikte çalışmalar üretmek adına geldik.

İstanbul’u eşsiz sanatsal düşünme potansiyeli adına seçtik. Biz harikulade Türk kültürünü göstermek veya dışarıdan bir bakış olmak  yerine, onun bir parçası oluyor, onu anlıyor ve işlerimize aktarıyoruz."Ayrıca, diğer bir şaşırtıcı nokta; aynı stüdyoyu ve fikirlerimizi paylaşmanın keyfiydi. Aklımızdakilerin karşılıklı paylaşımı üretimimiz için anlamlıydı. Stüdyoda zaman adeta uçuyor gibi geldi.

Çalışmalarımız çizim üstüne, yine de video ve enstalasyon gibi farklı araçlar kullanmayı düşündük. Sergide, çizimlerin özel çalışmamızla işlendiğini görebilirsiniz. Hem kişisel hem de işbirliğiyle ürettiğimiz çalışmalarımız bu son günlerde, İstanbul’da yaşadığımız ve şehri deneyimlediğimiz süreçte gelişti. Video, çalışmalarımız arasında bağlantı kuran bir öğe. Son olarak şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki, bu deneyim Türk kültürüne ve dine kesinlikle gerçek bir ‘dalış’tır."