YENİ: Sinema ve Görsel Okuma Yöntemleri Atölyesi

5 Şubat'tan itibaren halka sanat projesi'nde!

Kültür kuramlarının önemli sahalarından biri olan kültürel çalışmalar alanında, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Övünç Meriç’in hazırladığı ve 6 hafta sürecek olan atölye boyunca katılımcılar ele alınacak filmler aracılığıyla sinemada farklı konu başlıklarına (psikanaliz, mitler, göstergebilim, feminist eleştiri vb.) eğilecek ve çağdaş anlatılar dünyasında ilginç bir yolculuğa çıkacaklar. 

 

"Modern çağda tüm yaşamımız devasa bir gösteri birikimi gibi. Neler yok ki bu gösterinin içinde? Her şeyin gösteri nesnesi haline geldiği yaşantımızda etrafımız binlerce görsel metinden oluşuyor hatta kendimiz bile görsel bir kod olarak dolaşıyoruz.

Bu seminer gösteri toplumunun kodlarını nasıl okumamız gerektiğine odaklanıyor. Bir nevi elini taşın altına sokmak ya da akademik dille yapı bozumuna uğratmak diyebiliriz. Bunu da bu yüzyılın yaşantısına ve ruhuna çok da uygun olarak görsel metinler üzerinden yapmak.

Unutmamalı ki kültürel birer kod olan görsel metinler, değişken ve devingendir. Bu nedenle de sabitlenemez. Sabitlendiği anda, okuma işlemi bir şifre çözme işlemine dönüşür. Barthes, görüntünün niteliği okuma işleminin nasıl yapılacağını belirler derken, okuma işlemi şeklinin, anlamın yapısını belirlediğini kasteder. Okuma işlemi ise, görüntünün kendisi ile ilgilidir. Filmler aracılığı ile sistemi tersinden okuyacağımız bu kursta görsel olanın kurulma düzlemine geri döneceğiz."

Övünç Meriç

 Program:

1. Hafta: Psikanalizm ve Sinema

Röntgenciler Yarışıyor: Sliver ve Arka Pencere

Laura Mulvey – Görsel Haz ve Anlatı Sineması

 

2. Hafta: Mitler ve Sinema

Polat Alemdar Bir Kurşun da Benim İçin Ayır

Rene Girard – Üçgen Arzu Teorisi

 

3. Hafta: Göstergebilim ve Sinema

Nazım’ın Yarası Hala Kanıyor

Greimas ve Eyleyenler İzlencesi

 

4. Hafta: Bir Dil Olarak Sinema

Alphaville: Geleceğe Godard’ın Gözünden Bak

Metz – Film Semiyotiği

 

5. Hafta: Postkolonyal Söylem ve Sinema

Slumdog Nasıl Milyoner Oldu?

Fanon - Yeryüzünün Lanetlileri

 

6. Hafta: Feminist Eleştiri ve Sinema

Rebecca Geçmişin Gölgesinde

 

  

katılımcılar ele alınacak filmler aracılığıyla sinemada farklı konu başlıklarına (psikanaliz, mitler, göstergebilim, feminist eleştiri vb.) eğilecek ve ilginç bir çalışmaya katılacaklar.