Aroma Eskizleri

Aroma Eskizleri, Burak Ayaz'ın folklor araştırmaları, Anadolu coğrafyası, otlar ve dünya çapında baharat kullanımı ile geleneksel tariflerin yeniden inşasından doğan görsel projesidir. Bu sanatsal ifade, Orta Asya, Afrika ve Akdeniz coğrafyalarının folklorunu da içeren şiirsel imgelerle sonuçlanan disiplinler arası bir araştırmaya dayanmaktadır.
Ayaz bu kavramlara olan ilgisini şöyle ifade ediyor:
 
"Çoğu kez aromaların varlığını hafife alırız. Oysa koklama duyusunun görsel bir şöleni ve bellekle arasında gizemli bir bağ vardır. Aroma Eskizleri koklama duyusunun bize sunduklarının tanığıdır. Her daim bizimle olan efemeral bir deneyimi minyatür heykeller aracılığıyla dile getirir. Bu çalışma aromatik malzemeler kullanılarak bellek ve koku arasında zihne üşüşen bağları ifade etme çabası taşır."

Sergi, halka sanat projesi'nin kültür yelpazesinin farklı noktalarına değinme ve sanatçılarla izleyicileri anlamlı özgün pratikleri paylaşmada bir araya getirme ilkesi doğrultusunda gerçekleşen bir işbirliğidir.
Küratör: Slobodan Dan Paich, Artship Initiatives
Etkinlik Direktörü: İpek Çankaya, halka sanat projesi
Sergi açılışı ve sanatçı sunumu halka sanat projesi'nin ev sahipliğinde 20 Haziran 2021 saat 21.00'de Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Açılış saati ve sunum uluslararası katılıma göre düzenlenmiştir. Sunum dili İngilizce'dir.
4 Temmuz 2021 saat 17.00'de ise çevrimiçi sergi turu ve sanatçı sunumu Türkçe olarak yine Zoom üzerinden gerçekleşecektir.