Göründüğü Gibi Değil

halka sanat projesi 22 Nisan – 13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü öğrencilerinden oluşan bir grup sergine ev sahipliği yapıyor. “Göründüğü Gibi Değil” başlıklı sergide Selin Akan, Elif Zeynep Aydın, İrem Nur Bayar, Ebru Demir, Neslihan Doruk, Ezgi Güler, Deniz İşeri, Cansel Asena Özer ve Sebahat Yavuz, öznel kimliklerinden referans alarak içinde bulunduğumuz yüzyılın kaotik sorunu ‘kimlik’i farklı malzemelerle yüzeylere aktarıyorlar. 
 
 
Shakespeare, “Dünya bir oyun sahnesi, bizler birer oyuncuyuz” sözü ile hayatımız boyunca sahip olduğumuz sayısız kimliğin varlığını işaret etmektedir. Ancak sadece insanın kimliği yoktur. Şehirlerin, kültürlerin ve tabiî ki doğada bizlerle yaşayan hayvanların kimliklerinin de olduğu büyük bir kimlikler dünyası söz konusudur aslında. Bu bağlamda kimlik sorgulaması çeşitli başlıklar altında ele anılabilir:
Doğumumuzla belirlenen seçemediğimiz ancak kabul etmek zorunda bırakıldığımız kimlikler: ‘Benliğin ve dayatılan kimliğin çelişkisi’. Zamana meydan okuyan kültürel değerlere kazandırdığımız zorunlu yeni kimlikler: ‘Yenilenen kimlikler’. 21. yüzyılın vazgeçilmezi biçimlendirilen kimliklerin sunumu: ‘Sanal kimlikler’. Doğada bizle yaşayan canlılara yüklediğimiz zorunlu kimlikler: ‘Kazandırılmış kimlikler’. 
 
Tekstilin plastik ifade olanaklarıyla yarattıkları yüzeylerde, Öğretim Üyesi Semra Gür Üstüner’in yönetiminde tekstil sanatını deneyimleyen dokuz öğrenci, 21. yüzyılda arada kalmış kimliklerin “Göründüğü Gibi Değil” durumunu vurgulamaktadır.
 
Sergi Açılış: 21 Nisan 2018 Cumartesi, 19:00
Sergi Ziyaret: 22 Nisan – 13 Mayıs 2018, Çarşamba’dan Pazar’a 12:00 – 19:00, diğer günler randevu ile.
halka sanat/ galeri: Caferağa Mh. Bademaltı Sk. No:24 Moda Kadıköy