Konuşma Serisi: Beğeni

NE KADAR VE NASIL KONTROLÜNDEYİZ?
Beğeninin teknik, anlamsal (semantik), psikolojik, ekonomik ve politik yönleri üzerine konuşma serisi
Yaratıcının ve izleyicinin beğenilerine yönelik bakış açılarını, nedensellikler ile çok boyutlu araştırıyoruz. Beğeni konusunu, her oturumda farklı bir yönüne odaklanarak sanat tarihinden ve günümüzden örnekler ile inceliyoruz. Beğeninin göreceliliğini birlikte sorguluyoruz. 
 
Beğeninin Teknik Yönü:Eğitim ve formasyonumuz, ekipmanımız, genetik yapımız, fiziksel kapasitemiz ve tüm bunların niteliği/niceliği beğenimizi nasıl etkileyebilir? Teknolojik gelişmeler ve paradigma değişimleri ile beğenilerimiz de evrim geçirir mi? Takdir ve beğeni arasındaki ilişki nedir? 
 
Beğeninin Semantik ve Psikolojik Yönü:Evrensel arketipler, sembol ve anlam arayışımız, kişilik özelliklerimiz ve ruh halimiz beğenimizi nasıl etkileyebilir? Deneyimlerimiz, anılarımız ve dünyaya bakış açımızdaki değişimler ile beğenilerimiz de evrim geçirir mi? Sevgi ve beğeni arasındaki ilişki nedir? 
 
Beğeninin Ekonomik ve Politik Yönü:Ülkelerin bir çağdaki dinamikleri, toplumsal seçimler ve zamanın ruhu, sosyallik ve uyum, maddi yeterlilik ve doyum beğenimizi nasıl etkileyebilir? Farklı zümrelere ve durumlara zorunlu/gönüllü uyum sağlayınca beğenilerimiz de evrim geçirir mi? Değer ve beğeni arasındaki ilişki nedir?
 
 
Katılımcı Sayısı:  15 kişi
Etkinlik Zamanı: 22 Nisan 2018 Pazar – 16.00
20 Mayıs 2018 Pazar – 16.00
23 Haziran 2018 Cumartesi – 16.00
Etkinlik Yeri: halka sanat/ galeri: Caferağa Mh. Bademaltı Sk. No:24 Kadıköy 34710 Istanbul
Etkinlik Süresi:  1 saat (45 dakika konuşma, 15 dakika söyleşi)
*Etkinlik ücretsizdir. Katılım için e-mail veya telefon ile kayıt yaptırabilirsiniz:
atolyehalka@gmail.com // 0541 733 42 83 
Etkinliğin ev sahipliğini Halka Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği yapmaktadır.
 
 
Defne Deniz Acerol:
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü’nden 2013 senesinde dereceyle mezun olan Defne Deniz, Sakıp Sabancı Sanat Ödülü’nü kazanmış ve aynı yıl ilk kişisel sergisini açmıştır. Pek çok karma sergide yer alan ve 2016 senesinde Mamut Art Project’e seçilen sanatçının figüratif bir resim anlayışı vardır. Resimlerinde hikayeci yaklaşımıyla antropomorfik karakterlerin yer aldığı hayali mekanlar kurgular.
 
Tolgay Keskin:
Mimar ve müzisyen. Özel Üsküdar Amerikan Lisesi’nden 2005 senesinde ve Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 2010 senesinde onur dereceleriyle mezun olan Tolgay, İTÜ Mimari Tasarımda Bilişim Yüksek Lisans Programı ve Bahçeşehir Üniversitesi Caz Okulu’nda eğitim almıştır. 34728 Mimarlık-Tasarım’ın kurucu ortağıdır. İstanbul’da tasarım odaklı söyleşi (Yaratan Disiplinler) ve gezi etkinlikleri (Uzun Yol) düzenler.