Vicki McConville & Slobodan Dan Paich

halka sanat projesi rezidans sanatçıları Vicki McConville ve Slobodan Dan Paich 19 Ekim 2012 Cuma günü, 19:00-22:00 saatleri arasında izleyicilerle buluşuyorlar.

 

Vicki McConville, “The Essence of Containment” isimli projesinin bir parçası olan “33 Days”in görüntüleri, fikirleri ve önermeleri üzerine çalışmalarını izleyiciye sunacak.

Slobodan Dan Paich “Tea and Ink” projesinin ilk aşaması olan çay ve mürekkep kullanarak yaptığı çizimlerini sergileyecek.

halka sanat projesi  Avusturalyalı rezidans sanatçısı Vicki McConville’i 28 Eylül 2012 – 21 Ekim 2012 tarihleri arasında ağırlıyor. Yazılı basın, video, film, ses ve performans alanlarında uzmanlaşmış sanatçı, Vicki McConville kültürel ikonografilerin alışverişini ve dönüşümlerini inceliyor. Avustralya’da rezidans sanatçısı ve büyük ölçekli projelerde artistik direktör olarak görev alan, McConville’in işleri Avustralya, İngiltere, Avrupa ve Amerika’da sergilenmiştir.Vicki McConville aynı zamanda, “Print Council of Australia (PCA)”, “International Digital Art Award (IDAA)” ve “National Association for the Visual Arts (NAVA)” gibi pek çok organizasyonda yönetim kurulu üyesidir.Vicki McConville aynı zamanda Avusturalya, Monash Üniversitesi’nde doktora yapmaktadır. 2011 – 2014 yılları arasında doktora araştırma projesi “The Essence of Containment” kapsamında, Venedik, Delhi, İstanbul ve Pekin’deki sanatçı rezidanslarında kreatif üretimlerini gerçekleştirmiştir.

McConville ile ilgili detaylı bilgi için: www.artsville.com.au

 

halka sanat projesi rezidans sanatçısı Slobodan Dan Paich 1945 yılında Yugoslavya’da doğmuştur, 1967 yılından beri İngiltere’de yaşamaktadır. Sanatçı Atölye, Dizayn ve Sanat Tarihi üzerine 1969-1985 yılları arasında Londra’daki yüksek öğrenim kurumlarında, 1986-1992 yılları arasında da California Üniversitesi’nde dersler vermiştir. 1992 yılında “Artship Foundation”ı kurmuş ve yöneticisi olmuştur. 1996-2002 yılları arasında Berlin ve Viyana’da  “Society of Founders of the International Peace University”de yönetim kurulu üyesi olmuş, aynı zamanda ders vermiş ve Sanat ve Kültür Komitesi’ne başkanlık yapmıştır.

UNESCO ödülü Architectural Competition “Ideas for Life-Long Learning” de dahil olmak üzere birçok dalda ödülü bulunan Slobodan Dan Paich, Belgrad Güzel Sanatlar Akademisi Resim-Grafik Sanatlar, Güzel Sanatlar Eğitimi Öğretmenliği ve Sanat Tarihi Felsefesi mezunudur. Yüksek Lisansını ise Londra, Royal College of Art’da Güzel Sanatlar üzerine yapmıştır, ardından Royal College of Art Society’de eş başkan olmuştur. 

halka sanat projesi rezidans konukluğu kapsamında Dan Paich’in bizlerle paylaşacağı projesi 3 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşaması 19 Ekim 2012’de gerçekleşecek projede Dan Paich’in çay ve mürekkep kullanarak yaptığı çizimleri sergilenecektir. Etkinliğin, ikinci ve üçüncü etapları ise kasım ve aralık aylarında izleyiciyle buluşacaktır.