Üç Kadın Üç Yol

Çok yönlü ve farklı sanatsal görüşlere açık bir inisiyatif olarak özgün çalışmaları, kişisel ve şiirsel sesleri destekleyen halka sanat projesi STEP Istanbul 2020 Çağdaş Sanat Fuarı kapsamında Baysan Yüksel, Belkıs Taşkeser ve Sevda Bad'ın işlerinden bir seçki sunuyor.
halka’da kadınların ağırlığı ilk günden bu yana, yaşamın akışı içinde kendiliğinden gelişen, belirgin bir özellik olarak görülür. Ancak bu durum cinsiyetçi bir yaklaşımdan ileri gelmez.
 
Birlikte düşünebilen, birbirlerinin üretim süreçlerinde farklı roller üstlenen ve destekleyen samimi bir yaklaşımdan ve yakın ruhların birbirini çekmesinden kaynaklanır. Nitekim bu çekim, onları tamamlayan ve halkayı bütünleyen eril enerjilerle harmanlanarak özgün halka ruhunu oluşturur.
Şimdi bu yapı, “Üç Kadın Üç Yol” başlığıyla, sanatsal üretimlerinin farklı noktalarında olan üç sanatçıyı yan yana getiriyor. Baysan Yüksel, Belkıs Taşkeser ve Sevda Bad’ın sergiye davet edilme sebepleri ve ortak paydaları ilk bakışta akla gelebileceği biçimde kadın sanatçı olmaları değil. Kendilerine has yaratıcı dünyaları, sanatsal uğraşlarına duydukları tutku, yaşamı deneyimleme ve çevrelerini duyumsama biçimlerinden kaynaklanan derinlikli üretim ve halka ruhuna yakın düşen doğal ilişkilenme biçimleri.  
Sanat pratikleri açısından bakıldığında üç sanatçıdan Belkıs çocukken yapmaya başladığı resme 1970’lerde yeniden başladı. Paris’te yaşadığı yıllarda görsel sanatçılar birliği La Maison des Artistes’e kabul edildi. O günden bugüne işleri Paris, İstanbul, Ankara ve San Francisco’da sergilendi. Belkıs, günün sanatsal eğilimlerini izlemek yerine yaşayan kültürlerle ve içsel bir bilgiyle yoğurduğu farklı etnografik köklerle beslediği işler üretir.
Baysan çizimden resme, kolajdan sanatçı kitaplarına ve filme kadar çok geniş bir skalada üretiyor. İşlerinde günlük yaşamın rutinlerini, inançları, gelenekleri ve tüketimi zaman zaman büyülü bir gerçeklikte bazen de kendi kurguladığı bir dünyanın atipik ögelerinde irdeliyor. Tekrar eden doğal elementler ve hayvan sembolleri Baysan’ın işlerinde metaforlar biçiminde sıklıkla karşımıza çıkar.
Bu üçlünün içinde sanatsal yolculukta en genç olanı Sevda resim yapmaya bir tutkuyla bağlıdır. halka’nın hamuruyla yoğrulan Sevda hem sanat hem  sanat yönetimi temelinden gelir. Odaklandığı insan hikayelerinde bireysel öykülerin ışığında bir çevre ve kültürel bir atmosfer kurgular. Sevda’nın kaleminde renk, doku ve malzeme deneyle ve keşifle genişler.  
“Üç Kadın Üç Yol” seçkisiyle halka sanat projesi manifestosunda verdiği söze uyarak bir kez daha “içine alarak büyüyor ve içindekilerle halka olmaya devam ediyor.”
halka sanat projesi seçkisi, 16-30 Kasım 2020 tarihleri arasında, STEP Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı süresince ve izleyen hafta boyunca Tomtom Kırmızı’nın kendisine sunduğu Tomtom Kaptan Sokak No:1 Beyoğlu adresindeki bağımsız mekanda ziyarete açık olacak.