halka'yı başlatırken

Bunu neden yapıyorsunuz? İyi soru.

Önce bir ilgimiz vardı, sonra bir fikir geliştirdik. Ardından bir proje yavaş yavaş belirmeye başladı: halka sanat projesi.

Sadece bir kelime oyunu değil.

Bir adres, bir buluşma, bir diyalog olsun istedik.

Neden yapıyoruz? Çünkü seviyoruz.

Bütün varlığımızla bu işe girdik. Zamanımızı, enerjimizi, zihnimizi ortaya koyduk. Bu bir tercih meselesi. Her sanatçı ve her bir alt-proje içine iyi niyetimizi ve çabamızı koyduğumuz bir meydan okuyuş.

Neden yapmıyoruz?

 

Para, pul, şan şöhret için, popüler olmak için yapmıyoruz. Zaten öyle niyetlerimiz olsa bu şekilde yapmayız.

Başladık.

Elimizdeki kaynakları değerlendirmeye, karşılaşmaları olanaklı kılmaya ve öğrenmeye başladık.

İlk 8 ayımızda Ağustos 2011- Mart 2012 arasında 5 sanatçı ağırladık: Vera, Nadim, Miranda, Monika ve Sam.

Gösterimler, sanatçı konuşmaları, sergiler, performanslar ve workshoplar yaptık, yani sanatçı konuklarımız yaptı, biz altyapıyı oluşturduk, insanlarla buluşturduk. Rezidans programından bağımsız iki ayrı sergi projesinin gerçekleşmesine yardım ettik Gonzoconsult'la Boğazı Cam Teknelerle Geçmek ve Gözlem.

Bir mekan açılışı yaptık sonra daha olanaklı ikinici bir mekana taşındık yine Moda'da; fikri olanlara düşünme, o fikrin estetik ya da felsefi bir karşılığını geliştirme alanı açmaya çalıştık.

Bir blog yazmakla başladık, bir sosyal medya grubu kurduk, bir internet sitesi hazırladık.

Her aşamasında zorlandık, her biri iyi geldi. Tartışmamıza, yeni fikirler üretmemize, yeni insanlarla bir araya gelmemize yol açtı. İnsanı anladık ve eksiklerimizi gördük.

Yeni, iyi, farklı, olmayan, keşif, katkı, gelişim, açılım, birlik, ufuk gibi kelimeler yazabilirim ama harcamak istemiyorum.

Çok tüketilmiş bir kelime olduğu için kullanmayı sevmiyorum ama doğruya doğru zevk verdi, tetikledi sanırım eldekinden öteye geçmek için,  olandan iyisini oluşturmaya çalışmak için ateşledi.

Bence o yüzden yapıyoruz.

İpek.